Opozicija se u ponedeljak i zvanično vraća u srpski parlament. Tada će biti održana konstitutivna sednica novog saziva Skupštine Srbije, poslanicima će biti potvrđeni mandati, pa nadgornjavanje vlasti i opozicije zvanično može da počne. Neki poslanici opozicije već imaju skupštinskog iskustva, neki ne, ali u obe grupe postoje oni od čijih se nastupa za govornicom puno očekuje.
Predstavnici stranaka vlasti u prošlom sazivu parlamenta uglavnom su se raspravljali sami sa sobom, iznosili klevete i optužbe na račun onih koji nisu u sali i sipali uvrede o svakoj osobi iz javnog života Srbije koja se usudila da iznese kritiku režima.
Opozicija će sada ponovo imati priliku da izloži svoje mišljenje i predloge, ali i da odgovori.
U tom smislu, izdvaja se nekoliko poslanika opozicije od kojih se očekuje najviše.
Potpredsednica Stranke slobode i pravde Marinika Tepić, svakako je jedna od njih.
Tepić je u vreme opozicionog bojkota najpre skupštine, a zatim i izbora, bila fokusirana najviše na razotkrivanje afera vlasti. Popularizovala je i termin “partija i bratija” koji odslikava veze predstavnika vlasti i članova njihovih porodica sa raznim aferama.
Tepić je govorila o trošenju novca preko Telekoma, o poslovanju državnih institucija i preduzeća sa kompanijom Aseko u kojoj je donedavno direktor za ogranak u Srbiji bio brat odlazeće premijerke Igor Brnabić. Kako je Tepić tvrdila, od tih poslova sa državom firma Aseko je iz državnog budžeta dobila više od 40 miliona evra.
U javnost je izašla i sa optužbama na račun lidera Jedinstvene Srbije Dragana Markovića Palme, da je podvodio i seksualno zlostavljao maloletne devojke iz Jagodine na svojim žurkama. Taj proces tapka u mestu, Marković je podneo tužbu protiv potpredsednice SSP, pa će u tom svetlu, biće interesantno ispratiti njihov susret.
Jedan od opozicionara koji je u prethodnom periodu, takođe, puno govorio o aferama u koje su bili upleteni predstavnici vlasti je i potpredsednik Narodne stranke Miroslav Aleksić.
Aleksić je u javnost, pre svega, izašao sa razotkrivanjem afere Jovanjica, najveće plantaže marihuane u ovom delu Evrope. Podsetimo, nakon hapšenja vlasnika Jovanjice Predraga Koluvije, policija o tome nije obvestila javnost, kao što to inače čini. Tek nakon što je Miroslav Aleksić u više navrata javno govorio o ovom slučaju, oglasio se tadašnji ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović. Stefanović je ćutanje pravdao rekavši da policija nije želela da upozori nove moguće izvršioce, iako je uobičajena praksa policije da i o mnogo manjim zaplenama droge izdaje saopštenje odmah po hapšenju osumnjičenih.
Aleksić je rekao i da je Koluvija na dan hapšenja pozvao Andreja Vučića, brata predsednika Srbije. Ovaj slučaj još nema epilog.
Lider Dveri Boško Obradović, takođe, je na spisku onih opozicionara od kojih se očekuje da budu najborbeniji u novom sazivu skupštine.
Iz njegovog prethodnog poslaničkog mandata ostalo je zapamćeno da je uneo kamen sa Kosova i Metohije u skupštinsku salu, da je tokom protesta “Jedan od pet miliona“ sa grupom demonstranata ušao u prostorije RTS zahtevajući da se organizatori protesta vanredno uključe u program. Zviždanjem u pištaljku, 6. maja 2020, prekinuo je sednicu Skupštine Srbije na kojoj su poslanici razmatrali predlog odluke o ukidanju vanrednog stanja, pa je tadašnja predsednica Skupštine Maja Gojković naložila obezbeđenju da ga izvede iz sale.
Dva dana kasnije sa poslanicima Dveri i pristalicama pokreta organizovao je protest ispred ulaza u Skupštinu Srbije, kada je došlo do sukoba sa nekim ministrima i poslanicima. Gađao je mišem poslanika SNS Aleksandra Martinovića, a 10. maja 2020. stupio je u štrajk glađu ispred Skupštine Srbije, nakon što je to učinio Miladin Ševarlić, bivši poslanik Dveri, u tom trenutku samostalni poslanik.
Vrlo zanimljivu najavu ulaska u Skupštinu Srbije imao je i ekološki aktivista i kopredsednik stranke Zajedno Aleksandar Jovanović Ćuta.
Na pitanje šta građani Srbije mogu da očekuju od Aleksandra Jovanovića, narodnog poslanika, za nas je svojevremeno rekao:
“Ima jedan čovek na Staroj planini koji živi kao pećinski čovek. Ima pet koza, živi u kolibi i nema struju. Sve što ima su te koze. A ima i jednu livadu, pašnjak, koji je njegova imovina. Onda je došla država da mu prenameni zemlju iz poljoprivredne u građevinsku, jer je neko rešio tu da kopa neku rudu. E tog čoveka ću sa svih njegovih pet koza da uvedem u hol Narodne skupštine, pa nek on kaže šta je njegova muka. A takvih ima mnogo. Jedini moj motiv zbog kojeg sam u sve ovo ušao jeste da budem glas onih koji su ovde bukvalno zlostavljani”, rekao je Jovanović.
U više navrata je istakao i da će energiju sa ulice, blokada i protesta uneti i u skupštinsku salu.
Slično je najavljivao i Radomir Lazović iz pokreta Ne davimo Beograd, kojem je kao i Jovanoviću ovo poslanička premijera.
“Trudićemo se da iskoristimo sve dostupne institucionalne mehanizme za vršenje pritiska na režim kako bi delovao u zakonskim okvirima i na taj način se suzila samovolja vladajuće koalicije. Sve s ciljem promovisanja programskih rešenja i politika Ne davimo Beograd, odnosno skretanja pažnje na životne probleme građana”, rekao je on.
Predstavnici Ne davimo Beograd, uključujući i Lazovića, rekli su da ulaskom u institucije neće prestati njihova borba na ulicama, a to smo mogli da vidimo i na nedavnom protestu u Novom Sadu, kada su građani protestovali protiv usvajanja novog Generalnog urbanističkog plana. Lazović je tada pokušao da uđe u skupštinu, kako bi zamolio da se obrati jedan od protestanata, međutim obezbeđenje mu je zavrnuoi ruku, oborilo ga na zemlju i na kraju izbacilo iz zgrade.
BONUS VIDEO: Apel budućih poslanika opozicije
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare