Fotot: Shutterstock, STARSPORT/Peđa Milosavljević

Protiv bivšeg predsednika Fudbalskog saveza Srbije (FSS) Slaviše Kokeze još 2021. godine pokrenuta je predistraga povodom malverzacija sa određenim transakcijama ka Fudbalskom savezu Srbije (FSS) zbog navoda o nameštanju utakmica, međutim, mesecima kasnije, ne zna se dokle se stiglo sa njom. Kokeza se u međuvremenu povukao iz javnosti, a već neko vreme nije poznato ni gde se nalazi, ni šta radi.

Kako je naš list pisao ranije, protiv Kokeze je pokrenuta predistraga u vezi sa određenim transakcijama u FSS, ali i o navodima o nameštanju utakmica.

Naime, Posebno odeljenje za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva (VJT) u Beogradu dalo je nalog policiji još 6. aprila 2021. godine za prikupljanje obaveštenja radi provere određenih navoda o određenim transakcijama ka FSS-u i navoda o nameštanju utakmica.

Slaviša Kokeza Foto:AP Photo/Darko Vojinovic

Provere su se odnosile na donaciju FIFA i UEFA od 130.000 evra FK Bežanija, i navode da je pola te sume taj klub navodno „morao“ da „vrati“ FSS-u. Reč je o sumi od 65.000 evra. Takođe, proveravalo se i da li je bilo uplate od milion dinara na račun FK Bežanija, ko je uplatio i koji je bio osnov uplate, a koji su potom uplaćeni (milion dinara) FSS-u u vidu kazne.

Više javno tužilaštvo u Beogradu u više navrata slalo urgencije policiji povodom pomenutih zahteva, a prema nepotvrđenim informacijama, slučaj je i dalje u fazi predistrage.

Pročitajte još:

Takođe, tužilaštvo se u međuvremenu nije oglašavalo o slučaju, a list Nova uputio im je pitanja kako bismo proverili dokle se stiglo sa predistragom.

Ono što je izvesno, od Kokeze već duže vreme nema ni traga, ni glasa.

Slaviša Kokeza Foto:BETAPHOTO/BRANISLAV BOZIC

Iz javnosti se povukao 2021. godine, ubrzo nakon saslušanja povodom povezanosti s klanom Veljka Belivuka koji je optužen za sedam likvidacija.

Jedno vreme se pominjalo da se nalazi u inostranstvu, međutim, te informacije nisu potvrđene.

Kokeza je sve do 2021. godine obavljao funkciju predsednika Fudbalskog saveza Srbije. Sa te funkcije se povukao ubrzo nakon što je priveden na informativni razgovor u SBPOK, a zbog navoda koje je tada izneo ugostitelj Aleksandar Kajmaković, vlasnik brojnih lokala i firmi.

Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

Kajmaković je saslušan u okviru finansijske predistrage u slučaju Veljka Belivuk, a na saslušanju je rekao da je do poslovnih odnosa sa uhapšenim vođom navijača došao preko višegodišnjeg poznanstva upravo sa, tada predsednikom Fudbalskog saveza Srbije, Slavišom Kokezom.

Ostavka nakon saslušanja

Nakon pomenutih događanja, Kokeza je podneo ostavku.

„Želim da obavestim moje saradnike, kao i sportsku i fudbalsku javnost da se povlačim sa funkcije predsednika Fudbalskog saveza Srbije. U želji da, pre svega, reprezentaciji omogućim neophodan mir, spreman sam za novu borbu u kojoj ću sve učiniti da demantujem napade na moje ime i ličnost. Slaviša Kokeza nikad nije i neće biti sumnjivo lice ljudima sa kojima je blizu 20 godina delio iste vrednosti”, rekao je tada i dodao:

Pročitajte još:

„Poštujući sve ono što se u tom odnosu izgradilo, niko ne treba Aleksandra Vučića i Srbiju da brani od Slaviše Kokeze, jer Slaviša Kokeza je bio uz Aleksandra Vučića i Srbiju kada mnogi to nisu smeli ili hteli. Ponosan tada, ponosan i sada kada se brutalno iznose opasne neistine koje su naravno nanele štetu i funkciji koju više neću da obavljam“, naveo je Kokeza.

Firme i dalje rade

Iako nije poznato gde se Slaviša Kokeza trenutno nalazi, firme koje se dovode u vezu s njima i dalje najnormalnije rade.

„Firme “Prointer web“ i “Prointer sistem“, koje se godinama dovode u vezu sa Kokezom, za godinu dana dobile su poslove od države vredne više od 13,5 miliona evra. Lista državnih preduzeća i institucija koje sarađuju sa pomenutim firmama nastavlja da raste, dok se istovremeno Kokezi gubi svaki trag“, pisao je naš portal ranije.

Vrh države o Kokezi

O saslušanju Slaviše Kokeze govorio je je i sam vrh države. Najpre je Aleksandar Vulin, tada ministar policije, u javnost izneo informaciju da je Kokeza odbio poligraf , a to je komentarisao predsednik Aleksandar Vučić.

Aleksandar Vučić Foto: Goran Srdanov/Nova.rs

“Ne razumem zašto je čovek u kojeg sam imao poverenje odbio poligraf, posebno zato što mu je rečeno da može da ide samo sa pitanjem da li je učestvovao u pripremi moje likvidacije“, rekao je tada Aleksandar Vučić.

Ruka u gipsu i zavoj na glavi

Za Kokezu je javnost prvi put čula 2008. godine kad se, sa rukom u gipsu i zavojem na glavi, pojavio na konferenciji za medije Srpske radikalne stranke (SRS), sedeći pored tadašnjeg zamenika predsednika SRS Tomislava Nikolića i generalnog sekretara Aleksandra Vučića. Tada je rečeno da je on povređen na mitingu radikala, dok su protestovali zbog hapšenja Radovana Karadžića.

Aleksandar Vučić, Tomislav Nikolić, Slaviša Kokeza Foto: Printscreen

Ubrzo je postao jedan od istaknutijih članova stranke, a sa dolaskom Srpske napredne stranke na vlast dobio je i mesto u FSS.

VIDEO:  Borović: A šta je sa predmetima Hrkalović, Kokeza i Prisluškivanje?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar