Pucnjava u blizini manastira Banjska na severu KiM, u kojoj su stradali kosovski policajac i najmanje trojica Srba i to samo 10 dana nakon razgovora predsednika Srbije Aleksandra Vučića i kosovskog premijera Aljbina Kurtija u Briselu, pokazatelj su potpunog debakla međunarodne zajednice u pokušaju rešavanja kosovskog problema. Sagovorici Nova.rs ocenjuju da je svojevrsni “raskorak” u stavovima Amerike i Evropske unije doveo do toga da nema nikakvog napretka u rešavanju ove vrlo teške situacije.
U pucnjavi u blizini manastira Banjska u nedelju su stradali jedan kosovski policajac i četvorica Srba. Prema informacijama koje je javnosti otkrio predsednik Srbije Aleksandar Vučić, grupa Srba sa KiM pokušala je da formira blokadu puta, nakon čega je opkoljena i došlo je do pucnjave koja je trajala tokom čitavog jučerašnjeg dana. Grupa Srba se u jednom trenutku sakrila u dvorištu manastira i s obzirom na sve oklonosti i dalje ostaje nepoznanica kako je dvadesetak njih uspelo odatle da pobegne.
Ovi događaji smatraju se najvećom krizom na severu KiM u poslednjih 10 godina, a do incidenta je došlo samo 10 dana nakon još jednom bezuspešnog pokušaja dijaloga u Briselu.
Nešto slično desilo se i u maju kada su se u opštinama na severu Kosova oglasile sirene na uzbunu. Razlog je bio to što su novoizabrani albanski gradonačelnici namerili da uđu u opštinske prostorije, a to je dovelo do bunta Srba. Epilog je bio na desetine povređenih, među njima je bio i veliki broj pripadnika Kfora.
Samo mesec i po dana ranije Vučić i Kurti su u Ohridu prihvatili Evropski plan za rešavanje kosovskog problema.
Da li sva ova dešavanja ukazuju na to da međunarodna zajednica nema dovoljno snage ili interesovanja da se ovaj problem reši?
Dušan Janjić iz Foruma za etničke odnose kaže da je jasno da je međunarodna zajednica po pitanju rešavanja kosovskog problema doživela debakl.
“Ne postoji samo jedan uzročnik problema, kao što Vučić kaže da je to Kurti, a Kurti kaže da je to Vučić. Objektivno, mi nemamo ono što se zove jedan glas – jedinstveni glas Vašingtona i Brisela. A to je onaj glas koji je u julu prošle godine pustio Gabrijel Eskobar kad je rekao da akcenat mora biti na uspostavljanu bezbednosti. EU je posle izašla sa francusko-nemačkim planom i to najvažnije pitanje je preskočeno. Povremeno su se kasnije oglašavali ambasador Kristofer Hil i Gabrijel Eskobar i istakli da prvo treba rešiti paravojne formacije na severu KiM, te da se mora obezbediti povratak Srba u sve institucije. Ne mislim tu samo na policiju. Međutim, ništa se po tom pitanju u dijalogu nije rešilo. Dakle, zakazala je međunarodna zajednica i mislim da će sada Amerika insistirati da se sprovede gore pomenuto, ukidanje paravojske i parapolicije, kao i povratak Srba u institucije. Jer, znate, kredibilitet Amerike i NATO je ovim ozbiljno doveden u pitanje”, navodi Janjić.
On podseća da su političari krizu na severu KiM doveli do bezbednosne u julu 2022, zatim su je militarizovali u maju ove godine kad je ranjeno 90 vojnika KFOR, te se stvari svako malo dodatno komplikuju.
Direktor istraživanja Centra za međunarodne i bezbednosne poslove – ISAC fonda Igor Novaković kaže da nije isključeno da nakon poslednjih dešavanja na severu KiM dođe do promena u odnosu međunarodne zajednice prema dijalogu.
“Stvari su prilično polarizovane i posledice su svega što se dešava unazad dve i po godine. Stvar se lomi oko ZSO, a Srbi su povlačenjem iz institucija odigrali nuklearnu opciju. Sve ovo što se dešava je logičan proizvod situacije koja se razvija dve i po godine. Pitanje je da li će se angažovanje međunarodne organizacije nakon ovoga, zadržati samo na posredovanju Vorelja i Lajčak ili će se sve podići na neki viši nivo. Jer videli smo da svaki pokušaj da se dijalogom dože do promene na terenu dovede do novih tenzija. Strane jednostavno nemaju poverenja jedna u drugu”, navodi Novaković za Nova.rs.
BONUS VIDEO: Rada Trajković o svojim saznanjima u vezi pucnjave