Policajci i Goran Kovačević Goranac Foto:MUP Srbije/Youtube

Potpredsednica Stranke slobode i pravde Marinika Tepić je u otvorenom pismu predsedniku Aleksandru Vučiću govorila o vezama njegovog režima sa jednim od najvećih narko dilera u Vojvodini Goranom Kovačevićem Gorancem. Reč je o čoveku koji je godinama bio lojalan partner novosadskim vlastima, tako što su javno dodeljivali poslove firmi njegovog šuraka... On se pak, kako navodi Tepić, revanširao kupovinom glasova za SNS na izborima.

„Umesto da krivci i odgovorni budu već u zatvoru, ti si odlučio da za korupciju i kriminal spinuješ i ubaciš novu temu – da ćeš se obračunati sa Gorancem iz Novog Sada – Goranom Kovačevićem zvanim Goranac. Pošto svi u Novom Sadu znamo da si na njega mislio, a znaš i ti“, napisala je Tepić u otvorenom pismu Aleksandru Vučiću, govoreći o tragediji u Novom Sadu u kojoj je poginulo 14 ljudi i govoru koji je tog dana predsednik održao ispred prostorija SNS u ovom grdau.

Marinika Tepić Foto: SSP/Promo

„Javna je tajna u Novom Sadu da vam je Goranac godinama plaćao glasove za vašu SNS na izborima. I nije molio za građevinske poslove, a vi mu kao niste dali, kako bi sada lažno da prikažeš. Davali ste mu već ohoj, godinama, od izgradnje vrtića u Novom Sadu, do mega objekata na Mišeluku. Kada smo još pre 4 godine pitali i tebe Vučiću, kao i Vučevića i Andreja – kako je moguće da firma osuđenog narko-dilera Nika Uskokovića „Suuniko“, iza koje stoji Goranac, Uskokovićev šurak, dobila da gradi vrtiće po Novom Sadu, napadali ste nas da smo protiv izgradnje i razvoja i prosperiteta“.

Tepić ističe da je tad Goranac vlastima bio dobar.

„Baš kao nekad Belivuk. A sada kada ste se posvađali oko plena, reketa, para, sada najavljuješ obračun i pereš se od Goranca kog ste vi, Vučići, uvukli u državni budžet i sistem, kao i Zvonka Veselinovića, a zauzvrat vam je Goranac obezbeđivao glasove i keš u milionima i milionima crnih para“, zaključuje potpredsednica SSP.

Ko je Goran Kovačević Goranac?

U žiži javnosti našao se pre dve godine kada su uhapšena dva pripadnika novosadske Žandarmerije, jer su zloupotrebili položaj čuvajući ga. To je bio početak kraja dobrih odnosa između lokalne vlasti i ovog osuđivanog narko dilera iz Vrbasa. Iako bogatog kriminalnog dosijea i sa aktivnim sudskim postupkom zbog otmice, Goranac je bio i poslovni partner novosadske vlasti koja je javno dodeljivala poslove firmi njegovog šuraka.

Goran Kovačević Goranac Foto:printscreen/Youtube

Firma „Suuniko Solutions“, sa sedištem u Veterniku koju je 2018. godine osnovao Niko Uskoković, šurak Gorana Kovačevića Goranca, dobila je posao rekonstrukcije parkirališta na delu Bulevara oslobođenja, vredan 16 miliona dinara bez PDV-a. I sam Uskoković je takođe osuđivan zbog trgovine narkoticima, a 2012. godine je policiji i priznao trgovinu drogom na teritoriji Vojvodine, zbog čega je narednih pet godina proveo u zatvoru.

Svega par dana nakon izlaska iz istog ranjen je u pucnjavi kod OŠ „Đura Daničić“ u Novom Sadu. Istraga je smatrala da je meta pucnjave ispred škole zapravo bio Goranac, jer se Uskoković u tom momentu služio njegovim vozilom. Pucnjava se dogodila u sred dana, tokom smene đaka u školi, u momentu kada je na ulici bilo na desetine dece.

Ranjeni Uskoković je odmah prevezen u Urgentni centar, gde ubrzo stiže i Goranac, i to u prijateljskoj pratnji tadašnjeg šefa novosadske kriminalističke policije Saše Barjaktarovića, koji je ubzo nakon toga smenjen.

Godinu dana kasnije, Uskoković u junu 2018. godine registrovao „Suuniko Solutions“ i proveo oko pola godine kao direktor. Potom je funkciju, kao i vlasništvo nad firmom, preuzela druga osoba, a Uskoković je zatim izašao iz firme, kad je u APR izbrisan kao jedan od zastupnika.

Firma je prvobitno registrovana kao konsultanska, a potom je promenila delatnost u izgradnju puteva i auto-puteva. Nova delatnost je donela i nove poslove, te je “Suunioko Solutions” ubrzo počela da dobija poslove na gradskim i pokrajinskim tenderima za kapitalne investicije. Stranka slobode i pravde je u više navrata podsećala na Gorančevu povezanost sa lokalnim SNS, a poslednji od njih je bila i prošlogodišnja rekonstrukcija platoa ispred Srpskog narodnog pozorišta, u najužem centru Novog Sada.

Srpsko narodno pozorište u Novom Sadu Foto:TANJUG/ SAŠKA DROBNJAK/

“Ovi ‘vredni majstori’ dobijali su milionske ugovore, učestvovali u unosnim podizvođačkim kombinacijama – od izgradnje Baletske škole, do nove kovid bolnice”. Ovaj posao, koji je naručio grad, a novcem građana finansira i Pokrajina, objedinio je ‘krem de la krem’ mafije i zatvorio pun krug ‘isisavanja novca iz budžeta’: materijal dobavlja Veselinovićev ‘Granit peščar’, radove izvodi ‘Energotehnika – Južna Bačka’, kompanija bliska Srpskoj naprednoj stranci (SNS), a podizvođač je ‘Suuniko’ Gorana Kovačevića Goranca”, navodi se u saopštenju SSP.

Pored građevinskih radova, Goranac je, prema nezvanilčnim saznanjima, lokalnoj vlasti služio i za “zastrašivanje” svih potencijalnih biznismena koji bi pokušali da se prijave na veće tendere koje je raspisivao Grad Novi Sad, kao i za osiguravanje sigurnih glasova pred izbore. Dobri odnosi Gorana Kovačevića Goranca sa loklanim vlastima i pojedinim pripadnicima policije bili su javna tajna, kao i činjenica da je bio blizak sa ljudima iz Žandarmerije.

Nezvanično, policijski službenici Žandarmerije R. L. (43) i R. M. (47) su već duže vreme vršili fizičko obezbeđenje Goranca i njegove porodice, a zauzvrat su dobijali novac i poklone. Uhapšeni su u stanu u Novom Sadu, koji se nalazi u neposrednoj blizini stana u kom živi porodica Kovačević. Upravo ispred tog stana na Goranca je pucano u septembru prošle godine.

U napadu je tada ubijen Gorančev telohranitelj, MMA borac Uroš Stefanović, dok je Kovačević lakše povređen. Za ubistvo Stefanovuića i ranjavanje Kovačevića optuženi su njegov nekadašnji prijatelj, bivši pripadnik policije Dalibor Bogdanović Boća i drugooptuženi Daniel Janjoš. Protiv njih je sudski postupak u toku.

Bonus video: „Daj lisice!“ Policija asistira privatnom obezbeđenju pri hapšenju demonstranata u Novom Sadu 

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare