Zoran Jeličić zgranuo sve u sudnici Foto: Printskrin Rts

Zoran Jeličić, koga optužnica Tužilaštva za organizovani kriminal (TOK) tereti da je kao pripadnik "valjevske grupe" 2009. godine ubio Željka Đedovića, pobegao je u maju prošle godine iz kućnog pritvora i još uvek je nedostupan pravosudnim organima. On je prethodno pismenim putem uputio pretnje predsednici sudskog veća u tom postupku, sudiji Svetlani Aleksić, a sve zbog Nebojše Joksovića, svedoka saradnika u postupku protiv Darka Šarića, koga je Jeličić više puta optuživao da mu namešta. Zbog potrage koja traje gotovo godinu dana, postavlje se pitanje da li Jeličića neko uopšte i traži.

Suđenje „valjevskoj grupi“ pred Posebnim odeljenjem Višeg suda u Beogradu jedno je od najdužih i traje gotovo 12 godina. Na optuženičkoj klupi nalaze se devetorica članova organizovane kriminalne grupe koji se sumnjiče za ubistvo, iznudu, nedozvoljeno držanje oružja i falsifikovanje dokumenata, a kao organizatora grupe, tužilaštvo je označilo Milana Lazarevića zvanog Laza Bombaš.

Tokom suđenja, advokati odbrane su mesecima tražili izuzeće sudije Svetlane Aleksić, zbog, kako su navodili, očigledne pristranosti i učestalog kažnjavanja, koje iznosi više miliona dinara, ali i zbog brojnih kontroverzi, kršenja zakona i drugih proceduralnih propusta.

Tokom 12 godina suđenje, sudska veća su teško izlazila na kraj sa Jeličićem, koji je prilikom jednog pretresa pokušao da iseče vene žiletom, a koji je na čudan način uspeo da prošvercuje u sudnicu. Potom je, na jednom od narednih ročišta mokrio u boksu za optužene, jer mu sudija nije dozvolila da ode u toalet.

Milan Lazarević Foto: MUP

Tokom suđenja, Jeličić je ponavljao da sudsko veće štiti Nebojšu Joksovića Joksu, svedoka saradnika u procesu protiv Darka Šarića. Na jednom ročištu je rekao:

„Pošto mi ne dozvoljavate da kažem šta imam i štitite Nebojšu Joksovića Joksu, ja ću sada da se ubijem pred svima“.

Prethodno, i prvooptuženi Lazarević se žalio na sudiju Svetlanu Aleksić i tražio njeno izuzeće, jer kako je rekao „nije mu dozvolila da optuženom Nebojši Goloskokoviću postavlja pitanja vezana za ulogu Nebojše Joksovića, svedoka saradnika u postupku protiv Darka Šarića, u ubistvu Đedovića“.

Prema optužnici, Lazarević je organizovao ovu likvidaciju, a pored optuženog Zorana Jeličića, zadatak da izvrši taj zločin dobio je i Milan Milijanović. Lazarević, kao i ostali, tvrde da je to ubistvo organizovao Joksović.

Prema nezvaničnim informacijama Politike, sukob Joksovića i Milana Lazarevića, prvookrivljenog u ovom procesu potiče odranije. Lazarević je početkom devedesetih godina prošlog veka pucao i bacio bombu na Joksovića i njegove prijatelje. Joksović je tada teško povređen zbog čega je imao komplikovanu operaciju i dugo se oporavljao. Da između Lazarevića  i njega tinja dugogodišnje neprijateljstvo priznao je i sam Joksović u pismu koje je poslao Darku Šariću, a u kojem je naveo da je imao problema sa onim iz Valjeva što ga je upucao i da je bolje da je tada poginuo.

Kao umešanog u Đedovićevo ubistvo, Joksović je u svom pismu imenovao Miloša Nikolića protiv kojeg se pred Posebnim odeljenjem Višeg suda u Beogradu vodio postupak zbog skrivanja potonjeg svedoka saradnika dok se on nalazio u bekstvu. Pismo je, prema saznanjima Politike, overeno kod notara i predato je sudskom veću. Međutim, ono nikada nije izvođeno kao dokaz.

Zoran Jeličić
Foto: Printskrin Rts

Inače, nekoliko dana pre bekstva, Jeličić je poslao pismo Svetlani Aleksić, predsednici sudskog veća u postupku „valjevskoj grupi“ u kojem joj preti smrću.

„Sve ću učiniti da te ubijem. Znam da će te čuvati, ali te neće sačuvati. Kada te nađem, neću žaliti da poginem, samo da bih ti došao glave. Naoružao sam se dobro i uspeću da ti se osvetim za sve što si mi učinila. Od sada znaj da su ti polako odbrajani dani“, napisao je pismo Jeličić u koje su i novinari našeg portala imali uvid. To je, kako je rekao, morao da uradi „zbog nezakonitog postupanja tokom suđenja“.

Inače, tokom bekstva, u novembru 2021. godine, Jeličić je dostavio pismo i listu „Politika“, u kome se preti sudijama koje vode sudski proces i rekao da se „sprema veliko finale njihovog druženja“.

Jeličić je i u decembru 2020. godine napao i svog branioca i udario ga ispred suda, nezadovoljan što mu je dodeljen po službenoj dužnosti.

Ukinut mu pritvor u januaru 2020.

Apelacioni sud ukinuo je pritvor Jeličiću i odredio mu meru zabrane napuštanja stana uz elektronski nadzor (kućni pritvor uz nanogicu), u januaru 2020. godine, jer su smatrali da okrivljeni nije prekršio meru zabrane koja mu je izrečena u martu 2019.

Sud je usvojio žalbu Jeličićevog advokata i preinačio rešenje Specijalnog suda u Beogradu kojim mu je krajem novembra 2019. godine bio ponovo određen pritvor zbog kršenja mere zabrane napuštanja stana – što se smatra bekstvom.

Apelacioni sud mu je ukinuo pritvor i odredio meru zabrane napuštanja stana uz elektronski nadzor jer je smatrao da okrivljeni nije prekršio meru zabrane koja mu je izrečena u martu 2019.

Sud je zaključio da se Jeličić uredno odazivao svim pozivima suda te da je određivanje pritvora bilo neopravdano.

Inače, na glavnom pretresu održanom 9. juna 2021. godine, postupajući tužilac predložio je da se Jeličiću odredi pritvor jer okrivljeni nije dostupan na adresi na kojoj ima prebivalište, kao i zbog ranije osuđivanosti za krivična dela sa elementima nasilja. Pošto je veće razmotrilo celokupne spise predmeta zajedno sa predlogom tužilaštva, donelo je odluku da izda naredbu za raspisivanjem poternice za Jeličićem i sudi mu u odsustvu.

Policija nije odgovarala na naše pitanje da li je Jeličić lociran i uhapšen i da li potraga za njim traje.

BONUS VIDEO: Koliko traju suđenja u Srbiji?

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar