Foto: Nova.rs

Poljoprivrednici koji su prethodnih dana protestovali ujutru će i zvanično potpisati dokument kojim prihvataju ranije datu ponudu Vlade Srbije. Jedan od kamena spoticanja bio je i zahtev Vlade da paori u narednom periodu više ne protestuju, ali kako saznaje Nova.rs, taj deo sporazuma je već prepravljen.

Predstavnik poljoprivrednika Mileta Slankamenac u izjavi za naš portal navodi da je odluka o pruhvatanju sporazuma – jednoglasna.

„Jednoglasan je stav da se taj sporazum prihvati“, kaže Slankamenac.

Na pitanje da li će ispoštovati raniji zahtev Vlade da poljoprivednici više ne prave proteste, rekao je da je taj deo „već prepravljen“.

Mileta Slankamenac iz Gospođinaca
Mileta Slankamenac iz Gospođinaca

„Mi smo u pregovre uvek ulazili mirnim putem. Slali smo zahtev, pa kad nismo zadovoljni odgovorom drugi put, onda smo kretali u proteste“, kaže sagovornik Nove.

Šta je dogovoreno?

Što se tiče ratarstva, Dragan Kleut iz Saveza udruženja poljoprivrednika Banata, ranije potvrdio za Novu.da su se dogovorili da se ove godine izvrši doplata subvencija po hektaru obradive zemlje, odnosno da se podignu na 18.000 u odnosu na ranijih 9.000 dinara.

„Dogovorili smo da se ove godine plati samo pola naknade za odvodnjavanje, a da se od sledeće godine ta obaveza naplate odvodnjavanja poljoprivrednicima ukine“, rekao je Kleut.

PROČITAJTE JOŠ

On je istakao i da je dogovoreno da se od 1. januara 2024. godine u agrarni budžet Srbije uvrsti „plavi dizel“, odnosno regresirano gorivo za poljoprivrednike.

Poljoprivredni proizvođači tražili su na blokadama da najniža otkupna cena mleka bude 78 dinara plus PDV, subvencije od 35.000 po hektaru za sve prijavljene površine, odnosno ukidanje ograničenja za subvencije do 20 hektara.

Oni su tražili i da premija za mleko bude najmanje 20 dinara po litru, a da referentna cena ratarskih kultura bude izjednačena sa robnim berzama u Budimpešti i Parizu, kao i regulisanje uvoza mleka i mlečnih proizvoda u Srbiju prelevmanima za države Evropske unije i CEFTA sporazuma i na sve mlečne proizvode u iznosima koji će dati rezultate i destimulisati uvoz.

Tražili su i dizel gorivo za sve obradive površine bez akciza sa PDV-om, 100 litara po hetaru za ratare i 300 litara po hektaru za povrtarske kulture. Zahtev poljoprivrednika bio je i regres za mlečne krave u iznosu od 40.000 dinara po kravi.

Četiri dana blokada i protesta 

Foto: Nova.rs

Poljoprivrednici na traktorima širom Srbije, čeiiri dana blokirali su saobraćajnice.

Blokirani su bili putevi u Kraljevu, Subotici, Novom Sadu, Pančevu.

Protestnim vožnjama i višečasovnim blokadama paori su jasno hteli da stave do znanja da neće odustati.

BONUS VIDEO: Poljoprivrednici prihvatili ponudu vlade

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare