Oglas
Pred Specijalnim sudom u Beogradu danas se nastavlja suđenje kriminalnoj grupi Veljka Belivuka i Marka Miljkovića, optuženoj za sedam ubistava, otmice, silovanje, trgovinu narkoticima i druga teška krivična dela. Pred sudom bi danas trebalo da svedoči Ilija Kovačević, kog je predložio Srđan Lalić, inače okrivljeni saradnik tužilaštva u ovom postupku i dojučerašnji "vojnik" Belivuka i Miljkovića.
Sudija je potom povala optuženog Vlada Georgieva da se izjasni o automobilu koji pripada popularnom reperu Stefanu Đuriću Rasti.
Georgiev je potvrdio da je to vozilo bilo kod njega jer su sarađivali, te ga je privremeno koristio.
"To je njegovo vozilo", kazao je optuženi.
Branilac Dejana Tešića rekao je da je samo delimično uspeo da pregleda spise i smatra da to nije dovoljno da pruži odbranu svog branjenika, te dodao da postoji propust koji je prošao ispod radara suda.
"Imamo fotografije koje predstavljaju dokazni materijal. One su sastavni deo teksta optužnice. Dostavljene su i kao prilog, ali smatram da je tužilaštvo postupilo suprotno od onog kako je trebalo jer su dokazni materijal uvrstili u tekst optužnice i tako je on postao neodvojiv deo optužnice. Te fotografije su sporan dokazni materijal i odbrana smatra da je pribavljen nezakonito. Šta će da se desi ako i kada veće donese odluku da se ti dokazi izuzmu iz spisa predmeta? Sve i da su zakoniti, oni nisu u tekstu optužnice. Molio bih da mi se pojasni kako je moguće da dokazni materijal bude u tekstu optužnice? Sudsko veće se na taj način kroz optužnicu upoznalo sa dokaznim materijalom pre suđenja i izvođenje dokaza. Moj zahtev je da predložite tužilaštvu da se ti dokazi izdvoje iz optužnice", rekao je Tešićev branilac.
Sudija je potom pozvala optuženog Marka Andrića Kuzmana da izađe pred sudsku govornicu.
Sudija: Punomoćje advokata Mirjana Vasiljević i Marka Terzića dostavljeno od strane majke Marka Andrića. O čemu se ovde radi?
Andrić: Tri godine sam u pritvoru bez dokaza. Nije mi namera da odugovlačim postupak. Ja zato neću ni tražiti vreme za advokata po službenoj dužnosti, a to da se on sad upoznaje sa predmetom vređa inteligenciju. Celokupna moja odbrana je kod Mirjane Vasiljević i ostalih mojih advokata i zato želim da se priključe mojoj odbrani advokatu po službenoj dužnosti. Neću da mu otkazujem punomoćje. Ja znam da ću dobiti oslobađajuću presudu, makar u Strazburu. Zato raspoložen dolazim na svako suđenje. Otkazivanje punomoćja je bio vid našeg revolta.
Sudija je saopštila da se advokat Nemanje Đurića, Milica Lovrić, razrešava, te da je postupak odvojen u odnosu na Slađanu Sekulić i Nemanju Đurića.
Potom se za reč javio optuženi Dejan Tešić.
Tešić: Hteo sam u ovoj novonastaloj situaciji, videli ste da sam vratio punomoćje... Iz svog primera kažem da sam dobio advokata koji želi da se bavi ovim slučajem. Tri puta mi je bio u poseti, čitao je po četiri-pet sati dnevno. Svog advokata sam uputio da ode kod novih advokata u nadi da ćete ga vratiti. Nije ovo zbog odlaganja, već jer ste nas doveli u ovu situaciju. Zbog toga sam dao punomoćje, ali ste ih vi razrešili", rekao je Tešić.
Sudija je odgovorila da je odluka doneta i da može da uloži žalbu.
Sud je nakon kraće pauze doneo odluku da se odbijaju zahtevi branilaca da suđenje bude odloženo.
Takođe, odbijen je zahtev advokata po službenog dužnosti Miloša Budimira da bude razrešen službene dužnosti.
"Što se tiče toga da je bilo dozvoljeno Nemanji Đuriću da vrati svoje branioce, sada je to zloupotreba prava optuženih koje je isključivo zarad odugovlačenja postupka. Opozivanje punomoćja, a potom vraćanje je zloupotreba opovziva i ponovnog vraćanja punomoćja", rekla je sudija Beraha.
Sud je doneo rešenje da odbaci predlog Marka Miljkovića za izuzeće tužioca. Sudija je istekla da je zahtev podnet zbog odugovlačenja postupka.
Odbijen je i zahtev Miljkovića za izuzeće predsedavajuće sudije Vinke Berahe.
Odbijen je i predlog branioca Miloša Budimira da se suđenje odloži na dva meseca i obrazloženo je da je imala više od mesec dana da se pripremi za suđenje.
Advokat Stefan Stajić, branilac Alekse Stošića takođe je tražio da se suđenje odloži. Njegovim rečima pridružio se i branilac Dejana Tešića, kao i branilac Marka Budimira.
Advokat Miljana Perendija rekla je da ima utisak da su pojedinim okrivljenim uskraćena prava i rekla da misli da su se okrivljeni zaleteli sa otkazivanjem punomoćja advokata, jer je sudija odbijala sve zahteve.
"Dobili su advokate koji ne rade ovo i oni ne mogu da rade u ovom predmetu. Moj predlog je da im vratite advokate, mislim da se neće ponoviti ova situacija", rekla je Perendija.
Branilac Marka Andrića zamolila je sud da dozvoli da se ona vrati da brani svog klijenta. Istakla je da je Andriću u interesu da se postupak što pre okonča i dodala da je odluka o otkazivanju punomoćja donesena ishitreno i bez konsultacije.
Saša Seničić, advokat koji je Marku Andriću dodeljen po službenoj dužnosti, rekao je da je svestan složenosti predmeta i da podržava reči kolega o tome da se ročište odloži i da se okrivljenima vrate njihovi prvobitni advokati.
Marina Srdić, branilac Vladimira Greka po službenoj dužnosti pridružila se rečima kolega i istakla da nije imala dovoljno vremena da pripremi odbranu. Njihovim rečima pridružili su se i ostali advokati dodeljeni po službenoj dužnosti.
Advokat Jugoslav Tintor ukazao je veću na to da postoji problem načelne prirode i ukazao na slične presude Evropskog suda za ljudska prava.
"Vreme i mogućnosti koje su ostavljene za pripremu odbrane nisu dovoljne. Moram kolegijalno da Vam skrenem pažnju na to da je ovo jedno esencijalno pitanje za pravično suđenje", rekao je Tintor.
Optuženi Dragan Mitrović se javio za reč.
"Imam advokata po službenoj dužnosti koji mi nijednom nije došao u posetu. Kako da me brani osoba koja nijednom nije došla da sa mnom razgovara o predmetu? Advokatici ne znam čak ni ime. Ovo nije odugovlačenje procesa", rekao je Mitrović.
Sud se povukao radi donošenja odluke.
"Podnosim zahtev za izuzeće zamenika tužioca iz razloga što smatram da tužilac Zoran Babić radi na našu štetu jer je prijatelj Nenada Vučkovića i Nevenka Marića. Pisao sam i specijalnom tužiocu Mladenu Nenadiću, upozorio sam ga na Babića, ali nije odgovorio. Tražim i vaše izuzeće, vezano za sporazume sa Srđanom Lalićem, pogrešili ste dve stvari, prva je da vam se obratio 2022., a druga je da je ročište održano 22.03.2023. a nije bilo tada. Zbog toga tražim i vaše izuzeće, pa vi odlučite o tome", rekao je Miljković.
Za Vučkovića je i rekao da traži Babićevo izuzeće jer je znao da je Vučković polomio dva telefona, a nije postupao, kao i da je sve to znao Ninoslav Cmolić.
Ivanić: Ovo što je rečeno za zamenika tužioca i tužioca Nenadića nema veze sa ovim predmetom. Predlažem da se zahtev odbaci.
Sudsko veće odlučilo je da napravi pauzu od 15 minuta.
Podsetimo, nedavno je KRIK objavio audio-zapis sa sastanka koji je Vučković nakon ubistva Aleksandra Stankovića zvanog Sale Mutavi sa navijačko-kriminalnom grupom. Iako se u javnosti spekulisalo o vezama žandarma Vučkovića sa Belivukom, ovo je prvi put da je njegovo ime pomenuto u sudnici.
Kako je rečeno na samom početku suđenja, Slađana Sekulić ima operaciju i zbog toga neće prisustvovati suđenju cele nedelje.
Slađana Sekulić je, podsetimo, jedina žena čije se ime nalazi na optužnici protiv ove kriminalne grupe.
Takođe, konstatovano je i da danas nije došao Ilija Kovačević iako je uredno pozvan, rekla je sudija.
U sudnici su prisutni i optuženi koji su ranije otkazali punomoćja svojim izabranim braniocima i protiv kojih je postupak bio privremeno razdvojen.
Advokat Milica Lovrić, koja je postavljena po službenoj dužnosti optuženom Nemanji Đuriću je obavestila sud da iz zdravstvenih razloga nije u mogućnosti da dođe. Sudija je pozvala Đurića da izađe za sudsku govornicu.
Sudija: Vaš izričit zahtev je da vas ona brani, ali se ona do sada nije pojavila?
Đurić: Optužbe su neosnovane i bez dokaza, ako mi postavite novog advokata biće mu neophodno vreme da se pripremi.
Zamenik tužioca predložio je da se suđenje protiv Slađane Sekulić i Nemanje Đurića razdvoji i da se suđenje danas održi.
Advokat Nikola Jerković javio se za reč i rekao da predlaže da se suđenje odloži, jer dvoje optuženih nije pristupilo.
Advokat Jasmina Sretenović, koja je postavljena kao advokat Milošu Budimiru predložila je da se suđenje odloži na dva meseca, kako bi se pripremila.
Za reč se javio Marko Miljković.
Optuženi pripadnici kriminalne grupe koji se brane sa slobode, pristigli su zajedno sa advokatima u sud, dok su oni koji se nalaze u pritvoru dovedeni takozvanim maricama u zgradu Specijalnog suda u Ustaničkoj ulici.
Iako ime Ilije Kovačevića široj javnosti u Srbiji ne znači previše, mnogi se sećaju njegovog oca, Zorana Kovačevića Koče koji je ubijen u sačekuši 1998. u beogradskom naselju Braće Jerković.
Stariji Kovačević bio je poznat i po tome što je nekada bio bokser Partizana, ali i jer je bio vlasnik brojnih kockarnica u Beogradu. U beogradskom podzemlju ovo ubistvo je okarakterisano kao nastavak kockarskog obračuna, a takođe se spekulisalo da Kovačević nije slučajno ubijen pred Svetsko prvenstvo u fudbalu u Francuskoj, jer se očekivalo da bi preko lanca kladionica zaradio milione.
Ilija Kovačević, navodni saradnik Srđana Lalića, bio je priveden nakon velike akcije policije u kojoj je pohapšena banda Veljka Belivuka. Tada je priznao da je za grupu nabavljao kriptovane telefone, kao i da im je ugasio naloge istog momenta kad su uhapšen i sve „spržio“ jednim klikom.
„Rekli su, ako im se nešto desi, ako budu privedeni, da „spržim“ aparate. Kada sam iz medija saznao da su uhapšeni, otišao sam na portal za Skaj, kliknuo iksiće na njihove naloge i telefoni su se vratili na fabrička podešavanja, odnosno sve u telefonima je obrisano“, priznao je Kovačević.
On je tada objasnio i da je vođe klana poznavao površno i nešto kraće od godinu dana, a da su se upoznali na stadionu Partizana.
Inače, Srđan Lalić je ranije ispričao da je sa Kovačevićem doneo "Skaj" telefone u Srbiju i radio sa njima u zavisnosti od želja i potreba korisnika.