Oglas

1735209756-Beta-lmrzti4dd2-1024x683.jpg
Novi Sad protestna šetnja studenata Foto:BETAPHOTO/DRAGAN GOJIC

Studenti iz Novog Sada traže izbore za studentski parlament: Predali zahteve rektoru i Senatu Univerziteta

autor:
04. maj. 2026. 10:32

Pet studentskih organizacija sa Univerziteta u Novom Sadu predalo je danas zahtev rektoru Dejanu Madiću i Senatu Univerziteta za hitno preduzimanje mera radi raspisivanja izbora za studentski parlament, saopštile su ove organizacije.

Oglas

Zahtev su podnela udruženja "Glas studenata Filozofskog fakulteta", "UM – Udruženje studenata Medicinskog fakulteta", "Nije prirodno ćutati" sa PMF, "nEKO mora" sa Ekonomskog i "Studentska komora Pravnog fakulteta".

Oni tvrde da su trenutni studentski parlamenti prekršili pravo studenata da biraju i budu birani, što je propisano Zakonom o visokom obrazovanju i Statutom Univerziteta.

U saopštenju se ističe da neraspisivanje izbora nije samo proceduralni propust, već "direktno kršenje ustavnog prava na obrazovanje i prava na učešće u upravljanju institucijom od javnog značaja".

Studentske organizacije pozvale su rektora i Senat da u roku od 10 radnih dana preduzmu radnje iz svoje nadležnosti i o tome obaveste potpisnike zahteva.

Ukoliko se ne postupi u skladu sa ovim zahtevom, studenti su najavili da će se obratiti Sektoru za istraživačke i inspekcijske poslove Pokrajinskog sekretarijata za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost.

Pratite nas na društvenim mrežama:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare