Prema dogovoru, koji je uz posredovanje OEBS-a, Delegacije EU i Ambasade Norveške, načinjen između predstavnika novinarskih i medijskih udruženja sa premijerkom Anom Brnabić i predstavnicima Ministarstva informisanja i telekomunikacija, novi Savet REM bi trebalo da bude izabran u roku od godinu dana nakon stupanja na snagu novog Zakona o elektronskim medijima.
Predstavnik ANEM-a u Radnoj grupi za izradu medijskih zakona Saša Mirković objašnjava za N1 da ako novi zakon bude dosledno poštovan, tokom novembra 2024. godine bismo mogli da imamo novi saziv Saveta REM, prenosi N1.
„Predstojećih godinu dana je period u kojem će, ako postoji politička volja, moći mnogo toga da se uradi po osnovu novog Zakona o elektronskim medijima, baš kao što je i do sada moglo dosta toga dobrog da se učini (a nije) po osnovu važećeg medijskog zakonodavnog okvira. Dosadašnje inertno ponašanje Saveta REM sigurno će budućem sazivu ovog regulatornog tela ostaviti u amanet gomilu nerešenih problema proisteklih iz nedosledne primene zakonskog okvira“, ocenjuje Mirković.
Dug je, prema njegovom mišljenju, spisak brojnih nagomilanih problema iz domena Saveta REM za koji neće biti potreban čarobni štapić već isključivo dosledna primena Zakona o elektronskim medijima.
„Sve pod uslovom da u budućem Savetu REM-a budemo imali zaista kompetentne članove koji istinski zavređuju to važno mesto i koji za razliku od sadašnjeg sastava ovog regulatronog tela, zaista žele da stvari promene nabolje“, ukazuje sagovornik N1.
Jedan od prvih koraka novog saziva Saveta REM, kako dodaje, mogla bi biti nedostajuća sveobuhvatna analiza ovdašnjeg tržišta pružalaca medijskih usluga koja bi pružila odgovor na pitanje koliki je optimalan broj dozvola za digitalne multiplekse sa nacionalnih pokrivanjem koje Savet REM-a treba da raspodeli.
On dodaje da bi dosadašnji „odokativni“ metod morao da bude zamenjen podacima zasnovanim na relevantnim istraživanjima koje bi dale odgovor na pitanje koliko emitera i sa kojom vrstom nedostajućih sadržaja treba da bude u ovdašnjem etru.
„Budući Savet REM bi morao i da sačini analizu programskih elaborata (na osnovu kojih su dodeljene dozvole) i emitovanih programskih sadržaja. Nesaglasje između ova dva dokumenta bilo bi više nego dovoljno da se dovedu u pitanju izdate dozvole“, ocenjuje Mirković.
Sa druge strane, on dodaje da bi dosledna primena kaznenih mera koje godinama unazad predviđa Zakon o elektronskim medijiima, neke od emitera prvo privremeno udaljilo iz etra što bi mogao biti uvod u gubitak dozvole za korišćenje digitalnog resursa za emitovanje širom Srbije.
BONUS VIDEO Zoran Gavrilović: Država sve bliža ispunjenju cilja da se vrati u vlasništvo nad medijima