Izostavljanje pojedinih spornih članova iz predloga medijskih zakona blago su umirile domaću stručnu javnost, ali neka pitanja i dalje su ostala otvorena. Jedna od stavki koja će biti promenjena jeste način izbora članova REM, ali po mišljenju nekadašnje članice ovog regulatornog tela, Judite Popović, REM ostaje isti, a ne veruje čak ni u pozitivan ishod, kako je juče najavljen kraj sedmočasovnog sastanka predstavnika Vlade i i medijskih stručnjaka.

Naime, prema novom Zakonu o elektronskim medijima, odnosno njegovom predlogu, devet članova Saveta REM-a će imati asimterične mandate, odnosno po troje će imati mandat na dve, četiri i šest godina i to će biti odlučeno žrebom.

Ovo znači da će trećina članova Saveta REM-a da se menja na dve godine.

Ovaj član zakona moraće ipak da sačeka godinu dana, jer je neophodna ocena ustavnosti.

Milomir Marić i Olivera Zekić Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

Povez preko očiju koji, čini se, nose članovi Regulatornog tela za elektronske medije, bio je, između ostalog okidač za masovne proteste „Srbija protiv nasilja“ – u okviru kojih je jedan od glavnih zahteva bio kompletna smena aktuelnog rukovodstva i članova.

Javnost u Srbiji najveću zamerku na rad REM-a ima u slučaju nasilja u rijaliti programima koji se emituju na nacionalnoj frekvenciji.

Komercijalni emiteri brane se navodima da se nasilje na televiziji ne vidi, a da se eskplicitni sadržaji emituju kasnije.

Tako na primer, u prva tri meseca 2023. godine rijaliti program je sa 39,17 odsto bio najzastupljeniji sadržaj na TV Pink, koji je, prema oceni Regulatornog tela za elektronske medije (REM), ispunio sve tri obaveze iz Zakona o elektronskim medijima.

Foto: TANJUG/ RADE PRELIĆ, Pink

To je navedeno u izveštaju REM o nadzoru programa komercijalnih pružalaca medijskih usluga za period od oktobra 2022. godine do kraja marta 2023. godine, koji je Skupština Srbije usvojila 11. jula.

Korak unazad 

Judita Popović koja je do nedavno bila članica saveta REM-a za Nova.rs kaže da se u „pozitivnom smislu“ postojeći nacrt medjskog zakona ne razlikuje previše od prethodnih.

„Novi zakoni predstavljaju korak unazad. Ako smo optimistični, onda je to jedan korak unazad, ali ako smo realni – to je drastično pogoršanje“, kaže Popović.

Kada je REM u pitanju, sagovornica Nova.rs kaže da je od starta bila skepštična po tom pitanju.

Judita Popović Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

„Situacija ne može da se poboljša. Mi i sa postojećim zakonom imamo dobra rešenja koja se tiču nadležnosti i odgovornosti REM. Po postojećem zakonu REM bi trebalo da radi u javnom interesu i da štiti javni interes u tim medijskim vodama. Što se elektronkih medija tiče, REM to nije radio. Ne postoji politička volja da se puste mediji iz čeličnog zagrljaja vlasti. Bilo je iluzorno očekivati da će se novim zakonom nešto promeniti“, kaže Popović.

PROČITAJTE JOŠ

Dodaje da novim zakonom nećemo postići ništa i da će REM ostati isti.

Noćni upadi odredbi zakona 

„Pritom mu se daju neka ovlašćenja koja su daleko gora u odnosu na postojeći zakon, a to je mogućnost REM da arbitrira i odlučuje o cenama emitera“, kaže Popović uprkos obećanjima koja su stigla tokom jučerašnjeg dana da će ti sporni članovi biti izabečni iz predloga zakona.

Sagovornica Nova.rs kaže da su „obećali svašta“, kao i da postoji mogućnost da to bude ostvareno kroz neku drugačiju formu.

„Vi vidite da imamo noćne upade pojednih odredbi zakona. Obećanja za mene ništa ne znače, a sa druge strane, oni kada rade tako neke nepodopštine često je to u funkciji skretanja pažnje sa nečeg ozbiljnijeg što su oni ugradili u zakon. Mislim da je jedna od stvari upravo činjenica da se država na velika vrata vraća u medije. Državno vlasništvo je evidentno jako loše za medijsku scenu i to znači da će će pojačati medijski mrak“, kaže Popović.

Kako izgleda trenutni sastav članova REM?

Olivera Zekić Foto: TANJUG/ Ministarstvo informisanja i telekomunikacija/ Marina Jancevic

Trenutno funckiju predsednice REM obavlja Olivera Zekić, dok je njen zamenik Milorad Vukašinović.

Članovi REM su Aleksandra Janković, Aleksandar Vitković, Radoje Kujović, Višnja Aranđelović, Božidar Zečević i Nemanja Tasić.

U junu ove godine Judita Popović podnela je ostavku na funkciju člana REM.

Pojašnjava da po aktuelnom zakonu, mandat članova REM traje pet godina i da je to sasvim solidan vremenski okvir da bi se radilo po zakonu.

REM dobija ovlašćenja diktatora 

„Na kraju krajeva, uvek su dolazili ljudi koji su podobni vlasti. To je najveći problem, mi se stalno vraćamo na političku volju. Ovde nama političke volje za slobodne medije i normalnu tržišnu utakmicu između televizija. Ovde se radi samo o tome da mediji služe da se održi određena elita, klika i režim. To je jasna poruka da mi živimo u autoritarnoj državi koja svoju autoritarnost pojačava medijskim zakonima. Sledeći korak bi bi bila diktatura. REM dobija ovlašćenja jednog diktatora“, zaključuje Popović komentarišući tržišne norme koje je REM trebalo da nametne, a o kojima se spekulisalo.

Foto: Nemanja Jovanović/Nova.rs

Punih sedam sati su juče medijski stručnjaci i predstavnici države, a uz posredovanje misije OEBS u Srbiji, razgovarali o setu novih medijskih zakona i najnovijem problemu koji je vlast bacila pred medije.

Na sastanku su učestvovali predstavnici Misije OEBS, Delegacije Evropske unije, Ambasade Norveške, Vlade Srbije, Ministarstva informisanja i telekomunikacija, predstavnici radnih grupa, kao i predstavnici novinarskih i medijskih udruženja.

Kako je kasnije saopšteno, razgovor je bio konstruktivan, a Vlada Srbije ocenila ga je kao uspešan.

Očekuje se da do kraja dana budu poslati finalni izgledi članova medijskog zakona.

****

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar