Veljko Belivuk Foto:Petar Marković

Advokat Miloš Janković izjavio je danas da podaci do kojih se dođe tokom predistražnog i istražnog postupka po pravilu ne bi trebalo da budu dostupni bilo kome osim istražnim organima i drugim učesnicima u konkretnom krivičnom postupku.

Janković je, komentarišući javno objavljivanje dokaza koje istražni organi imaju protiv kriminalne grupe Velimira Belivuka zvanog Velja Nevolja, agenciji Beta kazao da je upitno da li se ti podaci i snimci objavljuju uz saglasnost specijalnog tužioca za organizovani kriminal, koji vodi istragu u skladu sa zakonom.

„Specifično je i to što se ti podaci čine dostupnim određenim privatnim medijima. Medije koji su dobili dokaze iz istrage državni organi dovode u privilegovan položaj. Razumljiva je tendencija vlasti je da se javnosti prikažu aktivnosti i uspesi u policijskom radu, ali je pitanje u kojoj meri javnosti treba činiti dostupnim i najosetljivije dokaze“, rekao je Janković.

PROČITAJTE JOŠ:

On je kazao da je u našem društvu postala „tradicija“ da se u pojedinim medijima objavljuju transkripti iskaza svedoka u pretkrivičnom, odnosno istražnom postupku. Neverovatno je da niko, dodao je advokat, ne pokušava da otkrije ko otkriva i prenosi podatke iz istrage.

„U brojnim slučajevima policija je odmah reagovala kada neko objavi uvredljiv ili preteći tvit, ali kada cure podaci iz istrage dugogodišnja tradicija je da niko ne reaguje. Prema važećim propisima, istragu sprovodi tužilac i potpuno je nejasan, najčešće i sporan, odnos izmedju policije, tužilaštva, visokih državnih funkcionera i privilegovanih medija koji objavljuju detalje iz istrage“, naglasio je Janković.

Na pitanje ko bi mogli da budu svedoci saradnici na sudjenju grupi Velimira Belivuka, Janković je kazao da se svedoci saradnici oslobađaju krivičnog gonjenja za određena krivična dela i da ne bi bilo dobro da taj status dobijaju ljudi iz vlasti koji su saradjivali sa bilo kojom kriminalnom grupom.

„Na osnovu informacija koje su procurele u javnosti vidimo da je ta grupa bila povezana s najvišim državnim funkcionerima i službenicima. U slučaju kada nema dovoljno materijalnih dokaza, onda su svedočenja svedoka saradnika neophodna. S obzirom na to da je rečeno da je u ovom slučaju prikupljeno obilje najrazličitijih dokaza, postavlja se pitanje zašto bi bilo ko, naročito javni fukcioner ili visoki policijski službenik, dobio status svedoka saradnika“, zaključio je Janković.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar