Među uhapšenima zbog sumnje da su oštetili Elektroprivredu Srbije je i Nemanja Trifunović, bivše odgovorno lice u kompaniji “Bauvezen”. Ta lazarevačka firma je inače u vreme vlasti SNS neretko dobijala poslove od države, iako je bila među 100 najvećih poreskih dužnika. Prošle godine je državna kompanija “Infrastrukture železnica Srbije” raskinula ugovor sa njima zbog falsifikovanja dokumentacije. Biši vlasnik “Bauvazena” je bio hapšen u aferi Kolubara.
Policija je danas uhapsila šest osoba koje se sumnjiče da su malverzacijama oštetile JP EPS u iznosu od 7.458.050 američkih dolara.
Među uhapšenima je i Nemanja Trifunović, koji je bio ranije odgovorno lice u firmi Bauvezen.
Firma Bauvezen je inače dobro poznata srpskoj javnosti i pripada grupi onih kompanija koje su u vreme ove vlasti često dobijale poslove od države.
Krivična prijava zbog falsifikovanja dokumentacije
Jedan od njih dobila je i od “Infrastrukture železnica Srbije”, u konzorcijumu sa još dve firme, ali je prošle godine sa njim ugovor bio raskinut zbog “neodgovorajuće dokumentacije”. Kako je Nova.rs pisala, u pitanju je bilo falsifikovanje dokumentacije zbog čega je podneta i krivična prijava.
Po ugovoru, te kompanije bile su zadužene za raščišćavanje terena i demontažu koloseka na deonici od Beton hale do Pasarele, dugoj oko 1,9 kilometra. Posao je obuhvatao demontažu koloseka, kao i uklanjanje kolosečnog pribora, skretnica, tucanika i pragova, odnosno celokupnog gornjeg i donjeg stroja pruge, kao i transport demontiranog materijala do Svilajnca i Makiša.
Hapšenje zbog Kolubare
Ovo nije prvo hapšenje koje se dovodi u vezu sa “Bauzvezenom”. Kako je preneo portal 021, a pisala “Pištaljka”, 2011. godine Dejan Živanović , tada direktor firme uhapšen je pod optužbom da je bio u grupi privatnika koji su, u saradnji sa direktorima RB „Kolubara“, oštetili ovaj ogranak EPS-a za oko dva miliona evra prilikom iznajmljivanja mehanizacije. Tri godine kasnije Živanović, na papiru, izlazi iz firme, a „Bauvezen“ prema APR postaje vlasništvo izvesnog Borivoja Trifunovića.
Firma iz Lazarevca bila je angažovana i na izgradnji pasarele koja spaja Kalemegdan i beogradsko pristanište, na radovima Karađorđevoj ulici i na Bulevaru patrijarha Pavla u Beogradu.
Borba za Institut Jaroslav Černi
Kako je pisao naš portal, na tenderu su i dobili deo projekta za izgradnju autobuske stanice na Novom Beogradu, ali je kasnije projekat dobila druga firma. „Bauvezen“ je gradio i kovid bolnicu u Novom Sadu. Taj posao nisu dobili direktno na tenderu već su angažovani kao podizvođači.
Široj je javnosti firma bila zanimljiva i zbog toga što se uključila u borbu za vlasništvo nad Institutom „Jaroslav Černi“, „na silu“ privatizovanog državnog tela koje je decenijama imalo ključnu ulogu u procenu rizika od poplava. Jedini konkurent „Bauvezenu“ bio je „Milenijum tim“, još jedna od SNS hobitnica, koja je na kraju i preuzela „Černog“.
Veliki poreski dužnik
Kako je pisala “Pištaljka” 2018, Bauvezen je za dve godine putem javnih nabavki dobio 15 građevinskih projekata, od čega tri kapitalna. Poslove su dobijali uprkos poreskom dugu od 102 miliona dinara zbog kog joj je Poreska uprava popisala pokretnu imovinu.
Firma „Bauvezen“ tada se nalazila na 79. mestu najvećih poreskih dužnika u Srbiji.
Osim toga što se nalazi na listi poreskih dužnika, „Bauvezen“ se nalazio i na „crnim listama“ Uprave za javne nabavke i Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture zbog lošeg poslovanja i to kao jedina firma koja posluje u Srbiji, a koja je dospela na ovu crnu listu.
Ova firma se vraća u žižu javnosti ponvoo danas, kada je uhapšeno šest osoba zbog sumnje da su oštetili EPS. Kako je navedeno u saopštenju MUP-a, uhapšeni su sadašnja i bivša odgovorna lica u EPS, CIP-u, Bauvezenu i firma “Italiana Costrucioni s.p.a.“.
Zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo zloupotreba položaja odgovornog lica uhapšeni su B. V. S. (53), bivše odgovorno lice ogranka privrednog društva „Italiana Costrucioni s.p.a“, ogranak iz Beograda , N. T. (1984), bivše odgovorno lice privrednog društva „Bauvezen“ d.o.o Lazarevac, kao i Ž. M. (70), odgovorno lice za izvođenje radova na izgradnji industrijskog koloseka u TE-KO B postavljen od strane odgovornog lica privrednog društva „Italiana Costrucioni s.p.a.“.
Kako se sumnja, B. V. S., N. T. i Ž. M. su u periodu od septembra 2017. godine do kraja decembra 2018. godine sačinjavali i overili dokumentaciju u kojima su neistinito naveli da su izvršeni radovi koji nisu izvršeni, ili su delimično izvršeni prilikom izgradnje industrijskog koloseka od železničke stanice „Stig“ do Termo-elektrane Kostolac „B“.
Tako su praktično naplatili izgradnju pruge koju nisu izgradili.
BONUS VIDEO Nova havarija u EPS-u. Da li ima razloga za brigu?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare