Foto:BETAPHOTO/ANA SLOVIC

Društvo sudija Srbije ocenilo je danas da "nije povoljan" trenutak za najavljenu promenu Ustava, ali i predložilo redosled postupaka koje bi trebalo sprovesti ukoliko Skupština ipak odluči da pristupi izmeni najvišeg pravnog akta.

U dopisu upućenom predsedniku parlamenta Ivici Dačiću i članovima Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo, ocenjuje se da bi bilo logično da u vezi sa pripremom „veoma komplikovanih pravnih akata od najvećeg značaja za državu“, taj odbor formira stručnu komisiju, odnosno radnu grupu koju bi činili „najeminentniji profesori ustavnog prava i predstavnici najviših pravosudnih institucija“.

Navodi se i da je neophodno da Skupština u prvoj fazi, odnosno nadležni odbor prilikom donošenja odluke o pristupanju promeni Ustava, pođe od Akcionog plana za poglavlje 23 i depolitizacije pravosuđa kao cilja zbog kog se pristupa promeni najvišeg pravnog akta.

Predložili su i pokretanje široke javne rasprave, ne samo u parlamentu, već i u pravosudnim institucijama i javnosti, pošto radna grupa Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo završi predlog akta o promeni Ustava.

Ocenili su da bi predlog tog akta, zajedno sa nacrtom Ustavnog zakona, trebalo proslediti Venecijanskoj komisiji Saveta Evrope pre nego što bude usvojen u Skupštini Srbije.

„Tek nakon što prispe zajedničko mišljenje Venecijanske komisije i Konsultativnog veća evropskih sudija, radna grupa bi trebalo da uputi predlog akta o promeni Ustava Odboru za ustavna pitanja i zakonodavstvo radi rasprave i usvajanja, koji bi ga zatim uputio Skupštini Srbije na usvajanje“, stoji u saopštenju Društva sudija Srbije.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar