Stevan Mandarić (36), kome se sudi kao pripadniku kriminalne grupe "vračarski klan", optuženoj za tri ubistva i druga teška krivična dela, jedini je član te grupe koji je nakon ročišta u četvrtak pušten da se brani sa slobode. Mandariću je određena mera zabrane napuštanja boravišta i obavezan je da se redovno javlja u policijsku stanicu. Inače, poznat je javnosti po brojnim krivičnim delima, nekada je bio pripadnik "novog zemunskog klana", a
Stevan Mandarić je pušten nakon 18 meseci provedenih u pritvoru, u kom je bio do hapšenja. I to nije prvi put da je ovaj „vračarac“ imao problema sa zakonom, pošto je više puta osuđivan pred beogradskim sudovima.
Prvi put je to bilo 2008. godine, presudom Četvrtog opštinskog suda u Beogradu zbog krivičnog dela nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih materija na kaznu zatvora u trajanju od pet meseci uslovno godinu dana. Potom je pred Višim sudom u Beogradu još jednom osuđen jula 2013. godine zbog istog krivičnog dela, ali ovog puta na kaznu zatvora u trajanju od jedne godine, a potom mu je izrečena jedinstvena kazna zatvora u trajanju od tri godine i jedan mesec. Zatim je iste godine, samo u decembru, osuđen zbog krivičnog dela razbojništvo i sprečavanje službenog lica u vršenju službene radnje na kaznu zatovra od dve godine i dva meseca.
Sudilo mu se i pred Prvim osnovnim sudom u Beogradu zbog falsifikovanja isprave i odmerena mu je kazna od 10 meseci zatvora. Trenutno se protiv njega ne vodi nijedan drugi krivični postupak.
Prema optužnici Javnog tužilaštva za organizovani kriminal Stevan Mandarić se tereti da postao član kriminalne grupe Nikole Džonija Vušovića sa Vračara. Zajedno sa okrivljenima Vladanom Miketićem, Milošem Raičevićem, Aleksandrom Ostojić, Vladimirom Kovačevićem, Rajkom Topićem i Radivojem Jovanovićem je učestvovao u pronalaženju, angažvovanju i plaćanju neposrednih izvršilaca krivičnih dela kao i prikupljanju podataka o oštećenima iskorišćavanjem njihovog poverenja.
Tužilaštvo tereti Mandarića da je, zajedno sa Miketićem, Dariom Đorđevićem i Rajkom Topićem, po nalogu Uroša Piperskog, planirao ubistvo Andrije Zarića, nekadašnjeg pripadnika „voždovačkog klana“ kog su napali u centru Beograda, u Dalmatinskoj ulici 2020. godine. Konkretno Mandarićeva uloga, prema navodima iz optužnice, bila je da obezbedi sa okrivljenim Miketićem 50.000 evra radi isplate izvršioca krivičnog dela.
„Zajedno sa okrivljenima Urošem Piperskim i Dariom Đorđevićem, organizovao je osmatranje kretanja oštećenog Andrije Zarića, postigao dogovor sa okrivljenim Đorđevićem da nabavi automatsko oružje za izvršenje ubistva i obavestio okrivljene Piperskog i Đorđevića da će platiti 50.000 evra direktnim izvršiocima za izvršenje krivičnog dela. Tokom opservacije kretanja Zarića, sa Miketićem, pronašao odgovarajuće mesto za izvršenje ubistva“, navodi se u optužnici u koju smo imali uvid.
Mandarić je na saslušanju u tužilaštvu negirao krivična dela koja mu se stavljaju na teret, ali nije dalje iznosio svoju odbranu niti je odgovarao na pitanja. Inače, rođen u Zemunu, a na saslušanju je ispričao da ga izdražva majka i da povremeno zarađuje preprodajom automobila.
Mandarić je sa drugim pripadnicima grupe komunicirao preko Skaj aplikacije za kriptovanu komunikaciju. Koristio je nadimak Salvatore, a tužilaštvo je njegov identitet utvrdilo zahvaljujući fotografijama uplatnica koje je slao na različite brojeve telefona. Tako recimo 17. novembra 2020. godine u kominakciji sa osobom čiji je PIN bio WJA0O4Q navodi da je „uplatio matorom“ i šalje fotografiju uplatnice na kojoj stoji da je pošiljalac Stevan Mandarić. I narednog meseca je dva puta na različite adrese slao fotografije uplatnice, sa istim pošiljaocem.
Mandarića šira javnost ipak poznaje odranije, iz perioda kada je, prema pisanju brojnih beogradskih medija, bio član „novog zemunskog klana“ koji je predvodio Nemanja Bojović zvani Hemija, inače sin Gorana Bojovića Amonijaka. Kao član te grupe učestvovao je u brojnim obračunima, ranjavan je, a gradom je kružila priča da je jedan od kriminalaca koji je lak na obaraču i spreman da puca i zbog najbanalnije stvari.
Učestvovao je u pucnjavi ispred kafića „Balans“ u Požeškoj ulici na Čukarici, prilikom čega je upucao dve osobe koje nisu bili meta, već kolateralna šteta. Naime, Mandarić je, prema pisanju beogradskih medija, nameravao da se obračuna sa gostima lokala sa kojima se posvađao, međutim umesto njih, ustrelio je pogrešne osobe.
Mandarićevo ime pojavilo se u javnosti nakon što je Nenad Grujović zvani Gruja, beogradski kriminalac, skočio sa terase svog stana u Đušinoj ulici izvršivši samoubistvo. Jednu od čitulja ubijenom Gruji potpisuju Steva Mandarić i Hemija. Mandarić inače, tokom Skaj prepiske prilikom planiranja ubistva Andrija Zarića, dok je još postojala ideja da mu se stavi eksploziv pod automobil, Mandarić insistira da u automobilu u trenutku eksplozije ne budu sa Zarićem žena i dete. Kako se kasnije može zaključiti iz njihovog dopisivanja, Zarićeva sadašnja partnerka je udovica Nenada Grujovića, koja je pozvala Hitnu pomoć kada je Gruja skočio sa 10 metara visine.
Takođe, Mandarić je, prema nezvaničnim informacijama, bio blizak sa Strahinjom Stojanovićem koji je ubijen na Novom Beogradu, kada je aktiviran eksploziv koji je bio prikačen ispod njegovog vozila. Pored toga, pojedini medijski izveštaji ukazuju na to da je na sahrani ubijenog Velibora Dunjića nosio njegov sanduk.
Inače, na optuženičkoj klupi u predmetu „vračarci“ nalazi se 28 osoba, dok je njih 17 odsutno, neki su u bekstvu, a nekoliko njih je u zatvorima u Evropi. U ovom predmetu optuženo je ukupno 45 osoba, dok se u odsustvu sudi 17, među kojima su i vođe grupe Nikola Vušović, Radoje Zvicer i Uroš Piperski.
Bonus video: Hapšenje organizovane kriminalne grupe
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare