Veljko Belivuk Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

Veljko Belivuk (36) i pripadnici njegove kriminalne grupe osumnjičeni za najteža krivična dela, mogli bi već u avgustu da se nađu na slobodi, ukoliko policija i tužilaštvo ne prikupe čvrste i nedvosmislne dokaze na osnovu kojih će podići optužnicu. Kako saznajemo, dokazi kojima trenutno raspolaže tužilaštvo su zasad klimavi, a ono što ih dodatno urušava jeste njihovo prezentovanje na televizijama sa nacionalnom frekvencijom, u kom, nakon načelnika UKP, učestvuje i predsednik države.

Detalji zločina za koje se sumnjiče Belivuk i pripadnici njegove grupe od prvog dana hapšenja, nisu prestali da šokiraju. Odmah u početku se moglo čuti da je reč o jednom od najvećih hapšenja proteklih decenija, da će Srbija i njene službe odlučno „stati na rep“ toj „armadi“, da se neće dozvoliti pravljenje novog „zemunskog klana“…

Međutim, osim pompeznih konferencija za novinare, dramatičnih najava i obećanja, dalje od toga pratkično nismo odmakli, jer kako saznajemo od upućenih izvora, policija za sada nije pronašla nijedan konkretan dokaz (tela nestalih navijača, DNK tragove…) koji Belivuka i pripadnike njegove grupe mogu povezati sa najtežim krivičnim delima za koje su osumnjičeni.

Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs

Hapšenje je okarakterisano kao „veliko“ i „nezapamćeno“, a pravi presedan dogodio se kada je navodni dokazni materijal – snimci sa sigurnosnih kamera jedne od Belivukovih vikendica i presretnuti telefonski razgovori saradnika – emitovan uživo u udarnom terminu televizije sa nacionalnom frekvencijom, dok u studiju sedi načelnik Uprave kriminalističke policije Bogdan Pušić i komentariše detalje.

Upravo u toj emisiji saznali smo da je jedan od navodnih Belivukovih žrtava Nišlija Milan Ljepoja ubijen u vikendici u Ritopeku, koju je grupa koristila za otimanje žrtava, mučenja, a na kraju i, kako se sumnja, likvidacije. Na snimcima se vidi kako Ljepoja ulazi u vikendicu u Ritopeku i iz nje nikada ne izlazi, a veruje se da je unutra ubijen, njegovo telo raskomadano a zatim izneto u torbama u nekoliko tura.

Tada su takođe izdeklamovana imena 12 nestalih za koje se sumnja da su ubijeni po nalogu Belivuka, premda nijedno telo niti tragovi koji bi mogli da ukažu na ubistvo, do sada nisu pronađeni, uprkos angažmanu više od 300 policijskih službenika i pripadnika jedinica Ministarstva unutrašnjih poslova.

Sam državni vrh otkrio je i crne slutnje srpske javnosti, da je Belivukova grupa imala dobro uporište u bezbednosnim strukturama, pa je tako do sada uhapšeno i nekoliko pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova, a najavljeno je da će se istražiti sve druge Belivukove veze. Do sada još nismo čuli nijedno ime, iako je predsednik Aleksandar Vučić najavio borbu „bez pardona“.

Za pola godine na slobodi

Ukoliko se ovim tempom nastavi već kilava istraga, opravdano se strahuje da bi osumnjičeni mučitelji i sadisti iz Belivukove ekipe mogli ponovo da se nađu na slobodi. Taj strah proizilazi iz činjenice da se u ovakvoj vrsti predmeta pritvor osumnjičenima može produžavati do maksimalnih šest meseci od pritvaranja, te da se do tog roka moraju prikupiti valjani dokazi na osnovu kojih bi se mogla podići optužnica.

Miljan Ljepoja Foto:MUP

Belivuk se trenutno sumnjiči  za tri ubistva – pripadnika pljačkaške bande „Pink panter“ Milana Ljepoje, navijača Partizana Gorana Veličkovića Goksija i navijča Crvene zvezde Zdravka Radojevića. Spekulisalo se u javnosti da je policija pretražujući teren oko Belivukovih vikendica pronašla i ljudske kosti, mada se kasnije ispostavilo da je reč o životinjskim. U istim objektima pronađena su sredstva za dezinfekciju i higijenu zbog koje se posumnjalo da su tela svojih neprijatelja nakon ubistva rastvarali u kiselinama, nađeni su tragovi spaljivanja u dvorištu, kao i krvavi tragovi. Ipak, tela i dalje nema.

I sam predsednik kazao je da se već dugo pretpostavlja i priča o monstruoznostima koje Belivukova ekipa čini po Srbiji, da je za to „znao ceo grad“, ali na pitanje da li je hapšenje moglo uslediti ranije, odgovorio je odrično i još dodao da oni koji su mislili da mogu voditi politiku „nema tela, nema dela“ mogu na to da zaborave.

U slučaju da se tela navodnih žrtava nikada ne pronađu, postupak će morati da se osloni na eventualne svedoke saradnike iz Belivukovih redova koji bi mogli dobiti povlašćeni status, a zauzvrat pružiti čvrste i nedvosmislene dokaze o radu kriminalne grupe. Sa druge strane, ukoliko se ispuni zakonski rok i optužnica podigne, pritvor se može određivati, produžavati ili ukidati, ali u toj fazi isključivo odlukom sudskog veća, a ne sudije za prethodni postupak.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram