Nekoliko udruženja i lokalnih inicijativa iz Beograda obratilo se javnosti navodeći da se zalažu za to da se izmena Plana generalne regulacije odbije, jer su građani i stručnjaci uočili u "glomaznom i kontradiktornom" nacrtu predloga "brojne nejasnoće i mogućnosti za zloupotrebu", kao i mogućnosti za "dalje otimanje zelenih površina". Kako naglašavaju, većina građana nije informisana šta se planira za njihove delove grada i pozivaju sve zainteresovane da dođu na javnu raspravu u utorak i podrže njihov zahtev.

Saopštenje za javnost potpisali su građani iz više udruženja i lokalnih inicijativa: Zajednička akcija Blok 70/70a, Za naš Kej, Savski nasip, Za uređeniji i zeleniji Blok 44, Blok 45, Blok 8 – Kineski zid, UG Bela čaplja 1165, UG Komšija, UG Ja volim Padinjak, UG Unija Treći Beograd, prenosi N1.

Kako navode, za 1. februar je zakazana javna rasprava o izmenama Plana generalne regulacije Beograda, ubrzo nakon roka za slanje primedbi koji je bio 21. januar. Samo u savskim blokovima (70, 70A, 44 i 45) preko 5.000 ljudi je potpisalo grupne i individualne primedbe kojima izražavaju svoje protivljenje daljoj gradnji novih zgrada za stanovanje, navode ova udruženja, dodajući da građani žele da zadrže retke zelene poljane u gusto naseljenim savskim blokovima.

Zelene površine u blokovima 44 i 70a su, Planom detaljne regulacije 2017. godine, bile planirane za izgradnju stanova. Kako se ističe u saopštenju, tada je većina građana potpisala zahtev da se na ovim poljanama ne gradi, a po svoj prilici, novi Plan generalne regulacije ipak ostavlja mogućnost ovakve izgradnje.

Situacija nije bolja ni u drugim delovima grada. „Na primer, Bara Reva je po Planu generalne regulacije pretvorena u privrednu zonu, iako je Zavod za zaštitu prirode tražio od gradskih vlasti da se područje bare Reva identifikuje kao javna zelena površina Beograda. Planom generalne regulacije ugroženo je i naselje Cerak vinogradi, koje je proglašeno za kulturno dobro – prostornu kulturno-istorijsku celinu, na šta je ukazala autorka ove urbanističke celine, arhitekta Milenija Marušić. Plan generalne regulacije legalizuje i izuzetno štetan Plan detaljne regulacije za intezivni razvoj Makiša, po meri investitora, koji je usvojen bez javne rasprave, uz pomoć kordona policije krajem 2020. godine“, navodi se u saopštenju.

Iz teksta se, kako se dodaje, mogu naslutiti „i novi napadi na Košutnjak, koji dobija tri kružna toka za koje građani sumnjaju da su uvertira u betonizaciju Košutnjaka“. Tokom 2020. veliki broj građana se usprotivio izgradnji na Košutnjaku, koja je bila predložena Planom detaljne regulacije i uspeli su tom prilikom da je spreče, podsećaju.

Kako ocenjuju udruženja, većina građana verovatno nije informisana šta se Planom generalne regulacije smera u njihovom kraju. Navode da se u slučaju savskih blokova, izgradnja stanova vidi samo na kartama, ali ne i u tekstu Plana, „tako da je čitaocu plana teško da razume koje će sve zelene površine u gradu biti otete“. Dubljim tumačenjem deluje da su mnoge u opasnosti od uzurpacije, ocenjuju ova udruženja.

Kako naglašavaju, Plan generalne regulacije je „isključio i obavezu planova detaljne regulacije za neka područja, što znači da se zgrade mogu graditi bez daljeg konsultovanja građana, tako što će na poljanama osvanuti bageri“. „Direktno sprovođenje izgradnje stambeno-poslovnog objekta u Bloku 8 je najsvežiji primer “urbanističkih” zloupotreba“, ističu u saopštenju.

Osim toga, kako dalje navode, „uvedena je i apsurdna fusnota 14 tabele za prenamenu objekata, koja planovima nižeg reda dopušta proizvoljnu prenamenu objekata“. „Na primer, izradom Plana detaljne regulacije, javne površine za objekte javnih službi (npr. škole, obdaništa) će moći da se prenamene u stambene i/ili komercijalne objekte. Ostaje nejasno čemu onda uopšte služi Plan generalne regulacije, osim da obmane građane da će dobiti škole, vrtiće i slične ustanove“, dodaju ova udruženja.

I pored toga što je Plan generalne regulacije bio na javnom uvidu tokom novogodišnjih i božićnih praznika, kako navode udruženja, građani i stručnjaci su se mobilisali da rastumače „glomazan i kontradiktoran nacrt predloga, uočivši brojne nejasnoće i mogućnosti za zloupotrebu“. Ocenjuju da većina građana nije informisana šta se planira za njihove delove grada.

Podržavamo predlog stručnjaka da se ova izmena Plana generalne regulacije odbije, i da se procedura ponovi uz organizovanje javnih prezentacija na lokalu – u mesnim zajednicama sa građanima, uz primereno obaveštavanje i uvažavanje primedbi građana, navode.

Pozivaju građane da dođu u utorak 1. februara, u 8 sati, u Kraljice Marije 1 na javnu raspravu i da podrže ovaj glavni zahtev.

BONUS VIDEO: Ko dozvoljava urbanistički egzibicionizam u BG?

***
Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar