Uprava Prirodno-matematičkog fakulteta u Nišu podnela je ostavku pre tri dana koja dolazi nekoliko dana pošto je fakultet zauzeo stav da se ne slaže sa projektom Jadar. Profesorka na ovom fakultetu Ana Savić za N1 kaže da je projekat definitivno štetan čije bi posledice "bile stotinama kilometara osetne u odnosu na samu tačku zagađenja".
Kolektivan odlazak aktuelne uprave ovog niškog fakulteta dolazi nekoliko dana pošto PMF, bez ijednog glasa protiv, ali uz tri uzdržana, zauzeo zvaničan stav da se ne slaže sa projektom Jadar. Prema pisanju medija, prisutni članovi Nastavno-naučnog veća Prirodno-matematičkog fakulteta u Nišu, od 72 koliko ih ima, zauzeli su zvaničan stav o projektu „Jadar“ – da se ne slažu se sa njim.
„Što se tiče nas koji radimo na tim temama, naši pritisci savesti su bili jači od spoljašnih pritisaka i mi smo vođeni činjenicama, radovima, sopstvenim iskustvima, studijama slučaja… Analizirali smo i diskutovali od kraja septembra prvo na katedri, pa smo pitanje podigli na nivo Departmana za ekologiju i biologiju i mi smo na PMF-u jedna celina koju osim Departmana za biologiju čine i ostali departmani. Od njih šest, departmani za ekologiju, hemiju i geografiju imaju stručnjake koji se bave problemima zaštite životne sredine. Imali smo potrebu i smatramo da smo kompetentni da se izjasnimo“, kazala je profesorka za N1.
Kako navodi, projekat može da ima štetne posledice.
„Projekat je definitivno štetan, može da ima štetne posledice U okviru projekta su predviđene mere prevencije, ali i i mere reparacije i restauracije, ali mi smo dosta pričali o zagađenju raznih segmenata ekosistema. Bili smo fokusirani na podzemne vode i smatramo da će biti zagađene. Sve što je predviđeno kao preventiva je predviđeno na lokalnom nivou – a mi smo sigurno da bi posledice bile stotinama kilometara osetne u odnosu na samu tačku zagađenja“, ističe Savić.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare