Pripadnici BIA danas su bili u prostorijama Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture kako bi otkrili sve o apelu koji stručnjaci te institucije pripremaju, a povodom odluke Vlade da skine zaštitu sa zgrade Generalštaba, saznaje Nova.rs.

Dobro obavešteni izvor našeg portala navodi da su predstavnici Bezbednosno – informativne agencije došli u Zavod, gde su razgovarali sa zamenicom direktora Estelom Radonjić Živkov, koja je juče na TV N1 izjavila da nisu ispoštovane procedure priliko skidanja zaštite sa Generalštaba i da taj kompleks nije izgubio nijedno svojstvo zbog čega je i stavljen na listu spomenika kulture.

“Interesovali su se za apel koje pripremaju stručne službe Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture, a povodom skidanja zaštite sa zgrade Generalštaba. Taj apel je u pripremi i biće prosleđen svim nadležnim državnim organima”, navodi sagovornik Nova.rs.

On dodaje da je Bezbednosno informativnu agenciju zanimalo kada će taj apel biti poslat i kome tačno. To je dokument, kaže naš izvor, koji je već najavila zamenica direktora.

“Nisu se dugo zadržali. Razgovarali su sa zamenicom direktora, jer je direktor na terenu, a sa njom je bila i pravnica”, navodi sagovornik Nova.rs i dodaje da radi godinama u Zavodu, ali da se do sada nikada ništa slično nije desilo.

Podsećamo, u petak je objavljena odluka Vlade Srbije o prestanku svojstva kulturnog dobra kompleksa Generalštaba. Na taj način one će biti izbrisane iz registra nepokretnih kulturnih dobara.

Foto: X (TWITTER) / Džared Kušner

Inače, prestanak svojstva kulturnog dobra zgrade Generalštaba bilo je samo pitanje vremena, jer se na njegovom mestu planira izgradnja luksuznog hotela po projektu kompanije Džareda Kušnera, zeta novoizabranog predsednika SAD Donalda Trampa. Ministar građevinarstva u ostavci Goran Vesić je 15. maja, u ime Vlade Srbije, sa Kušnerovom kompanijom „Affinity Global Development“ potpisao „Ugovor o revitalizaciji kompleksa bivšeg Saveznog sekretarijata za narodnu odbranu (SSNO), koji se nalazi na uglu ulica Kneza Miloša i Nemanjine“. Taj dokument je međutim nedostupan za javnost.

Vesić je tada rekao i da Vlada Srbije nije prodala ovo zemljište, već ga je „iznajmila na 99 godina“.

„Investitor je preuzeo obavezu da, ukoliko ne završi investiciju u roku koji je određen ugovorom, Republici Srbiji vrati bez nadoknade zemljište i ono što do tada bude izgrađeno. Zemljište ostaje vlasništvo Republike Srbije“, rekao je tada Vesić.

Ipak, u martu ove godine Aleksandar Jovanović Ćuta dostavio je redakciji Nove Zaključak Vlade u kome piše da će kompaniji iza koje stoji Kušner biti dato zemljište u zakup, sa mogućnosšću pretvaranja prava zakupa u svojinu, ali bez naknade.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare