Goran Stamenković Foto: Krik

Goran Stamenković, osuđen na pet meseci uslovno zbog rušenja u Hercegovačkoj ulici, odlučio je da progovori jer oni koji su ga naterali da prizna, nisu ispunili obećano – unapređenje u policiji i legalizaciju zgrade koju je podigao u beogradskom naselju Mirijevo.

On je jedini koji je osuđen u slučaju nelegalnog rušenja privatne imovine u beogradskoj četvrti Savamala koje se desilo u noći nakon izbora, između 24. i 25. aprila 2016. Tada su nepoznate osobe sa fantomkama došle, zarobile građane koje su zatekli tamo i bagerima porušili privatne objekte u Hercegovačkoj ulici – restoran, poslovnu zgradu.

U intervjuu za KRIK Stamenković otkriva pozadinu slučaja – ko mu je naredio da prizna, šta mu je nuđeno i ko je iz vrha policije i vlasti uticao da se slučaj Savamala zataška.

On objašnjava  kako se dogovorio da preuzme na sebe krivicu za Savamalu sa tadašnjim i sadašnjim načelnikom beogradske policije Veselinom Milićem i tadašnjom sekretarkom Uprave kriminalističke policije Dijanom Hrkalović. Tvrdi i da mu je Hrkalović pretila da mora da ispoštuje dogovor. Govori i o detaljima svog sastanka sa predsednikom države Aleksandrom Vučićem.

Pročitajte još:

Uveče 24. aprila 2016, policajac Goran Stamenković koji je bio šef smene u policiji, dobio je jasne instrukcije od svojih šefova šta raditi te noći.

„Dobio sam zadatak da ukoliko bude došlo do nekakvog rušenja sve pozive preusmeravamo na Gradsku građevinsku inspekciju i na komunalnu policiju“.

Naređenje je, kaže, stiglo od tadašnjeg načelnika beogradske policije Veselina Milića, a Stamenkoviću ga je preneo njegov nadređeni – načelnik Zvonko Kostić.

„Da ja nisam dobio takvo naređenje, postupak bi bio u toku te noći sasvim drugačiji“ kaže Stamenković.

Ipak, poslušao je naredbu.

„Odmah sam sve radnike postrojio, naglasio, izdao naređenja i rekao da ukoliko bude došlo do bilo kakvog rušenja, da me ne konsultuju jer nema potrebe. Dobio sam naređenje od vrha beogradske policije”, navodi Stamenković.

Foto:N1

Prvi pozivi iz Savamale počeli su da stižu oko pola četiri ujutru – građani su prijavljivali maskirane ljude koji su ih zarobili, oduzeli im telefone i bagerima nelegalno rušili privatne objekte. Ipak, operateri koji su primali ove pozive nisu im poslali pomoć na vreme.

Ubrzo posle rušenja su počeli i pritisci na Stamenkovića da preuzme krivicu na sebe. Ljudi iz vrha policije imali su veće planove za koje im je trebao Stamenković, a on je to saznao godinu dana kasnije. Pozvan je kod tada svemoćne državne sekretarke Dijane Hrkalović.

„Milić je tada mene predstavio Dijani Hrkalović, rekavši da su se o mene mnogo ogrešili, da sam bio planiran za mesto nekog načelnika, da je to mesto dodeljeno drugom. Tada mi je bilo predočeno sledeće: da ću biti jelte načelnik, i to načelnik u Sopotu, i da će mi biti u znak zahvalnosti omogućeno da prevedem objekat nameni (legalizuje zgradu koju je gradio). Da završim objekat koji sam započeo”, objašnjava Stamenković.

Dijana Hrkalović
Dijana Hrkalović Foto: BETAPHOTO/MILOS MISKOV

Milić je, naime, znao da Stamenković godinama pokušava da legalizuje zgradu koju je 2013. sagradio u Mirijevu, pošto je od njega ranije tražio da mu pomogne da ubrza proces legalizacije.

„Moj pretpostavljeni i sam vrh u MUP–u i u vrhu države su znali – nije tajna, da sam ja sazidao objekat nelegalno na Mirijevu. Svi su oni detaljno upoznati bili sa tim da sam ja objekat sazidao 2013“.

Uporedo sa ponudom za unapređenje i pomoći oko legalizacije ukoliko prihvati krivicu, Stamenković ističe da mu je na sastanku naglašeno i da odbijanje nije opcija. Hrkalović mu je, kaže, dala do znanja da mora da prihvati ono što mu se nudi i da taj zahtev dolazi iz vrha vlasti.

„Nedvosmisleno mi je poručeno da ja moram da prihvatim, da je to zahtev i ministra (Nebojše) Stefanovića i da (Milić i Hrkalović) dolaze u ime samog državnog vrha, tadašnjeg premijera, gospodina Aleksandra Vučića. Da se vrši strahovit pritisak od strane Evropske komisije na Srbiju da procesuira odgovorne za nelegalno rušenje objekata u Savamali.”

Kako bi osigurali da će prihvatiti ponudu, Stamenkoviću su tokom razgovora i zapretili.

Foto: Newsmax Adria

„Rekli su mi da će država znati da ceni ako prihvatim, ali i da će znati da ceni ukoliko ne budem želeo da prihvatim, ukoliko ne budem želeo da se žrtvujem za taj neki viši državni cilj ili viši državni interes.”

Jasne pretnje upućene su mu nakon sastanka, pošto su izašli iz Milićevog kabineta. Pretnje na račun porodice posebno su ga pogodile, ističe Stamenković, pošto je znao da postoji mnogo načina da se naškodi njegovoj deci. Nakon ovog sastanka bilo mu je jasno da nije reč o izboru, već o ultimatumu.

„Direktne pretnje sam dobio od Dijane Hrkalović, kada smo završili razgovor, u hodniku. Da se ne igram glavom, da sam pametan čovek, da sam iskusan čovek, da sam čovek u godinama, iskusan starešina, da je ovo za vlast pitanje života i smrti i da će tako biti pitanje i za moju decu. ‘Uzmi. Ako ostaviš – moraš se suočiti sa posledicama'“, rekao je jedini osuđeni u slučaju „Savamala“ u intervjuu za KRIK.

Policajac Goran Stamenković dogurao je na kraju do razgovora sa šefom države, Aleksandrom Vučićem. Opisao je taj susret.

„Razgovor je trajao ne duže od dvadesetak minuta. Ja sam otišao da tražim pomoć, otišao sam kod gospodina Aleksandra Vučića da nađemo rešenje, ovakvo rešenje ili onakvo rešenje. Da oni odluče koje rešenje hoće.”

Predsedniku Vučiću je, kaže, ispričao sve u vezi sa rušenjem u Savamali.

„Rekao sam da lično kada Dijana Hrkalović kaže da šef kaže da sam vidljiv da lično misli na Vas. Predsednik je rekao da smatra da je to Stefanović, ja sam rekao da uz dužno poštovanje mislim da Dijana Hrkalović Nebojšu Stefanovića nikada nije smatrala šefom. Kada je mene ucenjivala, kada je meni pretila, kada je mene prisilila da prihvatim krivicu pričala je u ime MUP-a, ali i u ime vlade”, kaže Stamenković i dodaje da je predsedniku rekao da je u nelegalnom rušenju učestvovao Veselin Milić, njegov savetnik za bezbednost.

„Ja sam rekao predsedniku, znači ovo što ste mi sve uradili ničim nije bilo izazvano sa moje strane. I ja od Vas tražim ili da organizujete na ovaj ili na onaj način.”

Vučić mu se, kaže, zahvalio na iskrenosti i pitao ga o nelegalno izgrađenoj zgradi – koliko je velika i koliko vredi. Predsednik mu je rekao da će mu javiti šta je odlučio i uveravao ga da će problem biti rešen.

„Rekao mi je da čekam poziv za koji sam znao da neće se desiti, znao sam da neću dobiti poziv, znao sam da me je gospodin predsednik, i žao mi je što sad moram da kažem, što me je slagao. Kada je bila godišnjica rušenja objekata u Savamali, predsednik je rekao da me uopšte ne poznaje. Znači sada ću reći, gospodine predsedniče, nemoguće da me se ne sećate”, objašnjava Stamenković.

On je uveren da se protiv njega sada vodi postupak zbog nelegalne gradnje samo da bi ga sprečili da kaže istinu o Savamali.

„Sve što se radi prema meni i prema mojoj porodici je organizovano i nalog dolazi sa samog vrha države“ kaže Goran Stamenković.

Celu ispovest Gorana Stamenkovića pročitajte na Krik.rs.

***

BONU8S VIDEO: Hapšenje članova navijačke grupe „Principi“ koje je vodio Veljko Belivuk

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare