Zoran Babić Doljevac naplatna rampa Foto: Printscreen, Vesna Lalić

Govorom održanim na protestu "Srbija protiv nasilja" 3. juna Milutina Gligorijevića, sina Stanike Gligorijević, koja je januara 2019. godine poginula u saobraćajnoj nesreći na naplatnoj rampi Doljevac, kad je na vozilo u kom se nalazila naleteo automobil "Koridora Srbije", ponovo se u fokusu javnosti našao snimak zabeležen na licu mesta, tačnije ona dva minuta koja nedostaju, o kojima je govorio i predsednik Aleksandar Vučić u više navrata.

Porodici Gligorijević, kako su ispričali za naš portal, ponuđeno je iz kabineta ministra unutrašnjih poslova Bratislava Gašića da dođu i pogledaju snimak, ali oni to nisu učinili. U javnosti se tako otvorila nova sumnja, ali i pitanje kako je moguće da im se sad nudi gledanja snimka za koji se ranije govorilo da zapravo i ne postoji?!

„Istina je, pre dva dana su nas pozvali. Predstavili su se da zovu iz kabineta ministra policije Bratislava Gašića i pozvali nas da dođemo da pogledamo navodno taj deo snimka. Slavili smo slavu, rekao sam im da ne možemo u tom trenutku, a posle toga se nisu javili“, ispričao je za Nova.rs Velimir, Stanikin suprug, ističući da je siguran da je taj snimak koji bi im pustili – fotomontaža.

S tim da bi mogao da im bude podmetnut montirani materijal složio se i njegov sin Milutin, pitajući zbog čega on do sada nije pušten i gde su delovi snimka na suđenju za nesreću.

Milutin Gligorijević je ranije, govoreći na protestu „Srbija protiv nasilja“, rekao da je došao da traži pravu koju je izgubio onog dana kada mu je poginula majka.

Milutin Gligorijević Foto: Nemanja Jovanović/Nova.rs

„Majku ne mogu da vratim, ali pravdu mogu. Tražim da puste dva minuta snimka sa naplatne rampe. Došao sam da tražim veru u ljude, došao sam da budem među ljudima koju veruju u pravdu, došao sam da zajedno tražimo pravdu“, naveo je tada Milutin Gligorijević.

Misterija dva minuta snimka

A o snimku sa video-nadzora naplatne rampe Doljevac, tačnije o ključna dva minuta koji bi mogli da pruže potpuni uvid u to šta se zapravo dogodilo, govorilo se naširoko u protekle četiri godine. Neretko i vrlo kontradiktorno. Najpre je predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao u junu 2019, što su prenele Južne vesti, da automobilom „Koridora Srbije“ kobnog dana nije upravljao v.d. direktor Zoran Babić, kako se javno spekulisalo.

Aleksandar Vučić Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

„Nije Babić vozio, da znate. Imamo snimke, nije on vozio. Lagali su kao i obično, ali sam ga branio”, rekao je Vučić tada.

Potom je dva meseca kasnije, u intervjuu za Glas Amerike, rekao da je pogledao snimak, da je užasan, ali je tad obećao da će zamoliti nadležne organe da ga pokažu.

„Snimak je užasan, a pošto vidim da izražavate sumnju, ja ću da zamolim nadležne državne organe kao predsednik Republike da vam pokaže to. Da vidite kakvim ste se lažima služili svih prethodnih meseci“, rekao je Vučić, na šta je novinarka pokušala da nešto kaže, ali ju je on prekinuo rečima: „To ću da uradim, ja Vas molim da izađete na televiziju da se izvinite za sve laži koje smo izgovarali o ovom slučaju. I ništa više. Da li zaista mislite da bih bio budala da pogledam snimak i da vam kažem da je to tako. A da znam da taj snimak postoji koji bi dokazivao nešto drugo…“

PROČITAJTE JOŠ:

I policija jasno videla da Babić nije vozio

Da sasvim sigurno za volanom nije bio Zoran Babić izjavio je ranije i načelnik Uprave saobraćajne policije MUP-a Nebojša Arsov, dodajući da se na osnovu snimka jasno vidi da direktor „Koridora“ nije mogao upravljati vozilom.

„Povodom informacija koje su se pojavile u medijima da na snimku saobraćajne nezgode, koja se dogodila 31. januara 2019. godine na naplatnoj stanici Doljevac ‘nedostaju dva minuta ključna za postupak’, obaveštavamo javnost da je snimak koji je dostavljen nadležnom tužilaštvu, a u koji je Ministarstvo unutrašnjih poslova imalo uvid, autentičan i da se na istom jasno vidi trenutak saobraćajne nezgode, kao i trenutak kada vozač izlazi iz vozila, normalnim hodom, obilazi oko vozila i otvara suvozačeva vrata“, naveo je Arsov u pisanoj izjavi koju je objavio N1info.

Zoran Babić Foto: Dragan Mujan/Nova.rs
Zoran Babić Foto: Dragan Mujan/Nova.rs

Sumnju da je kobnog dana vozilom upravljao Babić, a ne njegov vozač Dejan Stanojević koji je kasnije i osuđen, dodatno je podgrejao odgovor tužilaštva Insajderu decembra 2019. godine, u kom navode da na snimku koji im je dostavljen, nedostaju ključni trenuci važni za dalji tok postupka. Na konkretna pitanja o tome ko je vozio u trenutku sudara, ko je izašao sa mesta vozača nakon sudara, zamenica Osnovnog javnog tužilaštva u Nišu Jelena Kocić nije odgovorila, ali je otkrila kada je sve tužilaštvo tražilo snimak od preduzeža „Putevi Srbije“.

Prvi zahtev ovom preduzeću upućen je 4. februara, ali kako odgovor nije stigao, 13. februara je upućena urgencija.

„Dana 13. 02. 2019. godine nakon isteka radnog vremena, lice D. J, zaposleno u JP ’Putevi Srbije’ dostavio je obrađivaču predmeta zatvoren koverat, bez propratnog akta u kojem se nalazio jedan CD sa snimcima sa nadzorne kamere na naplatnoj stanici Doljevac“, naveli su u odgovoru ovom portalu tada.

Naplatna rampa Doljevac, saobracajna nesreca
Saobraćajna nesreća Doljevac Foto:Nova.rs

Međutim, nakon izvršenog uvida u dostavljeni disk utvrđeno je da „na snimku panoramske kamere koja snima sa naplatne stanice Doljevac u pravcu ka Nišu nedostaje deo snimka za period od 8.30 do 8.32 časova“, a da je „događaj od značaja za vođenje postupka zabeležen je baš u tom periodu“. Potom je od „Puteva Srbije“ dodatno zatraženo da obaveste tužilaštvo zbog čega nedostaju dva minuta snimka, te da se izvrše provere kod nadležih za održavanje sistema video-nadzora, firme „Teliks“.

I onda je, kao u nekom lošem trileru, usledio hladan tuš u odgovoru firme, koji je bacio potpuno novo svetlo na ovaj slučaj. Naime, u odgovoru firme „Teliks“ naveli su nekoliko razloga koji su mogli uticati na nepostojanje dela video-zapisa.

Naplatna rampa Doljevac, saobracajna nesreca
Saobraćajna nesreća Doljevac Foto:Nova.rs

„U dopisu ’Teliksa’ navedeno je da nepostojanje snimka na bilo kojoj od kamera može da se javi iz više razloga i to – s obzirom na to da je prema zahtevu JP Putevi Srbije uključeno snimanje po detekciji pokreta, kamera nije detektovala vozilo usled loše vidljivosti uzrokovane maglom i eventualno velikom brzinom vozila; da hard disk nije u potpunosti ispravan – ima loše sektore i samim tim preskače snimke; da digitalni video rekorder nije izvršio snimanje iz nepoznatog razloga, usled nekog trenutnog tehničkog problema, izgubljena konekcija na relaciji kamera – digitalni video rekorder ili na relaciji digitalni video – rekorder hard disk“, ispričala je tada zamenica Kocić i dodala da je preduzeće „Teliks“ navelo da je moguće ispitati ispravnost hard diska pomoću određenih softvera, ali i da je „u slučaju testiranja hard diska moguć gubitak video zapisa sa istog“.

Urađena je i kontrola hard diska kojom nije pronađeno da je došlo do oštećenja podataka…

„Svi video snimci su konzistentni i prema našem mišljenju nema nedostajućih snimaka. Prekidi u snimanju video rekordera su normalna stvar jer mu je uključena opcija detektora pokreta. Sasvim je moguće da pokret u slici nije bio dovoljan da pređe prag potreban da bi inicirao video zapis“, pisalo je u odgovoru preduzeća „Teliks“ Tužilaštvu u Nišu.

Logično pitanje koje se nameće svakome, čak i laiku, bilo bi u tom slučaju – šta su videli predsednik Srbije Aleksandar Vučić, pojedine njegove kolege državni funkcioneri koji su podržavali njegovu tezu, ali i načelnik Uprave saobraćajne policije Nebojša Asov, ukoliko kamera zapravo nije detektovala pokrete, pa samim tim nije usnimila sporan trenutak. Ili još dalje, šta onda iz kabineta prvog čoveka policije Bratislava Gašića nude porodici stradaloj Staniki Gligorijević?

„Ekskluziva“ Dragana J. Vučićevića

Da je porodici ponuđeno od strane MUP-a i tužilaštva da pogledaju nedostajuće delove video-zapisa, javnosti je „ekskluzivno otkrio“ i glavni i odgovorni urednik „Informera“ Dragan J. Vučićević, gostujući 10. juna u „Novom jutru“ na Televiziji Pink. Po svemu sudeći, urednik „Informera“ je takođe upućen u sadržaj sporna dva minuta koja, kako smo mogli videti, možda čak ni ne postoje, a zajedno s tim zabrinjava i podatak da je urednik beogradskog medija obavešten o radnjama koje policija i tužilatvo preduzimaju prema porodicama oštećenih u postupku.

Dragan J. Vučićević Foto: Dragan Mujan/Nova.rs

„I MUP i tužilaštvo u Nišu ponudili su porodici Stanike Gligorijević, i suprugu i dvojici sinova, da pogledaju taj snimak. Da dođu i da ga pogledaju. Oni su odložili gledanje tog snimka zbog valjda slave koju proslavljaju. I šta ćemo onda kada pogledaju taj snimak i kada vide da tu nema ništa sporno? Hoće li onda da kažu izvinite, lagali smo, hajkali smo? Pa neće, kao što su lagali da Vučić nije bio u Ribnikaru“, rekao je Vučićević u čemu ga je podržala voditeljka Jovana Jeremić.

Bonus video: Sin Stanike Gligorijević na protestu: Majku ne mogu da vratim, ali sa vama mogu da tražim pravdu

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare