Hrvatski Ured za suzbijanje korpucije i organizovanog kriminala "USKOK" je upravo objavio da je podigao optužnicu protiv Petra Ćosića (52) zvanog Šarac i još sedmorice optuženih za niz krivičnih dela počinjenih u okviru zločinačkog udruživanja koje je predvodio Ćosić, a to su krijumčarenje droge, teško ubistvo, nedozvoljeno držanje, izrada i sticanje oružja i eksplozivnih materija, sve u zločinačkom udruživanju, i nedozvoljeno držanje, proizvodnja i nabavka oružja i eksplozivnih materija.
Ćosić je bio od poverenja balkanskog narko-bosa Darka Šarića, a USKOK je u istrazi pribavio dokaze u saradnji sa nadležnim organima Francuske, Srbije, Austrije, Španije, Ekvadora, Italije, Grčke i Nemačke, a uz izuzetan angažman Evrodžasta, Ambasada Republike Hrvatske u Čileu i Interpol. USKOK je u optužnici predložio da se sedmorici optuženih, na čelu sa Ćosićem, oduzme imovinska korist ostvarena krivičnim delima u iznosu od 3.415.422,32 evra, a Županijskom sudu u Zagrebu predloženo je i produženje istražnog zatvora protiv petorice okrivljenih.
Optužnica tereti da je, najkasnije od novembra 2019. do 13. aprila 2022. godine, u Hrvatskoj, Belgiji, Španiji, Nemačkoj, Bosni i Hercegovini, Grčkoj, Italiji, Kolumbiji i Ekvadoru, s ciljem pribavljanja nepristojne materijalne koristi kontinuiranom nabavkom , transport i dalja preprodaja kokaina na ilegalnom tržištu droge, vezano za osumnjičene i još nekoliko osoba, od kojih je jedna u međuvremenu preminula. Ćosić je bio zadužen za osmišljavanje celokupnog plana šverca kokaina iz Južne Amerike u Evropu, koji je davao uputstva i uputstva ljudima koje je povezao na zajedničko delovanje, nabavljao kokain, nadgledao njegov transport i istovar, odobravao njegovu prodaju i prodajnu cenu, kao način plaćanja i organizovao vađenje kokaina iz kontejnera isporučenih na teritoriju Hrvatske.
Istovremeno, lice koje je naknadno umrlo, pošto se nalazilo u Ekvadoru, bilo je odgovorno za direktne kontakte sa dobavljačima droge, kao i za određivanje mesta i vremena stavljanja leka u izabrani kontejner, što je bilo obavezno i praćeno. Veza u Ekvadoru bio je Milan Milovac zvani Čupavi, čiju je likvidaciju naredio Šarić.
Inače, u okviru plana, drugi osumnjičeni bio je zadužen za organizovanje i finansiranje utovara kokaina u prevozna sredstva, kao i za nadzor transporta kontejnera, a četvrti osumnjičeni za koordinaciju akcija i lica na terenu prema uputstvima prvoosumnjičenog, kao i za plaćanje učesnika, preuzimanje kokaina izvađenog iz kontejnera u Pločama i transport u Zagreb i dalju distribuciju u Hrvatskoj. Peti osumnjičeni za prikupljanje droge izvađene iz kontejnera u Pločama i njen transport u Zagreb, šesti osumnjičeni za prijem kontejnera po dolasku u iskrcajnu luku Ploče, njegovo osmatranje i organizaciju ekstrakcije droge, i sedmi osumnjičeni za pozicioniranje kontejnera nakon istovara u luci Ploče na mestu gde nema video nadzora i na nivou gde mu je moguć pristup, a u slučaju potrebe i za njegovo skladištenje do transporta u Zagreb.
U okviru plana, a radi postizanja krajnjeg cilja kriminalne grupe, niz drugih lica je preduzeo i druge neophodne aktivnosti i zadatke koji su im povereni, kao što su nabavka droge, njen transport, šverc, vađenje, praćenje u toku transporta i plaćanje dobavljača.
Na opisani način okrivljeni su u Hrvatsku i druge zemlje članice Evropske unije prokrijumčarili najmanje 609 kilograma kokaina u vrednosti većoj od 16,4 miliona evra, koji su potom preprodali.
Dalje, Ćosić delujući iz Hrvatske i još jedna osoba, a to je Darko Šarić, koji je delova iz Srbije, najkasnije od februara 2020. do 12. januara 2021. godine, u Hrvatskoj, Srbiji i Ekvadoru, nezadovoljan činjenicom da je lice koje je u međuvremenu preminulo, delovalo bez njihove dozvole i zato što je na neprihvatljiv način osujetila njihov kontakt sa dobavljačima kokaina iz Ekvadora i Kolumbije, kao i svoj odnos sa njima i njihovom kriminalnom grupom, sa ciljem da tom licu oduzme život u podmukao način, su u zajedničkoj akciji drugog okrivljenog i još nekoliko nepoznatih lica.
Nakon odluke o sprovođenju likvidacije koju su prvookrivljeni i osoba iz Srbije doneli najkasnije do 15. februara 2020. prvookrivljeni je obavestio je drugookrivljenog koji je bio zadužen za proveru kretanja osobe čiju su smrt planirali, kao i angažovanje ubica.
Zatim drugookrivljeni je u Ekvadoru angažovao nepoznato lice da prati navedeno lice, da plati troškove i da plati lica koja će preduzeti potrebne radnje. Zatim je drugookrivljeni angažovao još jedno nepoznato lice da ga prati, ali i da pronađe lice koje će neposredno izvršiti likvidaciju, na šta je ovo lice pristalo. Prema njegovim uputstvima, ta osoba je izdala i naređenje da se oduzme život ciljanoj osobi, što je pokušano 13. novembra 2020. u Gvajakilu, ali uprkos tome što su napadači ispalili veliki broj hitaca, žrtva nije umrla već je zadobila povrede opasne po život, zbog čega je odmah prevezena na bolničko lečenje, piše Jutarnji list.
Nakon što su obavešteni da je žrtva samo ranjena, Ćosić i jedno lice iz Srbije, u daljoj nameri da svoj plan sprovedu do kraja, naredili su drugookrivljenom da se ubistvo organizuje dok se žrtvi leči, pri čemu je prvookrivljeni ponudio dodatnih 50.000 za sada nepoznatoj valuti namenjenoj neposrednim izvršiocima, dok je ponudio po 20.000 za streljanje policajaca koji su čuvali ranjenog u bolnici, a kojoj se pridružio i jedan iz Srbije. U tu svrhu angažovane su dve osobe iz Kolumbije, ali dogovor nije sproveden jer je jedan od njih uhapšen. Nakon puštanja iz bolnice, žrtvi se stanje gotovo odmah pogoršalo i od ranijih povreda je preminula.
Pored toga, drugookrivljeni je od neutvrđenog datuma u toku 2019. godine do 12. aprila 2022. godine u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i Francuskoj, u cilju sticanja materijalne koristi kontinuiranom nabavkom, transportom, prenošenjem preko državnih granica i preko teritorije država članica EU, i dalje prodaja većih količina oružja, eksploziva i eksplozivnih naprava, povezanih u zajedničkoj akciji osmog okrivljenog i nekoliko drugih osoba.
Istovremeno, on je bio zadužen za preuzimanje oružja, eksploziva i eksplozivnih naprava u Bosni i Hercegovini, od lica zaduženog za nabavku potrebnog oružja, eksploziva i eksplozivnih naprava, a sve po nalogu drugog okrivljenog, a povremeno i druga osoba, od kojih su obe bile odgovorne za finansiranje same kupovine.
#related-news_0
Kupce oružja, eksploziva i eksplozivnih naprava pronašao je drugookrivljeni, a među njima i lice iz Francuske zaduženo za preprodaju oduzetog oružja, eksploziva i eksplozivnih naprava. Tako su okrivljeni u više navrata iz BiH u Francusku prevozili 38 automatskih pušaka, 119 granata, 2,4 kilograma plastičnog eksploziva, pet pištolja, jednu pušku, municiju i detonatore, koje su prodali za najmanje 164.500,00 evra, dok su drugookrivljenom oduzeo neidentifikovano oružje sa prigušivačem, jednu automatsku pušku, tri pištolja, municiju i kilogram plastičnog eksploziva sa upaljačima dobijenim na isti način. Novac dobijen prodajom oružja podelili su sa njim i licem koje je sufinansiralo preprodaju.
Oni su takođe drugi i treći okrivljeni, najkasnije od 14. februara 2020. do 26. februara 2021. godine u Hrvatskoj, Kolumbiji, Panami, Ekvadoru i Španiji, u cilju sticanja materijalne koristi od kontinuirane nabavke, transporta i dalje preprodaje kokaina na ilegalnom tržištu droga, udruženo u zajedničko delovanje više drugih lica. Istovremeno, drugookrivljeni bio zadužen za celokupnu organizaciju utovara kokaina u prevozno sredstvo, dok je trećeokrivljeni bio zadužen za finansiranje nabavke i nabavke lekova i organizovanje vađenja lekova iz kontejnera koji su dopremljeni u Hrvatsku. Na opisani način nabavili su i pripremili za utovar na brod na teritoriji Kolumbije najmanje 500 kilograma kokaina, ali do konačne realizacije transfera nije došlo jer su uvedena ograničenja zbog pandemije, zbog čega on nastavio da nudi stečene lekove na prodaju, od kojih je na kraju odustao uprkos uloženom novcu.
Takođe, on se tereti da je u februaru 2021. godine organizovao vađenje 65 kilograma kokaina iz kontejnera dopremljenog u luku Ploče. Ali on i ljudi koje je za to angažovao nisu pronašli kokain jer ga je ranije zaplenila policija u Turskoj. S ciljem izvlačenja 430 kilograma kokaina iz kontejnera koji je stigao u rečnu luku, on je angažovao iste ljude, ali pošto je u međuvremenu shvatio da je obaveštenje o pogrešnoj pošiljci dobilo više ljudi, odustao je od angažovanja svoje grupe zbog rizika da ne bude otkriven.
Takođe trećeokrivljeni se tereti da je na adresi svog neprijavljenog prebivališta u Srimi držao poluautomatski konvertovani signalno-starter-gasni pištolj, dva prigušivača i municiju.
BONUS VIDEO: Kuća Darka Šarića na Dedinju jutro nakon hapšenja