Svega dva procenta plastičnog otpada koje godišnje "stvore" domaćinstva u Srbiji se - reciklira, upozorili su državni revizori u najnovijem izveštaju o upravljaju plastičnim otpadom ukazujući da u našoj zemlji nije uspostavljeno sistemski organizovano odvojeno sakupljanje otpada.
Godišnje se u Srbiji proizvede 12 miliona tona otpada. Po glavi stanovnika, količina otpada godišnje dostiže 1.700 kilograma – 1,7 tona. Većina je komercijalnog i industrijskog porekla, dok domaćinstva, od te količine, naprave 2,5 miliona tona.
Komunalni otpad (iz domaćinstava) po glavi stanovnika Srbije „teži“ 355 kilograma (prosek u EU za godinu pre je 492 kilograma).
Gledano dnevno, na svakog žitelja naše zemlje ide nepun kilogram komunalnog otpada – 0,92 kilograma.
Kada je reč o plastici, u periodu od 2017. do 2019. godine proizvdeno je 897.000 tona plastičnog otpada, od čega 831.000 tona komunalnog plastičnog otpada (domaćinstva).
„U Srbiji nije uspostavljeno sistemski organizovano odvojeno sakupljanje otpada jer je odvojeno sakupljeno i reciklirano svega 14.000 tona, što je dva odsto komunalnog plastičnog otpada“, utvrdila je Državna revizorska institucija analizirajući upravljanje plastičnim otpadom u Srbiji.
Revizori upozoravaju da se u našoj zemlji ne ostvaruju privredne koristi koje bi doneo cirkularni pristup, jer se plastika gubi nakon što postane otpad, a istovremeno nanosi velike štete životnoj sredini.
Nije, kako navodi DRI, uspostavljena adekvatna koordinacija između subjekata sistema upravljanja ambalažnim otpadom.
Proizvođači ambalaže nedovoljno ulažu u sistem odvojenog sakupljanja ambalažnog otpada što ima za posledicu nisku stopu reciklaže komunalnog ambalažnog otpada.
„Upotreba plastike kao materijala je veoma rasprostranjena i iz godine u godinu se povećava. Od 1950. godine proizvodnja plastike na svetskom nivou se povećala 200 puta na sadašnjih 350 miliona tona“, ukazali su revizori.
DRI je utvrdila da opštine i gradovi nisu u potpunosti uspostavili odvojeno sakupljanje komunalnog otpada.
„Jedinice lokalne samouprave nisu sprovodile obrazovne i informativne aktivnosti o značaju reciklaže. Nisu preduzimale mere za zaštitu imovine i uključivanje neformalnih sakupljača u postojeći sistem sakupljanja otpada. Ne postoje tačni i pouzdani podaci o proizvodnji i upravljanju komunalnim otpadom, što može dovesti do donošenja neopravdanih strateških odluka o izboru načina upravljanja otpadom. Ministarstvo zaštite životne sredine nije sprovodilo inspekcijski nadzor nad radom operatera upravljanja ambalažnim otpadom“, ustanovili su državni revizori tokom kontrole.
* * *
Pratite nas i na društvenim mrežama: