Radoje Zvicer Foto: detective-info.com.ua

Radoje Zvicer, navodni vođa kavačkog klana i ozloglašeni crnogorski kriminalac, ponovo se našao u žiži javnosti nakon što je vrh države izneo tvrdnje da je planirao atentat na predsednika Srbije Aleksandra Vučića. Zvicer je pre izvesnog vremena pobegao iz Crne Gore, a nezvanične informacije govore da se krije u Južnoj Americi, koja je proteklih godina postala utočište za odbegle kriminalce sa Balkana.

„Posredstvom Evropola dobili smo informaciju 14. januara pod oznakom hitno, od jedne zemlje članice EU, obavešteni smo o postojanju organizovane kriminalne grupe koja za svoj cilj ima atentat na predsednika Republike Aleksandra Vučića. Na čelu te organizacije je crnogorski državljanin Radoje Zvicer“, rekao je nedavno u svom obraćanju ministar policije Aleksandar Vulin.

Ministar je rekao da organizovana kriminalna grupa želi da se osveti, jer je srpska policija uspela da razbije velike narko-kartele. Napomenuo je da postoje vrlo osnovane pretpostavke gde se nalazi Radoje Zvicer.

„Imamo vrlo osnovane pretpostavke gde se nalazi on, gde se nalaze njegovi najbliži saradnici, ali nije to činjenica što je na poternici i da je u bekstvu, ne govori da je on nemoćan i da ne može da načini mnogo zla, kao što je činio“, rekao je Vulin na RTS-u.

Vulin Zvicer kombo
Foto: Arhiva, detective-info.com.ua

Ipak, Vulin nije precizirao lokaciju na kojoj se nalazi vođa kavačkog klana. Sa druge strane, pojavile su se informacije da se Zvicer krije u Južnoj Americi.

Pročitajte još:

On je poslednji put viđen u Crnoj Gori januara prošle godine, kada su mu u posetu došle uhapšene vođe navijača Veljko Belivuk i Marko Miljković. Nakon njihovog pada, u velikoj akciji srpske policije, praktično je nestao.

Od tada, Zviceru se gubi svaki trag, a pojedini navodi govore da se on trenutno nalazi u uporištu srpskih kriminalaca – Južnoj Americi.

Takozvani „Balkanski kartel“, kako se jedinstvenim imenom nazivaju kriminalne organizacije sa naših prostora, koje su svoju moć s godinama ojačale u Južnoj Americi, postao je značajan u međunarodnom švercu narkotika, najčešće kokaina, pokazali su rezultati istraživanja GlTOC-a.

U zemlje Južne Amerike kriminalci s ovdašnjim prostorima počeli su da se nastanjuju još osamdesetih godina, ali su tada obavljali uglavnom nižerangirane poslove, te su bili kuriri, radnici obezbeđenja i slično. U delu izveštaja koji se bavi kriminalcima sa Balkana u Latinskoj Americi objašnjeno je da je ona „El Dorado“ za kriminalne grupe sa naših prostora, a procenjuje se da je žarište postala između 2008. i 2020. godine.

Osim zbog droge, naši mafijaši na tom kontinetu mahom pronalaze i utočište od likvidacija ili zatvorskih kazni koje im prete u domovini.

Ko su Srbi koji su otišli u Južnu Ameriku

Jedna od prvih priča sa Latinskom Amerikom i našom mafijom pojavila se pre više od 10 godina, kada je kokainski don Goran Nešić Ciga uhapšen u akciji brazilske policije. On se, prema pojedinim navodima, tada u narko-svetu „kotirao“ bolje od Darka Šarića, kome se u Srbiji trenutno sudi za šverc 5,7 tona kokaina upravo iz Latinske Amerike.

Foto: EPA/ANDREJ CUKIC

Podsetimo, za Nešića, kog su u Južnoj Americi poznavali pod nadimkom Debeli, radili su Vladimir Milisavljević Budala, Luka Bojović, kao i Dejan Stojanović Keka.

Brazilski mediji su tada pisali da je Ciga bio jedan od najmoćnijih mafijaša u Latinskoj Americi, da je držao dva brazilska fudbalska kluba – jednog uspešnog prvoligaša i jednog koji igra u drugoj ligi.

Na početku, Srbi su bili angažovani kao mule, kuriri i telohranitelji narko-kartela, a potom su postajali narko-bosovi.

Sa druge strane, Zoran Jakšić, jedan od vođa takozvanog klana „Amerika“, koji u Peruu robija 25 godina zbog šverca 800 kilograma kokaina, takođe se dugi niz godina nalazi u toj zemlji.

Zoran Jakčić Foto: LaRepublica.pe/KRIK

Odnosno, tamo je boravio pre nego što su mu stavljene lisice na ruke.

Jakšić je inače uhapšen u julu 2016. godine u akciji američke DEA u trenutku kad je s lažnim dokumentima pokušao da pobegne u Ekvador. Tokom istrage je utvrđeno da je tokom skrivanja u Južnoj Americi koristio čak 46 identiteta.

BONUS VIDEO: Veze između Kavčana i grupe Velje Nevolje

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare