Veljko Belivuk Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

Veljko Belivuk uhapšen je 4. februara, a nakon istrage u "štek" kućama koje je sa ekipom koristio za navodna ubistva koja im se stavljaju na teret, MUP radi na povezivanju i analizi finansijskih tokova pomenute kriminalne grupe. Kako istraga tog tipa funkcioniše za Nova.rs ispričala je Miroslava Milenović, finansijska forezničarka, a direktor policije Vladimir Rebić izjavio je da su sumnja da je čak 70 osoba pralo novac za Velju Nevolju.

Podsetimo, Rebić je izjavio da se sumnja da je 70 osoba pralo pare za Belivuka, te da je na policiji sada da preseče kanale i dokaže da je novac stečen trgovinom narkoticima.

„Nejasno je da li sledi finansijska istraga te osobe ili kontrola tokova novca koji su bili pod direktnom kontrolom uhapšenih. Pretpostavimo da se misli da će se otvoriti finansijska istraga protiv te osobe. To zapravo znači da se utvrdi šta sve poseduje ista, da li je zaposlen, kakav mu je stil života“, priča Miroslava Milenović.

Prvo će se, kako kaže, utvrditi da li osoba koja je pod istragom poseduje novac na računima u zemlji, nekretnine… a potom i poreklo istog.

Miroslava Milenović, Foto: MCB

„Utvrđivanje da li osoba ima novca na računima u zemlji, da li poseduje imovinu, kola, kuće, stanove, zemljište…, u zemlji i koju, da li poseduje pokretnu imovinu: automobile, čamac, jahtu, avion…, da li poseduje vredna umetnička dela ili zbirke. Zatim, da li familija poseduje imovinu. Ukoliko postoje indicije, može da se proširi pretraga i na inostranstvo, pogotovu na zemlje u okruženju i zemlje u kojima tradicionalno organizovani kriminal skriva imovinu. Takođe, proveravaju se i udeli u preduzećima, ukoliko je potrebno i imovina tih preduzeća. Finansijska istraga se može proširiti i na interesno povezana lica ukoliko postoji indicija da su ista samo fiktivni vlasnici. Kada se utvrdi sva pokretna i nepokretna imovina, utvrđuje se i njeno poreklo, da li je kupljeno, nasledstvo, poklon, i zvanicni prihodi, prilivi -zarada, renta, … koje ostvaruje taj ko je pod istragom“, navodi ona.

Sledeći korak je oduzimanje imovine.

„Tužilac koji rukovodi istragom donosi odluku o pokretanju finansijske istrage protiv jedne ili više osoba. Ukoliko se utvrdi da postoji jasna nesrazmera u prihodima i imovini, imovina može da se privremeno oduzme do okončanja postupka“, kaže Milenović i dodaje da Direkcija pri Ministarstvu pravde, koja upravlja tom imovinom, dalje odlučuje da će ona da se izda u zakup ili proda.

Ona navodi da na „tapetu“ mogu da budu i sportski klubovi ako su finansijski sarađivali sa njim.

„Ako nije u pitanju finansijska istraga osobe, već ispitivanje i praćenje tokova novca radi otkrivanja svih počinioca i umešanih lica, onda pretpostavljam da će se analizirati poslovanje sportskih klubova, vladinih i nevladinih organiziacija koje su dolazile u finansijske aranžmane, kontakte sa osobom koja je pod istragom. Posle završene istrage, tuzilac podiže optužnicu, dolazi do suđenja i presude. Što se tiče imovine ona može biti privremeno, odnosno, posle presuđenja trajno oduzeta“, kaže Miroslava Milenović.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar