Najopasniji stomačni, Rota virus, puni čekaonice domova zdravlja u poslednjih nekoliko nedelja, napada najčešće decu vrtićkog i školskog uzrasta, a lekari upozoravaju da se lako prenosi i na odrasle. Pedijatri strahuju da početak školske godine, koji je “iza ugla”, donosi brojne respiratorne i stomačne viruse, jer đaci posle odmora iz različitih okruženja u kojima su proveli raspust, donose zaraze, koje se naglo šire čim kroče u kolektiv. Naglašavaju da je jedini spas od Rota virusa, vakcinacija koja je preporučljiva za bebe do šestog meseca života.
“Nije još krenula gužva kakvu inače imamo u ovo doba godine, ali sa prvim danima septembra očekujemo pune čekaonice. Sada nam dolaze najviše deca, koja se ambulantno leče, ne ostaju na hospitalizaciji, a imaju visoke temperature, bez kašlja i bolova u grlu. Takođe ima stomačnih virusa, ali sporadično. Stomačni virusi su inače, uvek bili najčešći u ovom periodu. Ranijih godina smo pred kraj raspusta imali i po 30 mališana u čekaonici, ali sada ih je manje. Kada se zaraze Rota virusom, to podrazumeva 20 do 30 stolica dnevno i neretko izbegnu bolnicu. Ovaj virus međutim, maksimalno ublažava vakcina, koju ima smisla dati detetu do 6. meseca života. Vakcina je umrtvljen virus, nije 100 odsto efikasna, dete se može zaraziti, ali će simptomi biti veoma blagi. Kada napuni, recimo, sedam godina, ako se zarazi, imaće dijareju dan, možda dva, bez ikakvih drugih simptoma”, priča za Nova.rs dr Olivera Ostojić, načelnica Dečje klinike u KBC „Dr Dragiša Mišović“, u Beogradu.
Dve do tri nedelje pre početka školske godine, pedijatri savetuju podizanje imuniteta kod dece.
“Čini mi se da roditelji u zadnje vreme ne dovode decu za svaki simptom prehlade i virusa kao što je bilo ranije, pa možda zato još uvek nema gužve, ali je čekamo. Roditeljima u ovom periodu, uvek savetujemo da daju deci probiotike, kako bi se imunizovala. U zavisnosti od toga kome šta odgovara i ko je na šta navikao, treba da uzimaju beta glukane, razne vitamine, da bi organizam bio spreman na različite viruse koji će se razbuktati kad krenu u školu. Pojačana higijena u kolektivima je neophodna, što znači redovno pranje ruku, a to je dalo rezultate tokom pandemije i uvek je poželjno u sezoni virusa”, kaže dr Ostojić.
Rota virus je najveći strah roditelja, naglašavaju pedijatri, jer se zaraza širi sa vraćanjem deteta u kolektiv.
“Danima već vladaju stomačni, Adeno i Rota virusi, a imaju sličnu simptomatologiju, dijareju, povraćanje, temperaturu i teško ih je razlikovati. Deca su malaksala, nemaju apetit, a virusu treba ponekad i pet dana da izađe iz organizma, mora da se preleži. Međutim, i kod roditelja i kod dece unese paniku, a lako se prenosi na odrasle. Rota virus širi se najčešće među decom manjeg uzrasta, u vrtićima uglavnom preko igračaka. Ako je jedno dete zaraženo, a ne opere ruke, pa se više njih igra sa jednom igračkom, svi će se zaraziti”, objašnjava za Nova.rs dr Saša Milićević, specijalista pedijatrije.
Sa polaskom đaka u školu, kao i svake godine, tako i sad, ističe on, očekujemo eksploziju stomačnih i respiratornih virusa.
“Svako dete koje dođe u vrtić ili školu, donosi viruse koje je pokupilo u svom okruženju dok je bilo na odmoru. Osim ovih zaraza, na koje smo već navikli, deca masovno ovog leta imaju boginje varičele, što je neuobičajeno. Nema više ‘sezone boginja’, kao što je bilo ranije, sada ih mogu dobiti u bilo kom delu godine“, kaže dr Milićević.
Stomačni Rota virus, od kojeg strahuju roditelji, uzročnik je učestalih dijareja, visoke temperature i povraćanja. Zaraza se lako širi, najčešće pogađa decu između šest meseci i pet godina, a virus u dečji organizam ulazi oralno-fekalnim putem ili preko sekreta iz nosa i pljuvačke. Vakcinu protiv Rota virusa preporučljivo je davati deci između šeste nedelje i šestog meseca života.
***
BONUS VIDEO: Epidemija stomačnog virusa u Beogradu: Kako da zaštitimo najmlađe?