Foto: Vladislav Mitić/Nova.rs

Ozbiljni i kontinuirani protesti najviše plaše predsednika Vučića. Oni ne moraju da budu uvek veliki, niti mora da se šeta, kaže analitičar Dragomir Anđelković.

Opozicija okupljena oko izborne liste “Srbija protiv nasilja” najavila je za 16. januara novi protest zbog sumnje u regularnost izbora održanih 17. decembra.

„Mi smo danas imali sastanak naše koalicije i dogovorili smo se da pozovemo sve građane 16. januara, na dan ubistva Olivera Ivanovića. Videćemo koja je još to forma. Izbarali smo pogodan datum, pa ćemo javnost obavestiti sa više detalja naradnih dana“, rekao je Ponoš u emisiji „Studio lajv“ na televiziji N1.

To znači da će se napraviti dvonedeljna pauza, a jedan od vođa opozicije Dragan Đilas je za Novu godinu izjavio da protesti „sigurno neće biti svakodnevni“.

Ovakva najava podseća na proteste „Jedan od pet miliona“ i „Srbija protiv nasilja“ koji su se održavali jedno nedeljno, a posle nekoliko meseci su završeni bez željenog rezultata demonstranata.

Politički analitičar Dragomir Anđelković smatra da su protesti jedini način da Aleksandar Vučić prihvati ponovljene izbore ili da bude prisiljen da pravi kompromise.

Ona kaže da je potreban ozbiljan i kontinuiran protest kao i neki vid pasivnog otpora jer se predsednik Vučić plaši ozbiljnih protesta.

„Svet je svestan da se desila krađa na izborima i to je još jedan razlog zašto opozicija ne sme da poziva na prestanak protesta“, kaže Anđelković za N1.

On kaže da nisu nužna uvek velika okupljanja i šetnje, a da bi uzor mogli da budu američki građanski protesti iz ’60-ih godina protiv rasne diskriminacije.

Dragomir Anđelković Foto: N1

„Građani treba da blokiraju državne organe, da ih ne priznaju i da ih smatraju uzurpatorskim. Opozicija sa svoje strane ne bi smela da uđe u Skupštinu, niti da prihvati mandate jer bi tako prihvatili legitimnost istih. Treba da insistira, ne na novim izborima, već na ponovljenim“, kaže sagovornik portala N1.

Anđelković navodi da bi opozicija mogla da pošalje pismo svakoj članici Evropske unije, Evropskom parlamentu, Evropskoj komisiji jer bi takve stvari držale ovu temu u fokusu, a udarci koje bi dobijao iz Evrope bili bi veoma neprijatni po Vučića.

„On izbegava da kvari svoju sliku i sliku sadašnje vlasti u Evropi, a ovo bi bilo neprijatno podsećanje na ono što se dešava u Srbiji“, ocenjuje.

Predsednici Vlade Ani Brnabić je 9. januara pisala Partija evropskih socijalista (PES) koja je navela da je od izbora Vlada Srbije nastojala da umanji značaj prijavljenih kršenja i „potisne glasove koji govore u odbranu demokratije i vladavine prava u Srbiji“.

Anđelković kaže da šetnje nisu nužno jedini oblik protesta, a da bi efektni bili performansi, manifestacije…

„Konstatno skretanje pažnje javnosti je najvažnije i naravno – bez nasilja, pošto bi ono bilo izgovor za represivno ponašanje“, ukazuje Anđelković.

Podsetimo, nedavno je Radomir Lazović iz Zeleno-levog fronta rekao da će se borba organizovati u tri pravca. To su: međunarodna podrška za formiranje nezavisne međunarodne komisije za istragu krađe i sprovođenje preporuka za normalne izborne uslove, zatim institucionalna borba i obraćanje svim pravnim instancama, kao i pritisak protestima i drugim akcijama na ulici.

“Ova tri pravca bi trebalo da se sprovode paralelno, tako da jedni druge podržavaju, a sve sa ciljem da se odbrani izborna volja građana”, naveo je Lazović nedavno za dnevni list Danas.

S druge strane, predsednica Nezavisnog društva novinara Vojvodine Ana Lalić ocenila je da je odluka o pauziranju opozicionih i građanskih protesta zbog sumnji na izbornu krađu bila loša i dodala da se „emocije ne smeju pauzirati“.

„Uzimanje pauze u protestu je kontraproduktivno. Većina građana je na ulice izašla iz besa, revolta, očaja, razočaranja… Dakle, izašli su iz emocija, a sada je suludo da se emocije pauziraju. Mora se prestati odustajati i uzimati pauze za vikende, za slave, preslave Božiće. To nije rešenje, a ljudi su već opravdano umorni zbog svega što se dešava u ovoj zemlji“, navela je Ana Lalić za TV Nova.

BONUS VIDEO: Nove adrese fantomskih birača obesmišljavaju tvrdnje o regularnosti izbora

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar