Foto: NENAD MIHAJLOVIC / AFP / Profimedia, Promo

Najveća enigma posle pada nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu, je kako je moguće da niko iz firme Starting, koja je bila glavni podizvođač radova, nije priveden, niti se našao na spisku optuženih, koji još čeka potvrdu. Po svemu sudeći, neko moćan stoji iza ove kompanije, a inženjer geologije Zoran Đajić za Nova.rs kaže da je u dokumentaciji do sada pronašao samo deo falsifikata, a pitanje je koliko ih ukupno ima, što ukazuje na ozbiljno krivično delo i krađu novca.

O firmi Starting, koja je bila glavni podizvođač radova na rekonstrukciji nadstrešnice, mesecima se ćuti. Nakon što je početkom godine objavljen spisak optuženih, čija se dela dovode u vezu sa stradanjem 15 ljudi, na njemu se nije našlo nijedno ime zaposlenih u ovoj firmi.

A onda je poslanik Narodnog pokreta Srbije, Đorđe Stanković, juče objavio, da je u toku hapšenje vlasnika i radnika firme „Starting doo“. Ta informacija međutim nije potvrđena.

O dokumentaciji rekonstrukcije nadstrešnice, koju je radio Starting, prethodno se oglasio inženjer geologije Zoran Đajić, koji za Nova.rs kaže da ne veruje da će bilo ko iz ove firme stići do optuženičke klupe, jer je očigledno da imaju “zaštitu sa vrha”.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se danas sa zamenikom američkog državnog sekretara za upravljanje i resurse Ričardom Vermom Foto:Instagram/buducnostsrbijeav

“Starting je toliko visoko upleten u vlast, da će morati da ih čuvaju. Niko od njih još nije uhapšen zbog pada nadstrešnice u Novom Sadu. Dok ne budu imenom i prezimenom dovedeni pred sud, ništa im ne verujem, a sumnjam da će se to desiti. Odgovorni su za ubistvo 15 ljudi, kao i oni koji ih štite. Pitao sam već zašto se čekalo tri meseca da neko iz Startinga odgovara, kad sam već 2. novembra rekao da su oni radili rekonstrukciju nadstrešnice”, kaže Đajić.

Dokumentacija zaštićena, a puna rupa

Tri meseca niko nije smeo da priđe ovoj firmi, ističe on.

Novi Sad protest Foto:N1

“Sve vreme su bili zaštićeni od bilo kakvog ulaska u podatke. Meni je bilo ključno da vidim građevinske dnevnike, na kojima je, kako sam već govorio, potpisan i Predrag Lukić, kao izvođač, a on 2023. uopšte nije bio zaposlen u Startingu. Ipak, njegov faksimil stoji u građevinskim dnevnicima. Moguće je da je pre nego što je napustio firmu, ispotpisivao gomilu građevinskih dnevnika unapred, što je kriminal. Falsifikovani potpisi su vrh ledenog brega, ko zna šta je još krivotvoreno i dokle idu njihova krivična dela. Kad budu procesuirani, onda će stvar biti završena i znaće se tokovi novca. Zašto je nešto što je koštalo 3,5 miliona, plaćeno pet miliona i gde su pare”, naglašava Đajić.

Zoran Đajić Foto: Vesna Lalić/Radar

On je objasnio i da je rekonstrukcija rađena mimo projekta.

“Originalnim projektom, naime, rekonstrukcije zgrade Železničke stanice koju je radio CIP, bilo je predviđno da se sa nadstrešnice skinu svi stari slojevi za izolaciju. Potom je trebalo da se samo jedan sloj od 1,5 milimetar ostavi, kako bi se rasteretila. Međutim, neko je odlučio da stavi nove slojeve betona i da nadstrešnicu optereti, kako je rečeno u veštačenju. Zašto je firma Starting bila povlašćena da im ni nadzor, ni investitor nije mogao narediti da rade po projektu nego kako oni hoće?”, pita Đajić.

„Nećemo ostavke“

“Znam ja kako su oni krali pare, a sad nam nude ostavke. One nikome ne trebaju. Vesić je podneo ostavku i nestao. Toma Momirović takođe i svi ostali. Sad Vučević podnosi ostavku. Svi odoše, nestadoše sa našim milionima”.

Miloš Vučević Foto:Milos Tesic/ATAImages

Podsećamo, kompanija Starting bila je angažovana na nizu državnih projekata, poput rekonstrukcije i izgradnje pruga u Srbiji, izvođenja radova u Kliničkom centru, zatvora u Pančevu…, a gradila je i u Beogradu na vodi. U poslednje četiri godine ostvarila je prihode od čak 250 miliona evra.

Naime, Više javno tužilaštvo u Novom Sadu početkom januara iznelo je predlog optužnice protiv 13 osoba povodom obrušavanja nadstrešnice zgrade Železničke stanice, a na spisku su izostali nadležni iz Startinga.

Novi Sad protest Foto:Nenad Mihajlović/Nova.rs

Advokat Ivan Ninić tada je za Nova.rs izjavio da je ova kompanija najslabija karika, ali i glavna veza za transakcije novca, zbog čega ih predsednik štiti.

U dokumentima koje je objavilo VJT u Novom Sadu, o postupku istrage o padu nadstrešnice 1. novembra, našao se i ugovor između kineske kompanije China Civil Engineering Construction Corporation i privrednog društva Starting, vredan preko pet miliona evra, piše Forbes. U njemu, između ostalog piše, da je ta firma bila zadužena za bezbednost gradnje, pa se postavlja pitanje kako je moguće da niko od zaposlenih do sada nije procesuiran.

Upitni tokovi novca

Inače, prema Sporazumu sa Kinezima, dogovoreno je da Starting dobije 1,9 miliona evra za radove, a prema ugovoru čak 2,5 puta više odnosno 5,1 milion. Na početku samog sporazuma, kako je objavio Forbes, navode da kineska kompanija želi da angažuje Starting za izvođenje radova na projektu renoviranja stanice u Novom Sadu na bazi podizvođačkog ugovora, kao i da su ušli u podizvođački ugovor u Beogradu 10. novembra 2021. nakon „prijateljskih konsultacija“ (friendly consultation).

Foto: Nova.rs

U delu kojim se preciziraju definicije termina koji se koriste u dokumentu, za podizvođačke radove se navodi „renoviranje stanice u Novom Sadu i prateći radovi“.

Pročitajte još:

„Strana B (Starting) je u potpunosti odgovorna za kvalitet projekta, opreme i materijala, bezbednost izgradnje i završetak projekta na vreme“, stoji u odredbama koje se tiču obaveza Startinga. Starting je „obavezan da pomogne Strani A u popunjavanju građevinskog dnevnika i građevinske knjige tokom radova, zapisnika o skrivenim radovima i da čuva fotografije o radovima“.

Sporazum su potpisali Čen Žonženg ispred kineske kompanije i Nikola Trivić ispred Startinga. U objavljenoj dokumentaciji vidi se i jedna okončana situacija preduzeća Bob doo iz Novog Sada.

Foto: Nova.rs

Kako se navodi u veštačenju FTN-a reč je o jednom od podizvođača Startinga. U veštačenju profesora FTN-a navodi se, između ostalog, da je Bob bio podugovoren od Startinga za aluminariju i bravarske radove. „Samim tim podugovoreni su i radovi svetlarnika iznad nadstrešnice“, stoji u veštačenju.

Vlasnici firme Starting, o čemu smo pisali ranije na Nova.rs, široj javnosti nisu poznati. Ljiljana Tripković poseduje 70 odsto udela u kompaniji, dok preostali deo pripada Nikoli Triviću, za kojeg se zna da se slikao sa Nikolom Nedeljkovićem, bivšim direktorom Beograda na vodi, kada je Starting izabran za glavnog izvođača radova na izgradnji zgrade BW Terraces. Među referencama koje su objavili na svom sajtu, u nekoliko navrata navodi se izgradnja zgrada u Beogradu na vodi.

***

BONUS VIDEO: Inženjer Đajić: Predrag Lukić napustio firmu, a potpisan ispred Startinga

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare