Tomislav Đokić, Uroš Tepavac i Željko Matić Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

Duže od pola godine deo nastavnika i osoblja Šeste beogradske gimnazije traži smenu v.d. direktora Radisava Milića. Uzaludni vapaji institucijama nisu urodili plodom, a ukoliko se njihov jedini zahtev ne ispuni - štrajkovaće glađu na dan obeležavanja 90 godina osnivanja institucije u kojoj rade. Pritisci i mobing, uvrede i pregaženo dostojanstvo - to je slika i prilika srpskog školstva i priča naših današnjih sagovornika. Neki od njih izmenjali su škole i direktore, ali ovo što im se sada dešava, nikada pre nisu doživeli.

Dok smo ispred škole razgovarali sa trojicom nastavnika, učenici su ih neprestano pozdravljali sa „Dobar dan“, a poslednji dani u školi za Uroša Tepavca, Tomislava Đokića i Željka Matića – daleko su od dobrog.

Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

Deo nastavnika Šeste beogradske gimnazije od maja štrajkuje tražeći smenu direktora Radisava Milića. Nakon niza prijava inspekciji rada i obraćanju za pomoć Ministarstvu prosvete, najavljuju štrajk glađu 28. oktobra, na 90. rođendan škole

Časovi od 30 minuta 

Uroš Tepavac , profesor likovne kulture za Nova.rs kaže da je sindikat Šeste beogradske gimnazije počeo štrajk.

„Štrajk se odvija tako što mi držimo čas 30 minuta, a drugih 15 minuta su oni u učionici i mogu da rade neke druge stvari“, kaže Tepavac,

Dodaje da je štrajk počeo krajem maja, ali je „završen“ sa krajem školske godine koji je zbog događaja u „Ribnikaru“ iznenada skraćen.

Uroš Tepavac Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

Ipak, nastavnici su nastavlli da odrađuju administartivne stvari poput zaključivanja ocena i verfikacije uspeha. Ostali poslovi su bili smanjeni na minimum.

„Od 1. septembra nastavili smo sa tim modelom da smo u kabinetima, ali da čas traje pola sata, a 15 bude slobodno“, kaže sagovornik našeg portala.

Navodi i da sve ono što se dešava u Šestoj beogradskoj gimnaziji njima ne da da ćute.

„Problem je nastao 2020. godine, kada je Ministarstvo prosvete odlučilo da poništi konkurs za dirketora. Oni su iskoristili ‘caku’ da kada im se neko ne sviđa od predloženih kandidata, imaju tu opciju da ne zavedu dokumentaciju koja je podneta. Školska uprava prosleđuje dokumenta Ministarstvu, uprava nema arhivu i ne stavlja datum i pečat, već direktno predaje Ministarstvu. Oni, ako im se ne svidi kandidat, dokumentaciju drže do poslednjeg roka kada je morao da se održi izbor i onda to obore, kažu da nije ispoštovan rok“, navodi Tepavac.

Tomislav Đokić i Uroš Tepavac Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

Upravo to se prema njegovim tvrdnjama dogodilo i u ovoj beogradskoj školi.

Uprkos tome što je želja Nastavničkog veća bila drugačija, za v.d. direktora škole ministarstvo je postavilo Radisava Milića.

„On je nama bio nepoznat, a doveden je iz drugog grada. VIdeo sam da nešto ne štima, jer ne održava nastavnička veća. Došao sam do saznanja da radi uporedo i u drugoj školi, dok je bio kod nas direktor. U to vreme sam radio u bibblioteci, pa sam tada uočio i još jednu nepravilnost – nabavka knjiga je odrađena,a te knjige ni do danss nisu ušle u biblioteku“, kaže naš sagovornik.

Navodi i da je te 2020. godine plaćeno bar dva seminara koji nisu održani. Iako je direktor rekao da seminari jesu održani, u zapisniku sa Nastavničkog veća bilo je naznačeno da su semninari najavljeni,ali nisu održani zbog tadašnje pandemije.

Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

U međuvremenu je održan samo jedan. Drugi još uvek nije.

„U 2021. preko 30 ljudi je zaposleno na određeno. Sindikat nikada nije dobio informaciju ko je kako i kada primljen. Te godine on meni daje rešenje kojim mi je preimenovao radni status iz ugovora na neodređeno u ugovor na određeno. Žalio sam se školskom odboru, odbijen sam“, navodi ovaj profesor likovnog.

Usledila je inspkecija ministarstva koja je „presudila u njegovu korist“, ali mu je direktor normu smanjio za 35%.

Na dan škole štrajk glađu

Krajem oktobra ova poznata beogradska škola obeležava 90 godina postojanja, tada će deo nastavnika u borbi za svoje dostojanstvo ustati, a ako se ne reše njihovi problemi – štrajkovaće glađu.

Proslava Dana škole biće na otvorenom, a nastavnici će jasno izraziti svoju stav i mišljenje da sadašnji direktor ne može svoju funkciju da obavlja kako treba.

Trojica naših sagovornika kažu da posao koji rade – vole, ali da je uz sve druge probleme našeg školstva to veoma teško.

Kažu i da na Nastavničkom veću ne dobijaju reč, a ne dozvoljava se ni najmanja kritika.

PROČITAJTE JOŠ

Učenici škole pružaju punu podršku svojim profesorima, a kada se sa njima nađu u učionici, pitaju ih: Kako ste?

Kako bi predupredio sve što mu se stavlja na teret, direktor je čak naložio da mu neki od zaposlenih potpišu pismo podrške. navode naši sagovornici.

Još jedan od profesora koji je digao glas je Tomislav Đokić koji 33 godine predaje muzičko. On je u svojoj karijeri promenio 18 škola i skoro isto toliko direktora, ali ono što je mislio da ne postoji, doživeo je, kako kaže u Šestoj beogradskoj.

Tomislav Đokić Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

„Radisav Milić je sve, samo ne direktor koji bi trebalo tako da se ponaša. Služi se onom izrekom ‘Zavadi, pa vladaj’. Direktor je u jednom trenutku na Gugl učionici napisao da prosveta treba da služi većini. To je apsolutna diskriminacija manjine. Sve što radi, on diskriminiše. On me je javno optužio da lažem i rekao je da sam psihički labilan i da mi treba pomoć“, kaže Đokić.

Tu prema rečima našeg sagovornika nije bio kraj.

„On krši zakon. To znaju u inspekciji i u ministarstvu“, dodaje Đokić.

Podvlači da su uprkos štrajku, revnosno obavijali svoje dužnosti poput maturskog ispita i drugih stvari.

„Želeli smo da deca budu neoštećena zbog našeg štrajka“, navodi naš sagovornik, koji kaže da direktor maše nekakavim obaveštenjem o nezakonitom štrajku, iako se u izveštaju prosvetne inspekcije na navodi da li je bilo koji član Zakona prekršen.

Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

Sagovornici našeg portala punih šest meseci čekaju odgovor Ministarstva prosvete i gradske prosvetne inspekcije o zahtevu za smenu direktora škole, ali odgovora nema.

Ljubav prema đacima – lekovita 

Kao bos po trnju, prošao je i Željko Matić koji u Šestoj beogradskoj predaje istoriju. On je sve funkciju pomoćnika direktora obavljao u prvoj godini direktorovog mandata, ali je odlučio da se vrati dnevniku i đacima, jer nije više mogao da izdrži.

Željko Matić Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

„Bio sam kadnidat za direktora koji je dobio podršku Nastavničkog veća, ali ne i Ministarstva prosvete. Shvatio sam da ministarstvo želi da nametne svog direktora, uprkos kolektivu. Zamoljen sam da zbog interesa škole ostanem na mestu pomoćnika“, kaže Matić.

On je svesno odlučio da se vrati u nastavu gde je manja plata, kako ne bi više radio sa direktorom čiju smenu sada traži.

„Meni je sa učenicima mnogo prijatnije. Žao mi je što moramo da štrajkujemo na ovaj način, ali koji je zakonski. Direktor koji kaže da imamo neostvarene ambicije. Svi smo bili zamenici i svi smo se vratili u nastavu“, kaže Matić.

On se kako kaže, suočava sa osvetom direktora i velikim pristiscima.

Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

Navodi i da su pokušali da sve urade preko institucija, ali da im to nije urdoilo plodom.

„Hvala Bogu da radim sa divnom decom. Kada uđem u učionicu, oni me oporave, nasmeju i oraspolože. Vratio sam se u nastavu, jer je mnogo lepo raditi sa decom“, zaključuje Matić.

Naš portal pokušao je da stupi u kontakt i sa direktorom Radisavom Milićem, ali nije odgovorio na naš poziv.

****

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare