Najnovija serija Skaj poruka, koje je uhapšeni crnogorski bezbednjak Petar Lazović razmenjivao sa optuženim narko-bosom Darkom Šarićem, tokom koje pominju predsednika Srbije Aleksandra Vučića i biznismena Stanka Caneta Subotića, ponovo je u fokus javnosti postavila teoriju o predaji Pljavljaka 2014. godine.
Podgoričke „Vijesti“ objavile su novu seriju kriptovanih poruka koje su razmenjivali uhapšeni crnogorski bezbednjak Petar Lazović, koji je prema navodima optužnice sarađivao sa kavačkim klanom i optuženog Šarića, koji se u tom trenutku nalazio u pritvorskoj jedinici u Beogradu. Šariću se te 2020. godine sudilo i za trgovinu narkoticima i za pranje novca, a Lazović je vrlo oštro komentarisao prvostepenu presudu Specijalnog suda po kojoj je Pljevljak osuđen na 9 godina zatvora zbog pranja novca koji je zarađen preprodajom kokaina.
U tim porukama Petar Lazović sipa drvlje i kamenje na pojedine ljude iz Srbije, koji su, po njegovom mišljenju, prekršili dogovor i lagali Darka Šarića.
„Ako znam šta da ti napišem cijeli dan, 10 puta pišem, brišem, eto. Evo me sad sa Z. Šta je činjet, može li se šta radit, oću li šta reći Z da treba!!! …Majku im je*em i Vučiću što ga Vulin je*e i onom vitaminu od Cana, po*erem se na njih!!! Pa neka čitaju i slušaju sve, g**na… Kako god, imaš mlađeg brata na sve spremnog i ne bilo nas ako se predamo tim cig**ma”, šalje policajac navodnom narko-bosu na dan kada mu je izrečena presuda.
Zahvaljujući ovakvoj rečeničnoj konstrukciji, deo javnosti je mogao da pretpostavi da je bezbednjak Lazović govorio o 2014. godini, kada se Darko Šarić nakon bekstva predao srpskim organima. Šarić je pre te predaje godinama uspešno izbegavao lisice, dok je njegova grupa razmontirana u akcijama „Balkanski ratnik“ i „Loptice“ koje su sprovedene u saradnji Interpola i Europola, američke DEA i nekoliko evropskih i južnoameričkih policija.
Suđenje optuženim članovima Šarićeve grupe koje je srpska policija uspela da pohapsi, počela je bez šefa te kriminalne grupe, kako je precizirano u optužnici. Šarić je imao, prema informacijama službi koje su nedavno objavili crnogorski mediji, čak 11 putnih isprava, od toga nekoliko na svoje ime, a nekoliko sa lažnim identitetima i zahvaljujući njima je neometano putovao po svetu.
Onda se 2014. godine dogodio preokret i Darko Šarić se sam predao. Po njega je, na još uvek nepoznatu lokaciju, odelteo avion srpskih vlasti, koji ga je prvo dovezao u Crnu Goru, gde se video sa suprugom i decom. Nakon tog susreta je Šarić konačno došao u Srbiju, što su vlasti proglasile svojom velikom pobedom. I sam Šarić je tada izjavio da se dobrovoljno predao jer veruje u srpsko pravosuđe…
Kasnije se pronela priča da su pregovori o predaji vođeni na jednoj planini u Zapadnoj Srbiji, kod Užica, kao i da su razgovori bili „konstruktivni“, da je postignut dogovor i da su obe strane jedna drugoj dale obećanja, ali i navodno učnili neke usluge.
Biznismen Subotić se našao na optužnici Specijalnog suda podignutoj 2007. godine, zbog optužbi da je učestvovao u švercu cigareta. Ipak, oslobođen je tih optužbi nekoliko godina kasnije.
Sa druge strane, Darko Šarić je u međuvremenu, 2020. godine, u Specijalnom sudu osuđen na 15 godina zatvora, ali je tu odluku ukinuo Vrhovni kasacioni sud i vratio na ponovno suđenje. U međuvremenu je Šarić, zahvaljujući kriptovanim porukama, osumnjičen i za novo krivično delo – zločinačko udruživanje i planiranje ubistva svedoka saradnika u postupku protiv njega, a tereti se i da je naručio ubistvo svog dojučerašnjeg saradnika Milana Milovca Cigle.
Kriminolog Dobrivoje Radovanović kaže za Nova.rs da iza organizovanog kriminala uvek stoje određeni političari, ali naglašava i da su za „pad“ Šarića odgovorne isključivo strane službe.
„Oni koji rade drogu, oni imaju sve informacije. To je organizovani kriminal iza koga stoje i određeni političari. Nisam u prilici da nagađam, ali u principu, razni narko-bosov, biznismeni ali i pristalice i vrlo bliski ljudi ovdašnjoj vlasti. Takođe, i priča o Šarićevom poverenju u srpske insitucije je verovatno bila „zavesa“ za nešto veće. Te stvari se ne dešavaju slučajno i iza toga stoji neki ozbiljan razlog, kao što je možda buduća saradnja ili pak prošla. Svakako, za pad Darka Šarića odgovorni su samo, i isključivo, u „Europol“ i „Eurojust“. Mnogi nisu pali dok se oni nisu uključili“, zaključio je kriminolog.
BONUS VIDEO: Kuća Darka Šarića
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare