Ilustracija Foto: Shutterstock

Povodom presude Osnovnog suda u Kotoru u slučaju nesreće na moru kod Budve u kojoj je poginula policijska službenica Maja Šljivančanin, oglasila se njena porodica.

Porodica Šljivančanin je kako kažu za rtcg.me ogorčena presudom kojom je sedamnaestogodišnji M. S. iz Beograda osuđen na 120 sati društveno korisnog rada i pojačan nadzor socijalne službe.

U nesreći je, podsetimo, povređen i profesor Vladimir Stanišić (36).

„Za porodicu je neshvatljiv odnos između tako tragičnih posledica i gubitka naše najmilije i kazne od 120 sati korisnog rada za osobu koja je upravljala jahtom. Neshvatljivo je da je sramna presuda doneta, a da istražni organi, a ni sud nisu osvetlili sve detalje ovog tragičnog događaja.

Pre svega, ko je dozvolio maloletniku da upravlja jahtom, ko je vlasnik plovila, kako je dozvoljeno da članovi porodice maloletnika nakon nesreće pristupe jahti i očigledno utiču na dokaze i istragu. Izgubili smo najdražu osobu koja je tek počinjala život, a istovremeno naše rane ostaju neprebolne zbog činjenice da pravda nimalo nije zadovoljena kao i osećaj da tome doprinise zvanični pravosudni organi Crne Gore, ali i oni koji su učestvovali u preliminarnoj i kasnijoj istrazi“, navodi se u reagovanju porodice.

Kako dodaju, ako ova presuda opstane, a za njih kao porodicu nema ni pravnog leka jer ne mogu da se žale, onda će javnosti ostati čvrsta poruka da se iza ovako nepravednih odluka crnogorskog pravosuđa ne presuđuje po zakonu nego po privilegijama i možda tajnim vezama.

„Ova presuda mora biti opozvana, ne samo zbog naše Maje nego što sutra neka druga porodica može biti zavijena u crno, jer pravosuđe štiti počinioce ovog stravičnog zločina i time podstiče nekažnjivost i bahatost. Mi kao porodica, ne možemo ostati nemi na ovu presudu zbog toga što se ovakvi zločini mogu ponavljati ako Crna Gora i u ovom slučaju ne pokaže da je zemlja pravde i da kažnjava one koji su se ogrešili o zakon, a ovde se nije ogrešio samo počinilac ovog čina nego je zakazao čitav sistem, pre svega službe zadužene za pomorski saobraćaj.

Vidimo sa ovom presudom da i pravosuđe čini sve da zaštiti sve počinioce ovog kriminalnog dela. Nadamo se da će i drugi savesni pojedinci i grupe i institucije sistema reagovati i da naš glas neće biti usamljen jer nismo samo mi zaslužili pravdu već i čitavo društvo. Izrečena je kazna od 120 sati društveno korisnog rada i mera nadzora kao da je počinjena neka sitna delikvencija bez većih posledica, a ne ugašen jedan mladi život“, zaključuje se u reagovanju porodice Šljivančanin.

Stanišić: Presudom je poručeno da možete ubiti nekoga, a da ne odgovarate zbog toga

Vladimir Stanišić, momak preminule Maje Šljivančanin, koja je stradala u pomorskoj nesreći kod Budve kaže da je razočaran i ljut zbog donete presude.

„Teško mi je jer moje Maje više nema i ne mogu je vratiti, ali mogu da se borim za pravdu. Ljubav prema njoj me na to obavezuje. Jasno je svima da ovo delo nije primereno osuđeno. Presudom je poslata poruka da možete ubiti nekoga, a da ne odgovarate zbog toga“, navodi on.

Stanišić pita da li je cena života 120 časova društvenog rada?

„Zar se tih 120 sati može meriti s njenom prerano ugašenom mladošću? Zar može biti zamena za naše propale planove, za njen tek započeti život, za njenu i za našu budućnost? Kakav je osećaj u ovom trenutku to znam samo ja. Svoj bol dostojanstveno nosim, ali tražim da ne zaboli i nekog drugog na ovaj način. Ne mogu a da se ne zapitam da li je pravda i dalje dostižna ili je ovom presudom i ona ubijena baš kao i moja Maja“, poručuje Stanišić.

Podsetimo, i Stanišić je povređen u nesreći, za koju je sedamnaestogodišnji M. S. iz Beograda osuđen na 120 sati društveno korisnog rada i pojačan nadzor socijalne službe.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare