Brajan Volš Foto: EPA-EFE/CRAIG WALKER

Suđenje Brajanu Volšu (46) za ubistvo supruge Ane Volš (39) počinje 9. februara, a nema sumnje da će to biti jedno od suđenja koje će biti pod budnim okom javnosti i da će obe strane, i tužilaštvo i odbrana, osetiti svu težinu medijske pažnje.

Ubistvo Ane Volš postalo je jedna od vodećih tema u američkim medijima, posle njenog nestanka 1. januara i policijske istrage koja je potom usledila, a koja je dovela do hapšenja njenog supruga Brajana koji je optužen za njeno ubistvo. Američka varošica Kohaset postala je u jednom trenutku medijski centar SAD, dok je policija tražila i pronalazila nove i nove dokaze koji terete Brajana Volša za surovo ubistvo.

Ovaj zločin u dalekoj Americi odjeknuo je i u Srbiji jer je Ana Volš, majka troje dece i uspešna poslovna žena, rođena Beograđanka, koja je posle završenih studija na Filološkom fakultetu emigrirala u SAD da ostvari svoj „američki san“.

Ana Volš Foto: Instagram/anawalshe

Posle kraće pauze, pažnja medija ponovo se usmerava na ovaj slučaj, kako se bliži 9. februar kada počinje suđenje Brajanu Volšu, pa je tako američka televizija NBC posvetila dosta prostora ovom suđenju, konsultujući se sa ekspertima iz krivičnog prava, koji su izneli neke zanimljive činjenice.

Pravni stručnjaci sa Univerziteta Safolk navode da je istražiteljima bilo potrebno samo nekoliko nedelja da sakupe dovoljno dokaza za podizanje optužnice, ali nema sumnje da će sudski proces trajati mnogo duže.

Pročitajte još:

„Mislim da su posvetili mnogo resursa u vrlo kratkom vremenskom periodu kako bi pokušali da sastave prilično snažan slučaj od posrednih dokaza za početak. I to ne znači da neće nastaviti sa istragom. U stvari, još uvek moramo da prođemo kroz proces velike porote, koji može biti ili samo predstavljanje dokaza ili takođe istražno sredstvo da bismo saznali više informacija“, rekao je profesor Kris Dirborn, sa Univerziteta Safolk.

Tužilaštvo je iznelo neke uznemirujuće tvrdnje, uključujući da je Brajan raskomadao telo Ane Volš, i tako ga se oslobodio. Brajan Volš se izjasnio da nije kriv na prvom saslušanju na sudu povodom optužbi za ubistvo.

Foto: Courtesy RMV via U.S. Attorney’s Office for the District of Massachusetts/Handout via REUTERS

Telo žrtve, Ane, nije pronađeno, što znači da će se slučaj oslanjati na DNK tragove i posredne dokaze, uključujući listu šokantnih pretraga na Guglu koje se pripisuju Brajanu.

Optužnica za ubistvo bez tela nije presedan u Masačusetsu, pogotovo kada se uzmu u obzir dokazi koji su obelodanjeni.

Iako nema tela žrtve, što uglanom nije idealna situacija za tužioce, profesor Dirborn je rekao da na osnovu informacija koje su javno objavljene izgleda da su istražitelji sigurni u slučaj koji grade.

Pročitajte još:

„Morate se setiti da su forenzika i ostale grane nauke napredovale poslednjih godina, ima mnogo više sredstava na raspolaganju istražnim organima i tužilaštvu i na taj način se došlo do mnoštva posrednih dokaza koji su i doveli do podizanja optužnice“, kaže profesor sa Univerziteta Safolk.

Pod lupom medija ali i istražitelja našla se i Brajanova prošlost i to optuženom ne ide u prilog.

„To zaista daje veoma lošu sliku za Brajana Volšea što se tiče ovog slučaja“, rekao je penzionisani agent FBI Ken Grej.

„I to je razlog zašto, po mom mišljenju, oni mogu da nastave sa ovim suđenjem za ubistvo, je da kombinacija pretresa i forenzičkih dokaza koje su pronašli nadoknađuje nedostatak  tela”, objašnjava penzionisani agent FBI.

Takođe je vršeno ispitivanje prošlosti Brajana Volša, uključujući policijski izveštaj iz 2014. godine u kojem je Ana Volše tvrdila da joj je pretio da će je ubiti, nedavno priznanje krivice u federalnom slučaju prevare u umetnosti i spor oko testamenta njegovog oca koji je doveo do spornog ostavinskog slučaja.

Ipak, to može, ali i ne mora biti relevantno za ovaj konkretan slučaj, objašnjavaju američki stručnjaci.

BONUS VIDEO: Hapšenje osumnjičenih za dilovanje droge na Voždovcu

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar