Protest "Most ostaje", povodom najave da će Stari savski most u Beogradu biti srušen, održava se danas na novobeogradskoj obali Save.
Protest protiv rušenja mosta organizuju aktivisti iz „Združenih inicijativa i pokreta“, koji ističu da je most sa novobeogradske strane već ograđen i da su parkirane građevinske mašine „u nameri da u narednim nedeljama, u postizbornoj depresiji i socijalnoj hibernaciji, most bude demontiran“.
Most bi, kažu, trebalo da ostane na lokaciji na kojoj se nalazi jer je on simbol Beograda, ali da je vlast dozvolila da most propada iz dana u dan, jer u njegovo održavanje nisu ulagali.
„Postoje tri razloga zbog kojih most treba da ostane tu gde jeste, iako se ne protivimo izgradnji novog. Pre svega je tu saobraćajni razlog. Rušenjem mosta bi stanovnici blokova 21 i 23, ali i Šest kaplara, i Sava centar ostali bez svoje tradicionalne saobraćajne veze. Prvo bi trebalo most da se radi, pa da se onda stari, ili drugi ruši. Reka je dovoljno velika, široka, dozvoljava da se novi most pozicionira pored ovoga“, kaže za N1 Zlatko Crnogorac, jedan od organizatora ovog skupa.
Dodaje da nikom nije baš najjasnije čija je tu konkretna nadležnost.
„Svedočili smo da postoji spor između gradonačelnika i ministarstva građevinarstva oko načina tretiranja ovog mosta, što nam dodatno uliva nepoverenje, da može da se desi isto kao sa nekim drugim otvorenim gradilištima. Može da se desi da se most zatvori za saobraćaj, da se krene sa dislokacijom, i da se na tome stane iz raznih razloga, pre svega iz nepoznavanja toga ko je nosilac projekta, i da na kraju ostanemo bez ovog mosta, a da ne dobijemo novi“, napominje sagovornik N1.
Okupljenima se obratio jedan od organizatora protesta Đorđe Miketić.
„Ovo je skup upozorenja, odbrana mosta traje nekoliko godina“, rekao je Miketić, prenosi Danas.
Rekao je da se danas neće ništa raditi jer su ovi pripremni radovi i jer vlast nema rešenje o rušenju.
„Žele ovo da ruše samo da bi Beograd na vodi proširili i na drugu obalu“, istakao je i dodao da nema nikakvog rušenja dok se ne donese Gradski urbanistički plan“.
Naglasio je i da Beogradu nedostaju dva mosta, kao i da mostovi ne treba da se ruše, već da se dodatno grade.
„Mene lično ne zanima sukob Šapića i Vesića, most, saobraćaj, javni prostori, sve je to naše i moramo da se pitamo kako će da se razvija ovaj grad“, naglasio je Miketić.
Podsetimo, u saopštenju koje je ranije objavilo udruženje „Združenih inicijativa i pokreta“, piše i da „novousvojeni gradski budžet čak i ne sadrži stavke građevinskih radova demontaže starog i izgradnje novog mosta“, a ocenjeno je da je „u toku potpuno nezakonita procedura podsticana glasnogovornikom bezakonja (gradonačelnikom) Aleksadrom Šapićem koji most ignorantski naziva ‘nacističkim’ i poziva na njegovo brisanje iz prestoničke istorije“.
U saopštenju se podseća da je Stari savski most „najstarija kopnena i aktivna veza starog i Novog Beograda“ i da je „važan sadržaj i naše pop-kulture“.
Gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić rekao da je most tu nelegalno 80 godina, i da je tek krajem maja upisan u katastar. Više puta se dosad zalagao za to da most sa ove lokacije treba da bude uklonjen.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare