Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

Tačno u ponoć 5. maja u Srbiji je počela trodnevna žalost koju je Vlada Republike Srbije proglasila zbog tragedije koja se dogodila u sredu u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar" na Vračaru u Beogradu.

U sredu 3. maja učenik Kosta K. (13) ubio je 9 osoba, od kojih 8 učenika i čuvara škole, a 7 ranio osoba, među kojima je šestoro đaka i nastavnica istorije.

U skladu sa Zakonom o obeležavanju dana žalosti, propisana su određena pravila ponašanja.

Propisi o načinu obeležavanja dana žalosti nalažu da organi i organizacije, kao i druga pravna lica koja ističu zastavu, dužni su da u vreme dana žalosti zastavu Republike Srbije spuste na polovinu jarbola, odnosno koplja, uz odgovarajuće osvetljenje noću.

Kada je reč o medijskom informisanju, radiodifuzne organizacije dužne su da u svojim programima, uključujući i emisije namenjene inostranstvu, na dan proglašenja dana žalosti emituju odluku o proglašenju dana žalosti i o programu njegovog obeležavanja koju donosi nadležni organ Srbije ili telo koje on odredi. Takođe dužne su da obaveste javnost o skupovima sećanja koje povodom dana žalosti organizuju nadležni organi Srbije ili tela koja ona odrede.

PROČITAJTE JOŠ:

Umesto humorističkih, zabavnih, folklornih i drugih emisija sa zabavnom i narodnom muzikom, dužni su da emituju muziku i emisije prikladne danu žalosti, kao i da usklade detaljnu programsku šemu u vreme dana žalosti.

Novinsko-izdavačke organizacije koje izdaju dnevne novine dužne su da na dan žalosti svoje listove odštampaju u crnoj boji, navodeći na prvoj strani odluku o proglašenju dana žalosti i proglašenju njegovog obeležavanja.

Dan žalosti u obrazovnim ustanovama obeležava se minutom ćutanja na prvom času nastave, a program nastave muzičkog obrazovanja prilagođava se danu žalosti.

Kada je reč o ustanovama kulture, muzeji, pozorišta, bioskopi, organizacije koje imaju muzičko-scenske programe, arhive i druge ustanove u oblasti kulture obavezni su da svoje programe prilagode danu žalosti

Dan žalosti u sportskim halama, na stadionima i igralištima obeležava se spuštanjem na pola jarbola ili na pola koplja zastave Srbije i zastava sportskih klubova, a ako je reč o sportskim susretima međunarodnog značaja onda i spuštanjem zastava međunarodnih sportskih organizacija na pola jarbola ili na pola koplja.

Pre početka sportske manifestacije, sudija zviždukom pištaljke označava početak i završetak odavanja pošte minutom ćutanja, i prikladnih poruka kojima se odaje pošta nastradalim u nesreći zbog koje je proglašen dan žalosti. Igrači, rezervni igrači, treneri, sudije i svi ostali učesnici sportske manifestacije, kao i prisutni gledaoci (osim nepokretnih invalida), dužni su da pri odavanju pošte minutom ćutanja ustanu i da dostojanstveno obeleže odavanje pošte nastradalima u nesreći zbog koje je proglašen dan žalosti.

Za vreme dana žalosti je zabranjeno emitovanje narodne i zabavne muzike, odnosno održavanje programa zabavnog karaktera na javnim mestima.

Propisane kazne za kršenje odredbi ovog Zakona za preduzetnike i pravna lica su od pet do 200.000 dinara, a za fizička lica od dve do 10.000 dinara.

Podsetimo, velika tragedija dogodila se u sredu oko 8.40 časova kada je maloletnik Kosta K. (13), učenik sedmog razreda ubio 8 učenika ove škole i radnika obezbeđenja, a ranio 6 đaka i nastavnicu istorije. Nakon što je pucao iz vatrenog oružja, Kosta K. je sam pozvao policiju i rekao sta je učinio. Odmah je uhapšen, nakon čega su privedeni i njegovi roditelji. Trinaestogodišnji dečak je pištolj uzeo iz sefa svog oca.

Načelnik beogradske policije Veselin Milić objasnio je da je naknodno utvrđeno da je maloletni K. K. mesec dana planirano ubistva. Pored pištolja kod K.K. pronađena su i četiri molotovljeva koktela.

BONUS VIDEO: Beograđani daju izjave o strašnoj tragediji u OŠ „Vladislav Ribnikar“

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar