Foto: Nova.rs, Shutterstock, Privatna arhiva

Bivša direktorka Osnovne škole “Jevrem Obrenović” u Šapcu Jelena Jevrić smenjena je 2019. godine s ovog mesta, nakon samo godinu dana i pod vrlo čudnim okolnostima. Ministar prosvete tad je bio Mladen Šarčević, a priča je završena tako što je na njeno mesto postavljena odbornica SNS. Nakon punih tri i po godine sudske borbe, Jevrić je uspela da dokaže da je ova smena, koja vrlo verovatno ima političku pozadinu, bila bez ikakvog osnova.

Pre nego što se ispriča priča o tome kako jedna žena bez političkih leđa može da dođe do pravde u Srbiji, potrebno je podsetiti na jedno od obeležja mandata Mladena
Šarčevića.

Direktori škola po Srbiji smenjivani su preko noći, ukoliko nisu bili članovi SNS ili su ne daj Bože bili politički aktivni na onoj drugoj strani.

Jelena Jevrić u to vreme nije bila ništa od toga. Tada nije bila član SNS, ali ni jedne druge stranke.

Foto; Privatna arhiva

Njena priča počinje ovako:

“Izabrana sam za direktora Osnovne škole „Jevrem Obrenović“ u Šapcu septembra 2018. godine. Naravno po završenom konkursu, većinskoj podršci kolektiva i Školskog odbora. Кrajem oktobora 2019. godine tadašnji, a i današnji, rukovodilac Školske uprave Valjevo dr Zorica Jocić poslala je u školu u vanredni nadzor dve prosvetne savetnice. Nikada školi nije dostavljen izveštaj ovog nadzora, što je bila obaveza, a pre svega je i protivzakonito. Apsolutno je besmisleno da nekom šaljete vanredni nadzor a da ga onda ne obavestite šta je nadzorom utvrđeno. Zatim je mesec dana kasnije u školu, u vanredni nadzor, došla i republička inspektorka. Navodno, po anonimnoj prijavi. Vanredni inspekcijski nadzor sproveden je nezakоnito, a sam Zapisnik je sadržao niz falsifikovanih utvrđenih stanja. Naloženo je deset mera, ali ni za jednu nije navedeno na osnovu kog člana zakona ili pravilnika se mera nalaže, već su samo navođeni nazivi zakona”, navodi Jevrić za Novu i nastavlja:

“Ministar prosvete Mladen Šarčević me je razrešio sa mesta direktora za samo nekoliko dana po pristiglom zapisniku o vanrednom inspekcijskom nadzoru. Za vršioca dužnosti direktora škole postavio je odbornicu Srpske napredne stranke skupštine grada Šapca, Svetlanu Stanković. Ona, inače, nije ni bila član kolektiva naše škole, već je radila kao učiteljica u drugoj osnovnoj školi u Šapcu. Bila je u sukobu interesa budući da je bila i odbornica u gradskoj Skupštini, ali to nije smetalo tadašnjem ministru da baš nju postavi za v.d. direktora škole”.

Mladen Sarcevic
Mladen Šarčević Foto:Vesna Lalić

Posle protesta roditelja učenika, kao i dela kolektiva, u narednim danima je, kako dalje navodi, usledila medijska hajka protiv nje.

“Ministar prosvete u Narodnoj skupštini govorio je kako sam ukrala milione dinara, a njegov tadašnji specijalni savetnik Aleksandar Pajić (sadašnji gradonačelnik Šapca u ostavci) je slične uvrede i neistine iznosio u lokalnim medijima u Šapcu kao i za govornicom Skupštine Grada Šapca. U novinama je objavljen članak sa naslovom “Direktorku smenili zbog muljanja sa odeljenjima”. Pojedini iz kolektiva su dobijali upozorenja telefonom da vode računa da li je za njih dobro da me javno podržavaju, ali i da bi, pre svega, trebalo da znaju da im je njihov posao mnogo važniji”, kaže Jevrić za Novu.

Optužena zbog formiranja dva odeljenja

Mesec dana posle razrešenja Jelene Jevrić, republička inspektorka Biljana Marković sprovela je kontrolni inspekcijski nadzor škole. Iako u njemu nema ni reči o nezakonitom formiranju dva odeljenja, ista inspektorka je januara 2020. godine podnela krivičnu prijavu protiv Jelene Jevrić.

“U krivičnoj prijavi koju je republička inspektorka podnela protiv mene navedeno je da sam navodno, nezakonito formirala dva nova odeljenja. Prijava je prosleđena u Više javno tužilaštvo u Novom Sadu, Posebno odeljenje za borbu protiv korupcije. Ovo tužilaštvo je aprila 2021. godine i podnelo optužni predlog Višem sudu u Novom Sadu, Posebno odeljenje za borbu protiv korupcije. Stavljeno mi je na teret da sam oštetila budžet države formiranjem dva odeljenja, i time učinila krivično delo nesavestan rad u službi, član 361 Krivičnog zakonika. Navedeno je da sam to učinila tako što sam navodno kršila Zakon o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja. U optužnom predlogu nije stajalo koji sam to član navedenog zakona prekršila. Tako su mi na teret stavili neverovatnu količinu kriminalnih aktivnosti – kršenje svih odredbi jednog zakona. I umesto da ovakvav nezakonit optužni predlog odbaci, sudija Višeg suda u Novom Sadu Posebnog odeljenja za borbu protiv korupcije je započela postupak protiv mene”.

Inače, Zakon o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja broji više od 200 članova, na više od 150 kucanih strana. Ovom logikom Jevrić je prekršila svih 200 članova pomenutog Zakona.

Osam meseci zatvora

Prvo suđenje je trajalo od juna 2021. do januara 2022. godine. Na istom su kao svedoci tužilaštva pozvani zaposleni u Školskoj upravi Valjevo. Januara 2022. godine sudija ovog suda je Jelenu Jevrić osudila na osam meseci zatvora, odnosno tri godine uslovno.

Da podsetimo, zbog formiranja dva nova odeljenja.

Foto: Shutterstock

U presudi je stajalo da je nesavesno postupala u vršenju službe, kršila Zakon o osnovama sistema obrazovanja I vaspitanja formiranjem dva odeljenja, a čime je nastupila šteta na teret budžeta Republike Srbije.

“Septembra 2022. godine veće od trojice sudija Apelacionog suda u Novom Sadu je ovu presudu poništilo kao nezakonitu, konstatujući da su učinjene bitne povrede krivičnog postupka, kao i da činjenično stanje nije pravilno utvrđeno. Predmet je vraćen na ponovo odlučivanje. U ponovljenom sudskom postupku, održano je samo jedno ročište. Oktobra 2022. godine, ista sudija, umesto da ispravi nezakonitosti na koje je ukazalo veće sudija Apelacionog suda i oslobodi me optužbi, me je ponovo osudila. I to ponovo, istom kaznom. Posle žalbe, juna 2023, drugo veće trojice sudija Apelacionog suda u Novom Sadu, sada već po drugi put, je poništilo i ovu presudu. U ovoj drugostepenoj i konačnoj presudi oslobođena sam optužbi“, navodi Jevrić.

Kaže da vreme od tri i po godine, nije bila borba na sudu, već psihičko zlostavljanje i maltretiranje.

„U kojem sam za zakonito postupanje dva puta osuđena. Moja briga o učenicima kao direktora škole, kao i nastojanje da im obezbedim što bolje uslove obrazovanja, neistinama i montiranim procesima predstavljena je javnosti kao nesavesno ponašanje i šteta za budžet države. Trebalo je da prođe tri i po godine da i dokažem da sam sve vreme bila u pravu, i pre svega, da sam, kao director škole, zakonito postupala. A sve sudske troškove i troškove advokata platili su građani Srbije.”

U obrazloženju odluke Apelacionog suda navodi se i da je njeno postupanje kao direktora škole bilo zakonito, da je formiranje dva odeljenja bilo opravdano i da nema elemente krivičnog dela. Takođe se navodi da plate zaposlenih koji su predavali u ovim, kako je utvrđeno presudom suda, u zakonu opravdanim odeljenjima, se nikako ne može tumačiti kao šteta po budžet države.

Za članove SNS zakon ne važi

Na mesto Jelene Jevrić te 2019. godine postavljena je Svetlana Stanković, u to vreme odbornica SNS u Skupštini grada. Dakle, bila je u sukobu interesa. Upravo iz tog razloga Školski odbor odbio je da sa njom potpiše ugovor o radu, dok se Agencija za borbu protiv korupcije po njihovom dopisu ne izjasni da li je Stankovićeva u sukobu interesa.

Svetlana Stanković, odbornica SNS u Šapcu
Svetlana Stanković Foto: printscreen/TV KCNZ

Mišljenje Agencije za borbu protiv korupcije je bilo da Stankovićeva jeste u sukobu interesa i dostavljeno je Skupštini grada Šapca 30. januara 2020. godine, o čemu je zvanično obavešten i ministar prosvete Mladen Šarčević. Reakcije, međutim, nije bilo. Bar ne kada je Stankovićeva u pitanju. Ali jeste za članove Školskog odbora, koje je minister Šarćević razrešio i postavio Privremeni organ upravljanja. Na raspisanim izborima u Šapcu u martu 2020, Svetlana Stanković opet se našla na listi odbornika SNS. Posle dva v.d. mandata direktora škole, postavljena je za v.d. direktora Kulturnog centra u Šapcu. Danas je na funkciji v.d. direktora Međuopštinskog istorijskog arhiva u Šapcu.

BONUS VIDEO:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare