Pavle Grbović Foto: Nemanja Jovanović/Nova.rs

Predsednik Pokreta slobodnih građana Pavle Grbović izjavio je u Novom danu da Srbija treba da prihvati sporazum EU o rešavanju kosovske krize. "Taj sporazum je nešto što država treba i mora da prihvati, jer prosto ne vidim drugu opciju", rekao je Grbović.

Grbović podseća da različite izjave aktera sastanka u Briselu nisu ništa novo, i da su one redovne nakon ovakvih sastanaka u beogradskoj i prištinskoj javnosti. Međutim, izdvaja jednu stvar koja je nova i koja „odražava duh u kome su ovi razgovori vođeni“.

„Borel je izašao i rekao da su se usmeno sporazumeli o sadržini dogovora ili sporazuma, iako on nije zvanično parafiran. Usaglasili su se i da nema potreba za daljom doradom tog teksta. Ja sam očekivao da će izveštaj biti javno objavljen pre sledeće runde, koja je najavljena za 18. mart, ali se desilo 30 minuta nakon toga. I to pokazuje ozbiljan stepen nepoverenja u obe strane“, smatra Grbović.

Dodaje da takvi potezi nisu svojstveni evropskoj birokratiji i da objavljivanje dokumenta znači da „nisu želeli da dozvole Vučiću i Kurtiju da nastave sa onim sa čim su započeli neposredno nakon sastanka, odnosno sa svojim tumačenjem šta se tamo desilo“.

Grbović je pozdravio objavljivanje tog dokumenta, zato što sada „u Srbiji možemo da otvorimo ozbiljnu političku debatu o tom sporazumu“, piše N1.

Podsetio je da Pokret slobodnih građana načelno podržava sporazum, kao i da je objavljivanje potvrdilo da se radi o „tom okviru u kome treba rešavati to pitanje“.

„Taj sporazum je nešto što država treba i mora da prihvati, jer prosto ne vidim drugu opciju. Mislim da mi sada moramo da se fokusiramo i posvetimo onim temama možemo da utičemo, a to je da tražimo jake garancije za poštovanje prava Srba na Kosovu, za institucionalizaciju tih prava kroz formiranje Zajednice srpskih opština i omogućavanje institucionalne komunikacije države Srbije sa Zajednicom, za pravno regulisanje crkava i manastira i garanciju sigurnosti Srba na Kosovu“, istakao je Grbović.

Bonus video:Dogovor da dogovora nema Ko je hteo da potpiše, a ko minirao plan za Kosovo.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar