Taman što su se navikli na nove cenovnike koji su stupili na snagu januara ove godine, roditelje mališana pojedinih privatnih beogradskih vrtića sačekalo je neprijatno iznenađenje po povratku sa odmora. Navode da su dobili obaveštenje od strane Uprave kolektiva da će od septembra biti "korigovane cene" njihovih usluga odnosno da će doći do poskupljenja za oko 6.000 dinara.

Paralelno sa povećanjem refundacija od strane Grada, pojedini beogradski privatni vrtići su u januaru ove godine bez obrazloženja povećali cene svojih usluga za 10.000 dinara. Takav slučaj bio je u vrtićima Hepi kids (Happy kids), koji prema podacima na sajtu imaju 10 objekata u Beogradu.

Roditelji su bili revoltirani ovom odlukom, ali su je prihvatili jer drugu mogućnost nemaju (nisu dobili državni vrtić koji je besplatan).

No, ove roditelje od septembra očekuje novo povećanje u iznosu od 5.000 dinara. To za Nova.rs tvrdi Slađana I, čija deca idu u jedan privatni vrtić na Voždovcu.

PROČITAJTE JOŠ:

„Ja sam, doslovno rečeno, šokirana. Ove godine smo imali jedno povećanje od strane vrtića, sada ponovo, tako da ću od septembra plaćati 50.000 dinara samo za jedno dete. Grad nam refundira 33.000, što znači da mi moramo da doplatimo 17.000 dinara. I još toliko za drugo… Skoro 35.000 dinara za oboje. Zaista sramota i za državu i za vrtić“, kaže Slađana.

Roditelji besni

Dodaje da je dve godine za redom konkurisala za državni vrtić, ali da ni za jedno dete nije bilo mesta.

„Ispunjavamo sve uslove konkurisa, i supug i ja radimo, nema ko da nam čuva decu, oboje radimo fizički težak posao bukvalno za minimalac i ne dobijemo besplatan vrtić. Šapić non-stop govori da su vrtići besplatni. Jesu, ali ne za sve. On je jasno napravio granicu ko plaća, a ko ne i to je sramno“, objašnjava ona.

Foto: Shutterstock

Da su pojedini vrtići već najavili poskupljenje, potvrdili su i drugi roditelji, koji su odmah podigli glas protiv toga.

„Meni su poslali SMS da je od 1.09. vrtić 13.000. Do sada smo plaćali 5.000“, kaže jedan roditelj.

„Mi nismo birali da dete ide u privatni vrtić, nego smo prisiljeni jer dete nije primljeno u državni ni posle žalbe“, kaže drugi.

„Naš vrtić na Voždovcu je povećao cenu sa 42.000, od 1.09. na 48.000 dinara. Na to se doplaćuju sve ostale dodatne aktivnosti. Ako imate dvoje dece u vrtiću, postoji popust, pa dvoje dece plaća po 45.000. Tako da doplata za dvoje dece na mesečnom nivou iznosi 24.000. Toliko o besplatnim vrtićima i pomoći roditeljima koju su vrtići pokupili za sebe“, ističe još jedan roditelj.

„Malopre su nas zvali iz vrtića Mega kids i saopštili da povećvaju cenu ni manje ni više nego za 6.000 dinara. Sa prethodnim povećanjem od isto toliko, sada mesec dana košta 43.000. Grad im refundira 33.000, a roditelji će plaćati 10.000. Sramota i za državu i za grad što to dozvoljava, a vlasnike neću da komentarišem, nezasiti su“, kazala je jedna majka.

Zbog toga smo kontaktirali Mega Kids vrtić kako bismo saznali da li je i ovog puta došlo do promene cenovnika u ovoj ustanovi.

Mega Kids poskupljuje od oktobra

Iz predškolske ustanove „Megakids“ redakciji Nova.rs je saopšteno da je poskupljenje usluga planirano od prvog oktobra.

„Cena naših usluga biće povećana od 15 odsto do 20 odsto, u zavisnosti od konkretnih usluga i lokacije. Ova korekcija je neophodna kako bismo održali visoke standarde u obrazovanju i negu dece“, navode u pisanom odgovoru.

Objašnjavaju da je cena boravka deteta u njihovom vrtiću zavisi od objekta i paketa usluga, pa se tako za celodnevni boravak, deo koji roditelji doplaćuju kreće od 4.000 do 11.000 dinara mesečno.

Za druge pakete usluga, kao što su poludnevni boravak ili dodatne aktivnosti, kako dodaju, cene mogu biti različite.

 „Vrtići usklađuju svoje cene sa rastom troškova“

Milka Mihailović iz Saveza udruženja privatnih predškolskih ustanova Beograd potvrdila je za Nova.rs da su pojedine privatne predškolske ustanove podigle cene svojih usluga.

„Svi privatni vrtići usklađuju svoje cene sa rastom troškova, neko manje, neko više. Svi smo svesni da svakodnevno rastu troškovi koji utiču na formiranje cene usluge. Ne mislim da je to neko značajno usklađivanje. Ugovori su bili jedni pre poskupljenja energenata koji značajno utiču, dakle električna energija, iznošenje smeća i tako dalje“, objašnjava Mihailović.

Milka Mihailović Foto: Medija Centar Beograd

Dodaje da vlasnici privatnih predškolskih ustanova moraju da povećaju plate svojim zaposlenima, s obzirom da je najavljeno povećanje cena u prosveti.

„Nezadovoljan vaspitač je demotivisan ukoliko nije zadovoljan zaradom, a to daje jednu ružnu i tužnu sliku vrtića. Zatim, mleko, mlečni proizvodi, meso, sve je poskupelo, a neophodo je da decu hranimo zdravo. Takođe, i zakupci povećavaju zakupe prostora. Dakle, to je jedna nezaustavljiva vrteška. Ja to ne bih nazvala povećanjem cena usluge, nego usklađivanje sa rastom troškova“, navoid ona.

PROČITAJTE JOŠ:

Naša sagovornica kaže da u privatnom sektoru ne može da bude „besplatan vrtić“, kao što je to slučaj sa državnim vrtićima koji su zaista besplatni.

„U privatnom sektoru postoji niz saradnika koji su svoje usluge korigovali za 15 odsto – i sport i engleski jezik i balet, znači sve što čini sadržaj jedne kvalitetne predškolske ustanove.

Naglašava da nisu svi privatni vrtići korigovali cene.

„Odluka o povećanju cena je slobodna procena vlasnika, tako da je neko ostao pri stalnom cenovniku, dok su ga drugi menjali. Ne čudi me što se roditelji bune jer neki vrtići naplaćuju ekonomsku cenu, a sve dodatne aktivnosti naknadno naplaćuje, tako da bude još dodatnih od 9.000 do 14.000 dinara na ekonomsku cenu. Ja to ne podržavam“, ističe ona.

BONUS VIDEO: Novi vtrić na Novom Beogradu: Predizborno obećanje ili olakšanje?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare