Grupa građana i danas je tokom podneva protestovala protiv nezakonitog uklanjanja azbesta sa zgrade hotela „Jugoslavija“. Građani, koji su nosili maske koje štite od zagađenja, su blokirali oba ulaza na gradilište. Jedan od demonstranata je legao pred kamion, dok je jedna građanka blokirala prolaz kamionima koji su trebali da uđu na gradilište sa tranparentom "azbest ubija".
Okupljeni razišli su se kada je na lice mesta izašla policija u civilu praćena jednom patrolom uniformisane policije. Kako kaže očevidac koji se javio Novoj, građani se protive rušenju bivšeg hotela zarad izgradnje „malog Beograda na vodi“ jer se tamo planira gradnja dva hotela, a zabrinuti su i zbog uklanjanja azbesta kojiu i stručnjaci nazivaju ekološkom bombom.
Azbest, koji je zabranjen za upotrebu već više od 30 godina, posle istraživanja zapadnih zemalja o njegovoj štetnosti, a ovoj odluci se pridružila i naša zemlja, objasnio je ranije za Nova.rs Dejan Bojović, diplomirani inženjer i predsednik Srpske asocijacije za rušenje, dekontaminaciju i reciklažu.
„Azbest jeste korišćen u gradnji hotela ’Jugoslavija’ jer je zbog tadašnjih zakona i protivpožarnih puteva, morao je da se stavlja jedan vatrootporni materijal, a on je u to vreme bio u upotrebi. Moram napomenuti da još nije napravljen bolji vatrootporni materijal od azbesnih vlakana. Koristio se ili čist azbest ili mešan sa cementom koji se stavaljao u zidove objekta, protivpožarne puteve, kanali od kablova. Bilo je dosta azbesta tada u objektima jer je bio realtivno jeftin materijal, a činio je veliki posao“, rekao je Bojović.
On je istakao da je 1990-ih godina azbest zabranjen za upotrebu u celoj Evropi i Americi jer utvrđeno da izaziva silikozu, odnosno rak pluća. Tada je počeo da se uklanja pošto je dokazano da je upotreba tog materijala bila uzrok velikog broja obolelih.
Bojović je napomenuo da se mora insistirati da izvođač radova ima licencu za tu vrstu poslova i da ima projekat rušenja, koji je je u Srbiji „fatamorgana“.
„U vazduhu je azbest preopasan, jer je dovoljna jedna čestica, malo vlakno da uđe u disajne puteve i da se osoba, za period od 15 godina, razboli, a da ni ne zna od čega. Zbog toga se u Americi i Evropi i drugim zemljma uklanja“ naveo je Bojović.
On je podsetio na primer kada je u Blok 44 na Novom Beogradu, pokušano da se o državnom trošku ukloni azbest u stambenim blokovima, ali je ceo slučaj zataškan.
Milenko Jovanović, nekadašnji načelnik u Agenciji za zaštitu životne sredine, istakao je da ako je tačna informacija da u hotelu „Jugoslavija“ postoje tone azbesta, to predstavlja veliki problem. Navodi da sve dok je „taj materijal u mirnom stanju“ nema opasnosti, ali kad apočne da se kruni i lomi, što se dešava u hotelu „Jugoslavija“ dolazi do zagađenja.
Kompanija Milenijum tim kupila hotel Jugoslavija u okviru stečajnog postupka firme Danube Riverside za 3,17 milijardi dinara, kao i da je najavila da će u izgradnju novog hotela i dve stambeno-poslovne kule investirati više od 400 miliona evra. Predstavnik investitora Živorad Vasić izjavio je nedavno za RTS da će stambena kula biti bliža centru Beograda i imaće 42 sprata, a da će obe građevine biti ispod visine od 150 metara.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare