Trg Republike - jednačina sa nekoliko nepoznatih. Ovako bi se mogla opisati rekonstrukcija glavnog dela prestonice koja, kako se čini, i dalje traje. Taman kad smo pomislili da je sve završeno i da su skupocene kocke, kako ih je predstavio aktuelni ministar građevinarstva Goran Vesić, "završnica" ovog dela Beograda, one su, zbog pucanja, za vikend ponovo izvađene, a ulica kod Narodnog pozorišta je asfaltirana. Nameće se logično pitanje - zbog čega su utrošeni milioni evra na investiciju koja je, očigledno propala, kao i ko će za to da odgovara?

U petak 9. februara, kasno u noć počelo je vađenje kocki na beogradskom Trgu republike, konkretno u Ulici Vase Čarapića. Zbog toga će u tom delu grada saobraćaj biti obustavljen sve do ponedeljka.

Od temeljne rekonstrukcije 2019, pa do danas, čuvene kocke su zbog loše odrađenih radova premetane najmanje tri puta. Razlog novih radova u centru Beograda leži u činjenici što su kocke postavljene pre nekoliko godina popucale i potonule.

To, pomalo čudi, pošto su, kako je aktuelni ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić izjavio 31. avgusta 2019. godine, u pitanju „najbolje“ kocke koje postoje.

„Moram da vam otkrijem jednu tajnu. Mi smo imali nekoliko varijanti, prvo su trebalo da budu obične kocke, betonske, to bi bilo nešto jeftinije, a onda sam ja razgovarao sa predsednikom Republike, gospodinom Vučićem, koji je rekao: Ne, radite centralni gradski trg, stavite sve najbolje za Beograd. Jer taj trg se radi jednom za nekoliko vekova. I bio je potpuno u pravu. I stavili smo zaista najbolji granit, ono što je najbolje za Beograd“, izjavio je Vesić tada.

PROČITAJTE JOŠ:

Prema podacima Istinomera, osnovni ugovor rekonstrukcije Trga vredi 921 milion dinara, da bi kasnijim izmena vrednost narasla na 960 miliona dinara, odnosno 8 miliona evra.

Zbog svega toga nameće se logično pitanje zbog čega je vlast utrošila milione da bi na kraju postigla rezultat koji je mogla već prvog dana, kao i ko je odgovoran za ovo.

Foto: Trg Republike

Direktor Centra za lokalnu samoupravu (CLS) Nikola Jovanović koji je od samog početka rekonstrukcije Trga Republike bio upoznat sa izvođenjem radova, smatra da Grad Beograd, odnosno Sekretarijat za komunalne i stambene poslove kao investitor projekta treba da bude jedan od odgovornih zbog ove „promašene investicije“.

„Grad odnosno Sekretarijat treba da snose neku vrstu proceduralne, ali i političke odgovornosti. Drugo, izvođač je bio ‘Strabag’, konkretno kocke je radio ‘GP invest’, to nije loša firma, ali očigledno je projekat bio loš, a projekat radi investitor. Po meni, najodgovorniji su investitor, odnosno Gradska uprava tj. nadležni Sekretarijat, a sigurno ima greške izvođača. U toku rekonstrukcije utvrđeno je da je izvođač pravio određene greške. Tada je zamenik gradonačelnika rekao da će dodatne radove morati da plati izvođač, međutim to se nije nikada desilo“, pozorava Jovanović.

Foto: Nova.rs

Dodaje da u tom lancu odgovornost ima i stručni nadzor.

„To je u ovom slučaju bio ‘CIP’. Oni su odbili da potpišu izmene projekta, pa je to posle tehnički direktor CIP-a svojevremeno potpisao. Dakle, imamo odgovornost investitora, nadzora i izvođača. Po meni, najveća odgovornost je investitora koji je zadužen da projekat bude u redu. Naknadne popravke Trga plaćene su iz budžeta iako je tadašnji zamenik gradonačelnika rekao da će cenu tih popravki morati da snosi izvođač odnosno ‘Strabagk’, ali to se nije desilo“.

PROČITAJTE JOŠ:

Smatra da bi Tužilaštvo, državna revizorska institucija i interna budžetska revizija trebalo da ispitaju ko je odgovoran što se na ovaj način troši novac iz gradskog budžeta.

„Reč je o necelishodnom trošenju sredstava iz gradskog budžeta, tako da i na nivou grada i na nivou državne revizije, i na nivou organa koji se bave eventualno krivičnim delom, ima osnova da se uključe i da se konačno identifikuje ko je odgovorni. Moramo početi da držimo za odgovornost nekoga kada se desi ovako veliki kiks koji košta milione evra“.

Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs

Prema njegovim rečima, prvobitna ideja rekonstrukcije Trga Republike bila je da se ukine saobraćaj u ovom delu grada.

A onda se pojavila ideja da na Trgu bude samo javni prevoz.

„Bilo je tu više ideja, pa čak da postoji zona usporenog saobraćaja, to je do 30 kilometara na sat. Međutim, onda su počeli da se stvaraju čepovi, pa su onda prevrtali kocke, da bi malo ubrzali sobraćaj. A u momentu kada su odlučili da definitivno stave kocke, uradili su loše podlogu za kocke. Umesto podloge od cement betona, postavljen je asfalt posut peskom, bez odgovarajuće drenaže, na koji su poređane granitne kocke. Ja sam na to ukazao još dok sam bio šef odborničke grupe „Savez za Srbiju“ i gradski odbornik. Pažljivo sam sve pratio i prvi sam izašao sa informacijom da će to koštati milijardu dinara“, objašnjava Jovanović

Smatra da konačno neko mora da odgovara zbog toga što se prepravke na glavnom prestoničkom Trgu godinama vrše, a sve to plaćaju građani kroz budžet.

Nikola Jovanović Foto: Antonio Ahel/ATAImages

„Ne može da se desi jedan konstantni perpertualni debakl na glavnom prestoničkom trgu i da se popravke godinama vrše, a to plaćaju građani kroz budžet. Ne može da se krije da se prepravke vrše vikendom bez obaveštavanja javnosti. Te kocke koje su skupo plaćene, vade se i nose ko zna gde, tako da niti imamo informaciju o tome, niti znamo šta je konačno plan, niti kakvo je stanje, niti da li će neko ogovarati, kolika je materijalna šteta. Aposlutno ništa, a trebalo bi“, navodi Jovanović.

Redakcija portala Nova.rs uputila je zvanična pitanja Višem javnom tužilaštu ko mora da snosi odgovornost za propalu rekonstrukciju Trga Republike, ali do objavljivanja ovog teksta nismo dobili odgovor.

BONUS VIDEO: Kako smo od „trg se radi jednom za nekoliko vekova“ stigli do novog preslaganja kocki na Trgu republike?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare