Kada glavni tužilac beogradskog Višeg javnog tužilaštva Nenad Stefanović požuri da saopšti javnosti kako nije bilo kršenja zakona tokom izbornog dana ili kada specijalani tužilac Mladen Nenadić odbaci dokaze o povezanosti žandrma Nenada Vučkovića Vučka s mafijom, građani Srbije bi morali da znaju da obojici, svakog meseca, iz svojih džepova, isplaćuju lične dohotke u iznosima koji se kreću od 400.000 pa do pola miliona dinara.
Kako za „Novu“ otkriva više izvora iz javnotužilačke organizacije, Stefanović i Nenadić imaju apsolutno najveća primanja u tužilaštvu, viša čak i od glavne tužiteljke Zagorke Dolovac.
Tačne iznose kojim poreski obveznici, svakog meseca finansiraju propast sopstvene države i društva, u kom cvetaju sistemska korupcija i organizovani krminal, nije moguće utvrditi, jer na sajtu Agencije za sprečavanje korupucije nisu javno dostupne njihove imovinske karte.
„Provera izveštaja tužioca Nenada Stefanovića, kao i drugih tužilaca, bila je obuhvaćena godišnjim planom provere za 2022. godinu i postupak provere je u toku“, rečeno je „Novoj“ u toj Agenciji.
Sa druge strane, imovinska karta tužioca Nenadića, kom je od 2022. otpočeo drugi mandat, nije javno dostupna iako su provere okončane.
„Odredbom Zakona o organizaciji i nadležnosti državnih organa u suzbijanju organizovanog kriminala, terorizma i korupcije propisano je da lica koja vrše funkciju, odnosno obavljaju poslove i zadatke u državnim organima i posebnim organizacionim jedinicama, dužna su da pre stupanja na funkciju, odnosno rad, dostave Agenciji za borbu protiv korupcije, u pisanoj formi, potpune i tačne podatke o svojoj imovini i imovini supružnika ili vanbračnog partnera, kao i maloletne dece ukoliko žive u istom porodičnom domaćinstvu. Zakonom je propisano da su ti podaci tajni, određeni u skladu sa zakonom kojim se uređuje tajnost podataka, te stoga ni izveštaji ovih javnih funkcionera nisu dostupni za pretragu na internet stranici Agencije“, pojasnili su iz Agencije za „Novu“.
Imajuću u vidu ovo pojašnjenje, i imovinska karta Nenada Stefanovića ostaće nedostupna za javnost budući da se nalazi na čelu tužilaštva u čijoj je nadležnosti suzbijanje korupcije. Isti je slučaj sa dugogodišnjim šefovima u tom odeljenju Brankici Marić i Željki Nikolaidis čiji su podaci takođe „zaključani“.
S obzirom na to da je i laičkoj javnosti jasno da tužilaštva u Srbiji ne rade onako kako bi trebalo, postavlja se pitanje da li je tajnost podataka u njihovom slučaju osnovana, odnosno da li građani mogu, a da ne znaju koliko plaćaju za organizovano nečinjenje.
Na sajtu Agencije dostupna je imovinska karta jednog od Stefanovićevih prvih zamenika, rukovodioca Odeljenja za opšti kriminal – Miodraga Markovića. U izveštaju stoji da je Marković prijavio lični dohodat u visini od 300.000 dinara, što je samo po sebi neobično, ako se ima u vidu da su niže plate prijavili rukovodioci Osnovnih tužilaštva, ali i beogradskog Apelacionog, čiji bi šef, hijerarhijski, trebalo da bude iznad rukovodioca jednog odeljenja u VJT. Sa druge strane, Markovićeva plata je daleko viša od proseka koji se isplaćuju drugim tužiocima u VJT (oko 200.000) iako bi, kako tvrde naši sagovornici, koeficijent svima trebalo da bude isti.
„Svi tužioci u VJT trebalo bi da imaju istu osnovicu, na koju se svakog meseca dodaju naknade za celodnevna dežurstva ili takozvano stanje pripravnosti. Aktuelni šef Nenad Stefanović taj novac raspoređuje proizvoljno i svojim najbližim saradnicima, poput Markovića, „namiče“ mesečne iznose. Posebno je problematično što Marković, kao ni Brankica Marić koja je Stefanovićev prvi zamenik zadužen za antikoruptivno odeljenje, ne zadužuju predmete, to jest ne vode postupke kao postupajući tužioci ni u istragama, ni pred sudom, a ponajmanje dežuraju i čekaju poziv policije zbog nekog događaja. Njihovo primarno zaduženje je proganjanje nepodobnih kolega i čuvanje Stefanovićevih „leđa“, što se verovatno, tretira i plaća kao dopunsku pripravnost“, kazao je za „Novu“ dobro obavešten izvor.
Inače, „saradnja“ Stefanovića i Markovića datira još iz vremena kad su obojica postupali u Trećem osnovnom tužilaštvu. „Bliskost“ im je pak, zasnovana, na najproblematičnijoj tački iz Markovićeve biografije, to jest neblagovremenom reagovanju u slučaju porodičnog nasilja koje je rezultiralo ubistvom majke ispred Centra za socijlani rad na Novom Beogradu, naočigled njeno troje dece, leta 2017.
„Marković je zbog tog slučaja bio pred razrešenjem, ali je Stefanović i njegovo GONGO Udruženje sudija i tužilaca odigrali su ključnu ulogu u njegovom spasenju“, kaže naš sagovornik.
Takođe, pre nekoliko godina, lider Pokreta slobodnih građana Pavle Grbović rekao je u „Utisku nedelje“ kako je u vreme pripravničkog staža svedočio sklanjanju predmeta u kom je okrivljeni bio Nebojša Čović, a kog je „gonio“ upravo Marković.
„Marković je Stefanoviću osoba od najvećeg poverenja, kao i prva zamenica za antikorupciju Brankica Marić, koja upravo zbog toga ima veća primanja od Markovića. Tom analogijom se lako može izračunati koliko zarađuje Stefanović. Sa dodatnih 10 odsto jer je rukovodilac, njegova plata iznosi oko 400.000 dinara, koliko je i prijavljeni dohodk republičke tužiteljke Zagorke Dolovac“, kaže sagovornik.
Tužioci za organizovani kriminal, kako kaže naš sagovornik, imaju 50 odsto više plate od onih u VJT.
„To znači da njih tridesetak, u proseku ima oko 400.000, prvi zamenici oko 450.000, a sam glavni tužilac Nenadić oko pola miliona. Njihovi saradnici imaju oko 250.000. Kad se zbir svega toga uporeedi sa rezultatima rada, utisak je poražavajući“, završava naš sagovornik.
VIDEO: Advokatski tim roditelja K.K. traži javno suđenje i iznosi ozbiljne optužbe na račun tužioca Stefanovića