Građevinski radnici pokušali su danas da buldožerom sruše kuću dr Ilije Kolovića u centru Kragujevca, koja je kao spomenik kulture, pod zaštitom države.
Da se to dešava u Kragujevcu portal Nova.rs obavestio je jedan čitalac koji je poslao mejl u kome upozorava da se „u Kragujevcu dešava Hercegovačka ulica i to na dan 1. Maja!“
„Upravo se bagerima ruši najstarija zgrada u Kragujevcu, kuća Ilije Kolovića, zgrada pod zaštitom! Prošla Savamala, sad može svuda!“, napisao je ovaj Kragujevčanin.
Da je bilo pokušaja rušenja kuće dr Ilije Kolovića uverila se i novinarka Nova.rs koja je na licu mesta zatekla inspekcijske službe i Komunalnu miliciju.
„Ekipe su izašle na teren i utvrdile da je bez dozvole srušeno pola objekta koji je pod zaštitom države. Komunalna milicija je uzela sve podatke od vlasnice kuće koja je bila prisutna. Nije imala dozvolu za rušenje, a bez naloga grada Kragujevca i bez dozvole ne može da ruši niti da se obavlja bilo kakva delatnost koja bi štetila gradu i državi Srbije“, rekao je koordinator rada inspekcijskih sluzbi i Komunalne policije Veselin Jakšić.
Prema njegovim rečima, zabranjeno je dalje izvođenje radova, a sutra će izaći građevinska inspekcija koja će zatvoriti kompletno gradilište i preduzeti određene zakonske mere prema onima koji su pokušali da sruše taj objekat.
Jakšić je dodao da će protiv vlasnice kuće biti podneta krivična prijava.
Vlasnica kuće Nataša Ranisavljević rekla je da je kuća proglašena kulturnim dobrom ali da je, kako je navela, „opasna za građane“.
Ona je objasnila da su u polusrušenu kuću ulazili beskućnici, palili vatru u njoj, da je u pitanju totalna ruina i da je pre neki dan ušao čovek unutra a da je zatim pala greda i da ona ima odgvoornost prema građanima jer se boji da će neko da nastrada. To je, kako kaže, prevashodno bio razlog zbog koga se odlučila na ovaj korak.
Ranisavljević je navela da je sa suprugom kupila tu kuću 1989. godine, da je htela da je rekonstruiše i da se obraćala Zavodu za zaštitu spomenika kulture ali da joj on nije dozvolio da bilo šta na njoj menja.
„Iza kuće se gradi zgrada i od tih radova kuća se urušila, htela sam da napravim identičnu od čvrtskog materijala, ali mi Zavod to nije odobrio“, rekla je ona. Ukazala je da je ceo prostor oko kuće nebezbedan i da ona ne bi želela da neko od građana strada.
„Ne mogu da nosim nekoga na savesti, ovo je ruglo grada“, navela je Ranisavljević.
Inače, Kuća dr Ilije Kolovića koja se nalazi u centru grada, u Ulici Svetozara Markovića broj 9, podignuta je početkom 19. veka i među Kragujevčanima je poznata kao kuća poznatog lekara koji je tokom Prvog svetskog rata srpske vojnike lečio od pegavog tifusa, i na kraju i sam podlegao toj bolesti.
Kuća predstavlja materijalne ostatke arhitekture starog Kragujevca, na osnovu kojih se mogao naslutiti izgled grada za vreme vladavine kneza Miloša Obrenovića.
Najvredniji detalji zgrade su bogato ornamentisani stubovi na tremu i doksatu, tavanice od šašovca i autentična lučna vrata na pojedinim prostorijama, pa kao takva poseduje arhitektonsku i etnografsku vrednost.
Kuća u ulici Svetozara Markovića je 1971. godine proglašena za nepokretno kulturno dobro. U požaru koji se dogodio 29. septembra 2020. godine izgoreo je krov i međuspratna konstrukcija.
***
BONUS VIDEO: Priprema se terena za rušenje vile, koja je deo kulturno-istorijske celine Beograda
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare