Deca u Srbiji od dana rođenja, pa do 14. godine, prema kalendaru obavezne imunizacije, primaju ukupno osam vakcina, koje ne obuhvataju sve epidemijske bolesti protiv kojih postoji preventivna zaštita. U velikom broju zemalja obavezne su vakcine protiv boginja varičela, kao i stomačnog rotavirusa, koji najmlađe neretko dovode do hospitalizacije. U Srbiji se ova cepiva mogu kupiti u apoteci po ceni od nekoliko hiljada dinara, dok je HPV vakcina besplatna, ali samo preporučena, što je jedan od razloga slabog odziva.
Pedijatri u Srbiji zalažu se za uvođenje obavezne vakcine protiv varičela, koja slabi imunitet kod dece, dovodi do teških upala pluća, onemogućava odlazak u školu, često i do mesec dana, a postoji preventiva koja sve to može da spreči. U Sjedinjenim Američkim Državama (SAD), ali i u evropskim zemljama Italiji, Mađarskoj i Letoniji, ova vakcina je obavezna.
Takođe, vakcina protiv rotavirusa je još 2015, uvedena u kalendar imunizacije u čak 77 zemlja, među kojima su Australija, SAD, države Južne Afrike i Južne Amerike, ali i devet evropskih: Nemačka, Austrija, Finska, Norveška, Letonija, Luksemburg, Belgija, Velika Britanija, Estonija.
Od 2022. u Srbiji se o trošku RFZO dobija HPV vakcina, koja između ostalog, štiti od raka grlića materice, a naša zemlja je druga u Evropi po broju umrlih od ovog oboljenja. Međutim, vakcina je preporučena, pa je odziv i dalje slab, zbog čega pojedini pedijatri i epidemiolozi, smatraju da bi trebalo da bude ubačena u kalendar obavezne imunizacije.
“Preporuka svakog pedijatra sa kojim sam razgovarala je da deca, naročito ona koja idu u kolektiv, dobiju vakcinu protiv varičele. Zašto da trpe bolove, plikove, visoku temperaturu i izolaciju iz kolektiva, kad sve to može da bude sprečeno. Takođe, HPV bi trebalo uvesti u kalendar obavezne imunizacije, pa bi tako roditelji morali da vakcinišu decu i spreče neka od najtežih, smrtonosnih oboljenja. Jako je visok procenat žena sa rakom grlića materice i muškaraca sa rakom penisa u Srbiji, a mlada populacija treba da se vakciniše HPV-om, ali proizvoljno, nego obavezno”, kaže za Nova.rs prim. dr Verica Lela Ilić, epidemiolog.
Roditelji u Srbiji, međutim, falsifikuju potvrde i za vakcine koje su u našoj državi obavezne.
“Masovno roditelji u vrtiće donose falsifikovane potvrde obaveznih vakcina, što jasno ukazuje na lošu informisanost, strahove i paniku, koju su izazvali antivakseri. Problem je što vlast ovo ne sankcioniše ni na koji način, pa su nam se zato i vratile stare epidemije poput velikog kašlja i morbila”, objašnjava prim. dr Ilić.
U zimskom periodu već je uobičajeno da varičele isprazne vrtiće i škole, pa iako vakcina postoji i dostupna je o trošku RFZO, ali samo za određene grupe, godišnje neznatan broj dece primi ovo cepivo.
“Bilo bi poželjno da su obavezne vakcine protiv varičela i rotavirusa, što je slučaj u mnogim državama sveta. Međutim, kod nas su problem roditelji i pojedini lekari, koji se protive čak i vakcinama koje su sada u kalendaru. Niko u Srbiji ne sprovodi kažnjavanje roditelja koji ne vakcinišu redovno svoju decu. Da su vakcine za varičele dostupne svima besplatno, kao i one protiv rotavirusa, možda bi ih roditelja davali u većem procentu, ali cena je visoka i ne mogu da ih priušte ni oni koji bi možda želeli”, kaže za Nova.rs dr Slavko Dušanov, pedijatar.
U Norveškoj, Nemačkoj, Austriji, vakcinacija protiv rotavirusa je preko 90 odsto.
“Takođe, u Australiji imate ogroman odziv na HPV vakcinu, koja nije obavezna, već preporučena, a vakcina protiv rotavirusa je tamo obavezna. Postoje zemlje u kojima ne morate ljude da primoravate da svoju decu zaštite od najtežih bolesti, ali u Srbiji, ni preporukom, ni obavezom, ne možete ih privoleti da spreče bolest. Radi se o poverenju zdravstvenom sistemu i lekarima, koje je kod nas poljuljano, naročito tokom pandemije kovida. Obavezna vakcina protiv varičela bi mnogo značila, jer ove boginje obore imunitet, a dešava se da dete dobije tešku upalu pluća, odsustvuje iz kolektiva po tri nedelje, nekad i duže. Takođe, rotavirus kod malog deteta dovede do dehidratacije, završi u bolnici na infuziji i muči se, a preventiva postoji”, naglašava dr Dušanov.
Podsetimo, vakcina protiv varičela u Srbiji je preporučena, a dostupna je o trošku Fonda samo za decu u šestom razredu, koja još uvek nisu preležala bolest, kao i za žene koje planiraju da ostanu trudne i hronične bolesnike. Varičele su virusna bolest koja izaziva osip nalik plikovima. Prvo se pojavljuje na licu i trupu, a zatim se širi po celom telu. Vakcina se daje između prve i druge godine života i pre polaska u školu, a u apotekama košta između 4.000 i 5.000 dinara.
HPV vakcina namenjena je deci od 9 do 19 godina, a daje se u tri doze o trošku zdravstvenog osiguranja. Ova vakcina sprečava zaražavanje Humanim papiloma virusom koji je uzročnik raka grlića materice, karcinoma vagine, vulve, penisa, anusa, grla, usne duplje.
Rotavirus izaziva povišenu temperaturu, malaksalost, povraćanje, obilne vodene stolice, grčeve u stomaku, a postoji mogućnost razvoja teške dehidratacije i stanja šoka. Vakcina protiv ovog virusa daje se u dve doze, najkasnije do trećeg meseca života. Cena vakcine je od 5.000 do 7.500 dinara, zavisno od proizvođača.
Hep B – vakcina protiv hepatitisa B;
BCG – vakcina protiv tuberkuloze. Daje se na rođenju ili u toku prvog meseca života. Štiti od milijarne (raširene) tuberkuloze i tuberkuloznog meningitisa.
DTaP/OPV/Hib i PCV – vakcina protiv difterije, tetanusa, velikog kašlja (pertusisa), dečije paralize (poliomijelitisa), infekcija izazvanih bakterijom Hemofilus influence tipa B i infekcija izazvanih bakterijom Streptokokus pneumonije;
MMR – vakcina protiv malih boginja (morbila), zaušaka (mumpsa) i crvenke (rubeole);
dT – vakcina protiv difterije i tetanusa.
***
BONUS VIDEO: HPV vakcina i za dečake: Da li je realno da ova novina postane deo medicinske kulture?