Dva preduzeća pod kontrolom Slobodana Tešića, koji se nalazi na crnoj listi SAD, izvoze u tu zemlju municiju državne fabrike Prvi partizan iz Užica, otkriva nedeljnik NIN u najnovijem broju.
Poslednja tura stigla je u Ameriku prošlog utorka, 15. novembra, a do sada je u 25 isporuka prosleđeno 1.125 tona municije, upakovane u 65 kontejnera. Pitanje za srpske zvaničnike je kako je moguće da je Valir, jedna od te dve firme, državnoj fabrici municije Prvi partizan iz Užica, prema zvaničnom izveštaju, na kraju prošle godine dugovao skoro 3,5 miliona evra, iako se oružje po pravilu plaća unapred, pre isporuke. Samo u poslednja tri meseca Valir je kupcima iz SAD isporučio 12 kontejnera municije teške skoro 200 tona, otkriva NIN.
Preko firmi koje kontroliše, Tešić je do sada kupcima iz SAD isporučio 1.125 tona municije, proizvedene u Prvom partizanu iz Užica, kome njegove firme duguju skoro tri i po miliona evrahttps://t.co/h7djGyml8W pic.twitter.com/jEsNdKROTW
— НИН (@NedeljnikNIN) November 24, 2022
BIRN je prvi, 8. avgusta 2022, otkrio da se Valir i Zenitprom, koje kontroliše Tešić, ne nalaze na spisku njegovih preduzeća na crnoj listi i da su izvozila municiju u SAD 18 puta. NIN otkriva da je posle tog datuma bilo još sedam isporuka.
Ambasadi SAD u Beogradu NIN je uputio nekoliko pitanja o izvozu municije u njihovu zemlju preko preduzeća koja kontroliše Tešić, ali zbog kratkog roka, kako su rekli, nisu stigli da pošalju odgovore. NIN će ih, ako stignu, objaviti u narednom broju.
U avgustu ambasada je BIRN-u odgovorila da ne mogu „javno da komentarišu konkretne slučajeve“, ali da „američka vlada ozbiljno shvata sve navode o materijalnoj podršci sankcionisanim subjektima“.
Nije bez značaja ni što se sve dešava u vrlo osetljivom trenutku, jer su SAD uključene u pregovore o KiM i usklađivanje spoljne politike Srbije sa EU. Bivši ambasador Srbije u SAD Ivan Vujačić kaže za NIN da stavljanje nekog na crnu listu predstavlja ozbiljan problem.
„Kada neko dođe na crnu listu skreće se pažnja zemlji domaćinu da tu postoji problem. Američka strana očekuje da vlast reaguje. Na primer, dok sam bio ambasador dobili smo ozbiljna upozorenja zbog naših firmi koje su izvozile delove vojne opreme Iraku neposredno pre sukoba sa SAD 2003. Pitanje za američku stranu je kako je moguće da neko ko je na njihovoj crnoj listi izvozi u njihovu zemlju“, ističe Vujačić.
Do 22. novembra Valir i Zenitprom su imali ukupno 25 isporuka za kupce iz SAD. Zenitprom je ugovorio 13 isporuka, koje su u SAD stigle 14. i 21. novembra, 19. i 27. decembra 2020, potom 19. juna, 14. jula, 21. septembra, 8. i 26. oktobra i 11. novembra 2021, a ove godine su imali još tri, 8. i 14. januara i 19. aprila. Valir je poslove sa SAD raširio tek ove godine, jer je lane imao samo dve isporuke, 2. februara i 10. novembra, a još 10 ove godine, 13. februara, 11. aprila, 21. juna, 19. i 29. avgusta, 25. septembra, 14. oktobra, a u ovom mesecu su na tržište SAD stigle čak tri isporuke, 5, 9. i 15. novembra.
Sve isporuke Zenitproma išle su od Prvog partizana u Užicu do luke u nemačkom Bremerhafenu i zatim za SAD. Isporuke Valira išle su takođe iz Užica za SAD, prva preko crnogorske luke Bar, šest preko Bremerhafena, a poslednjih pet preko luke u Hamburgu. Tešićeve firme su 2020. u četiri kontejnera isporučile 252 tone municije, lane 475 tona u osam kontejnera, a ove godine do 15. novembra 398 tona u 13 kontejnera.
NIN dalje navodi, Zenitprom je municiju isporučio firmama RBA LLC, Gun Mountain LLC i MG Suber Associates LLC. Za četvrtog kupca, Global Military Products Inc, deo firme Global Ordnance koja snabdeva oružjem i municijom Ministarstvo odbrane SAD, bile su četiri isporuke teške 169 tona. Mark Morales, vlasnik Global Ordnance, rekao je za BIRN da nije upoznat sa tim da je Zenitprom povezan sa Tešićem i da se to nije pojavilo u proverama koje je njegova kompanija izvršila pre početka poslovne saradnje.
„Kompanija se ne nalazi ni na jednoj listi OFAC (Kancelarije za kontrolu inostrane imovine) i veze koje navodite nam nisu poznate niti su navedene u bilo kakvim formalnim dokumentima dostavljenim Global Ordnance-u“, rekao je za BIRN i dodao da nikada nije video Tešića i da ne posluje sa njim.
Valir je poslovao sa firmama Erie Ordnance Depot LLC Nemo Arms INC i sa Druom Džonom Blatnerom (Drew John Blattner) bivšim bodibilderom koji ima četiri firme za trgovinu oružjem.
Iz finansijskih izveštaja, dostupnih na sajtu APR-a, vidi se da su prihodi Valira i Zenitproma rasli paralelno sa rastom izvoza municije iz Užica za SAD. Valir je za samo godinu dana prihode uvećao skoro 4,3 puta, sa oko 1,5 milijardi u 2020. na čak 6,5 milijardi dinara lane. Uprkos dinamičnom rastu prometa, iskazana je upola manja poslovna dobit – 54 miliona u 2021. prema 111,5 miliona dinara 2020.
Pre nego što je počeo da izvozi u SAD, Zenitprom je 2019. imao prihod 18,3 miliona i dobit 1,8 miliona dinara. Već u 2020. prihodi su porasli na 630 miliona, a lane na više od pet milijardi dinara. Za samo dve godine, dakle, prihodi te firme uvećani su astronomskih 273 puta. U istom periodu i poslovna dobit je uvećana skoro 100 puta, na 170 miliona dinara.
Ono što je neobično za trgovinu oružjem i municijom je da se u finansijskom izveštaju Prvog partizana na sajtu APR-a navodi da mu, zaključno sa 31. decembrom 2021, Valir duguje čak 406,9 miliona dinara ili 3,46 miliona evra, a Zenitprom 127.000 dinara ili 1.080 evra.
Ta praksa da preduzeća pod kontrolom Tešića duguju državnim fabrikama iako je pravilo da se oružje plaća unapred, nije neuobičajena.
Ceo tekst pročitajte u najnovijem broju nedeljnika NIN.
BONUS VIDEO: Oružje u kući povećava strah da se nasilje prijavi