Ono što je pre nekoliko meseci počelo kao "mala svađa među prijateljima", pre dva dana pretvorilo se u kordinisani napad i otvoren obračun između glavnog tužioca VJT Nenada Stefanovića i njegovog doskorašnjeg najistaknutijeg čuvara i sistemskog zaštitnika - Visokog saveta tužilaštva (VST). Upućeni tvrde da su Stefanovićeva učestala medijska dopisivanja sa predsednikom VST Brankom Stamenkovićem, kojima se juče, na strani onog prvog, priključila i članica Saveta, službenica BIA i ministarka pravde Maja Popović, jasan pokazatelj da je zapravo "pukla tikva" između mnogo ozbiljnih "igrača", nego što su pomenuti akteri - vrha države i vrhovne tužiteljke Zagorke Dolovac.
Naime, nakon što je tužilac VJT Nikola Pantelić, jedan od najbližih saradnika Nenada Stefanovića, naložio policiji da podnese krivične prijave protiv Marinike Tepić i Mile Popović iz SSP zbog blokade radova na rušenju Starog savskog mosta, te nakon što su se i drugi opozicioni poslanici sami prijavili da su u tome takođe učestvovali, lider SSP Dragan Đilas poručio je Panteliću „da je kratak put od tužioca do optuženog“.
Tužilac Pantelić se inače, našao u fokusu javnosti nakon „procesuiranja“ Milana Radoičića zbog oružanog obračuna u Banjskoj. Do danas nije objasnio zašto tada nije podneo sudu adekvatan zahtev za određivanje pritvora Radoičiću, već mu je omogućio da se brani sa slobode. Optužnica protiv Radoičića i dalje nije podignuta, dok se Pantelić „istakao“ i u noći protesta protiv izborne krađe decembra 2023, hapšenjem i pritvaranjem studenata, dok su huligani koji su razbijali Skupštinu Grada, poput onih koji su prošle nedelje napadali čuvare Starog savskog mosta, ali i uništavali Gradsku kuću u Novom Sadu, ostali nedodirljivi.
Stefanović je zbog Đilasove izjave odmah uputio prvo pismo Visokom savetu tužilaštva, kojim je pozvao Poverenika za samostalnost da reaguje zbog ove „pretnje“ i spreči nedozvoljen uticaj na nosioca javnotužilačke funkcije.
Usledilo je i saopštenje Stefanovićevog Udruženja sudija i javnih tužilaca kojim se članovi Visokog saveta tužilaštva iz reda javnih tužilaca pozivaju da podnesu ostavke zbog navodnog neispunjavanja svojih obaveza zaštite javnih tužilaca u Beogradu i Novom Sadu od medijskog i političkog linča. Odgovor VST, koji je potpisao predsednik Branko Stamenković, a kojim se apeluje na Stefanovićevo udruženje da prestane s pritiscima, dostavljeno je sinoć pojedinim medijima.
Ubrzo je usledio nov krug, u kom je učešće uzela ministarka pravde Maja Popović, ističući da se ne slaže sa navodima Stamenkovića, kao i da je saopštenje upućeno „bez konsultacije sa ostalim članovima Saveta“. Usput je stigla da napiše i neistinu da je Stefanovićevo udruženje jedino strukovno koje je reagovalo na blokade suda i tužilaštva u Novom Sadu, iako je i Udruženje tužilaca Srbije reagovalo tada istim povodom. Dopisivanje se danas, bar trenutno, završilo najnovijim Stefanovićem saopštenjem u kom VST pita „čije interese oni štite, s obzirom da ne štite interese struke koja ih je izabrala“.
Šta se krije iza svih ovih javnih dopisivanja i prozivanja, otkrilo je za „Novu“ više različitih izvora koji su upućeni u događanja u tužilaštvu.
„U toku je otvoreni rat između Nenada Stefanovića i ministrake pravde sa jedne i Branka Stamenkovića i Zagorke Dolovac sa druge strane. Režim je dao zeleno svetlo Stefanoviću da radi šta hoće, budući da je svoju servilnost i odanost vlasti dosad nebrojano puta otvoreno iskazao. Za razliku od Dolovčeve koja na brojna nepočinstva, afere i zločine godinama unazad reaguje ćutanjem i ignorisanjem, te eventualno posrednim uticajem, Stefanović otvoreno uzima učešće u javnoj odbrani neodbranjivog. Dovoljno je samo imati u vidu sve izborne manipulacije i manifetluke kojima je svetska javnost svedočila, a koje Stefanović nije ni pokušao da procesuira“, kaže jedan od izvora „Nove“.
Dodaje da Stefanović upravo nakon poslednjih izbora dokazao kao lojalniji „partner“ režimu, daleko više nego Dolovčeva, ma koliko to neverovatno zvučalo.
„Sukob je počeo da tinja još pre nekoliko meseci kada Stefanović nije uspeo da rasporedi svoje kadrove po tužilaštvima i tako uspostavi apsolutnu kontrolu, što režim od njega i očekuje. Tako je poslednja sednica VST, na kojoj je trebalo da raspravlja o konkursima za nove tužioce u organizovanom kriminalu (TOK) i Apelacionom tužilaštvu u Beogradu prekinuta, a konkurs za TOK na posletku i poništen, upravo zbog neslaganja članova sa rang-listom koju je uspostavio Savet. Budući da se sednice javno emituju svaki gledalac može da vidi kako se u Savetu glasa, to jest kako članovi iz redova istaknutih pravnika koje je birala Skupština, čekaju da vide da li ministarka pravde podiže ruku, kako bi i oni podigli svoje. Njihove ostavke, naravno Stefanović ne traži u svojim saopštenjima, već samo izbornih članova, dvoje koji su na liniji Dolovčeve i još dvojice koji su predstavnici izabrani od strane kolega“, dodaje naš sagovornik.
Kako kaže, činjenica da se ministraka pravde našla na strani Stefanovića, sa kojim se do nedavno takođe „dopisivala“ kao što se on danas dopisuje sa Stamenkovićem, ukazuju da je i ona dobila nalog svojih poslodavaca da mu drži stranu.
Sa druge strane, da je Dolovčeva zaista na meti, ukazuju i brojne objave na režimskim glasilima i portalima, o tome kako se njeno ime ne spominje na protestima zbog tragedije u Novom Sadu.
„Iako se na protestima pominje ne samo njeno ime, nego i udaljenost njenog novosadskog doma od mesta na kojima se građani okupljaju, ovakvim tvrdnjama se očigledno i njoj samoj šalje određena poruka. Danima se spekuliše da upravo zbog novonastale situacije i rasporeda snaga, Dolovčeva nije ni pokušala da zaustavi hapšenje osumnjičenih za obrušavanje nadstrešnice na Železničkoj stanici, među kojima je bilo i onih „neplaniranih“, koji bi trebalo da su ostali nedodirljivi. Upravo je oslobađanje jednog takvog, to jest Gorana Vesića, navodno upriličio upravo Nenad Stefanović, preko svojih bliskih novosadskih kontakata“, završava naš izvor.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare