Evropski sud za ljudska prava u Strazburu naložio je Srbiji da isplati po 1.000 evra bivšim pripadnicima Službe državne bezbednosti Ratku Romiću i Miodragu Radonjiću, prvostepeno osuđenima za likvidaciju novinara Slavka Ćuruvije. Romiću i Radonjiću, kako je ocenio sud, povređena su prava zbog vremena provedenog u pritvoru. I ovo nije prvi, ali ni po svemu sudeći ni poslednji, u kom je optuženima za teška krivična dela isplaćivana odšteta.
Kako je navedeno u saopštenju suda u Strazburu, saglasni su sa nalazima Ustavnog suda Srbije da je prvih godinu i dva meseca u pritvoru bilo opravdano, između ostalog i potrebom očuvanja javnog reda s obzirom na prirodu samog slučaja, ali da za preostale dve godine i tri meseca taj razlog nije važio.
Radonjić i Romić su bili uhapšeni 14. januara 2014. godine, i u pritvoru su se nalazili do 6. jula 2017. godine, kada im je mera pritvora zamenjena blažom merom kućnog pritvora. Njihova prava povređena su i dužinom trajanja postupka pred Ustavnim sudom, vezano za reviziju rešenja o pritvoru.
I ovo nije prvi put da država Srbija isplaćuje državni novac činiocima najtežih krivičnih dela.
Monstrum Mališa Jevtović silovao je devojčicu Katarinu Janković (3) 17. jula 2005. godine u Zvezdarskoj šumi, dok je njena majka i Jevotivćeva devojka pušila cigarete i čuvala stražu. Dete su potom odveli u KBC Zvezdara, gde su tvrdili daje pala i povredila se. Nesrećna devojčica je od zadobijenih povreda ubrzo preminula, a monstrumi su uhapšeni.
Majka monstrum i njen ljubavnik osuđeni su na maksimalne zatvorske kazne od 40 godina, dok je nešto kasnije Anina kazna samnjena za tri godine.
Evropski sud za ljudska prava bavio se i Jevtovićevim slučajem, a potom i presudio u njegovu korist jer je, kako su našli, bio žrtva torture i nečovečnog postupanja zatvorskih čuvara. Naloženo je da mu se isplati odšteta od 4.000 evra, kao i dodatnih 2.355 evra na ime troškova postupka.
Nenad Grujović, poznatiji kao Crni Gruja, uticajni član Kekine kriminalne grupe osuđen na 10 godina zatvora zbog sumnje da je u proleće 2006. godine učestvovao u pljački banke u Jurija Gagarina na Novom Beogradu u kojoj je ubijen radnik obezbeđenja. Međutim kasnije je oslobođen zbog nedostatka dokaza zbog kojih je nemoguće utvrditi ko je pucao na radnika.
Nakon ovog zločina, pobegao je u Austriju gde je i uhapšen, nakon čega je isporučen Srbiji. Grujović je podneo tužbu Evropskom sudu za ljudska prava zato što je u pritvoru proveo devet i po godina, bez da je doneta pravosnažna presuda. Sud je usvojio njegov predlog i naloženo je da mu država Srbija isplati odštetu od čak 6.000 evra. U međuvremenu, Grujović je preminuo prilikom pada sa terase.
Jedan slučaj zabeležen je pre dve godine kada se Novosađanin A. Z. (41), nakon što je uhapšen u 2014. zbog nedozvoljenog državanja marihuane, požalio sudu na torturu koju je preživeo u policijskoj stanici. Kako je tada naveo, u stanici su ga terali da se skine, tukli su ga i ponižavali. Požalio se najpre Ustavnom sudu, a potom Evropskom za ljudska prava koji je dosudio u njegovu korist.
Sud je naložio da mu Republika Srbija isplati odštetu u vrednosti od 2.700 evra i na to još 4.000 evra za troškove postupka.
BONUS VIDEO: Ivana Stevanović iz Fondacije Slavko Ćuruvija
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare