Oglas

Beograd Novi Beograd protest studenti građani park Ušće PROTEst_bUL_n_TESLE_2_b.jpg
Foto: FoNet/Ivana Šanjević

„Nećemo odustati, šta god vlast pokušala“: Studenti za Nova.rs o policijskoj represiji na protestu u Beogradu

18. feb. 2026. 19:33

Studenti više fakulteta Univerziteta u Beogradu izjavili su za Nova.rs da su dešavanja tokom sinoćnjeg protesta u Beogradu pokazala „povratak otvorene policijske represije“, uz privođenja, povređivanja i prekomernu upotrebu sile.

Oglas

Studenti ETF-a navode da je protest organizovan kao čin solidarnosti sa kolegama iz Novog Sada, koji su prethodno pretučeni od strane pristalica vladajuće stranke, dok je policija „posmatrala bez reakcije“.

„Iako nas ovakvi slučajevi već odavno, nažalost, ne iznenađuju, ne dopuštamo da bilo koji prođe bez brze reakcije i da otvori vrata ka novim i brutalnijim napadima“, poručili su studenti ETF-a za Nova.rs.

Govoreći o postupanju policije u Beogradu, oni tvrde da je priveden dvocifren broj osoba, uglavnom studenata, ali i građana, te da su odvođeni u više policijskih stanica, uključujući Majke Jevrosime i Voždovac, dok je stanica u Zemunu u jednom trenutku bila popunjena.

„Činilo se da su privođeni ne samo učesnici protesta, već oni koji su policijskim službenicima prvi dopali šaka“, naveli su.

Dodaju i da je bilo povređenih prilikom privođenja, kao i da su dobili informacije da je nasilja bilo i u policijskim vozilima.

„Akcije policije delovale su manje koordinisano nego ranije, a u vazduhu se osećao strah. Bilo je i odustajanja kada nisu mogli da stignu učesnike protesta ili kada su građani mirnim, udruženim delovanjem uspevali da spreče privođenja“, rekli su studenti ETF-a.

Prema njihovim informacijama, svi privedeni su u međuvremenu pušteni, uz određeni broj prekršajnih prijava. Ističu da su zahvaljujući brzoj reakciji advokata, kolega i građana uspeli da isprate sva privođenja i povežu studente sa roditeljima i pravnom pomoći. Posebno su zahvalili članovima IT blokade koji su boravili sa povređenima u Urgentnom centru i potom ih vraćali kućama.

„Videli smo da ni dovoljna masovnost na skupu ne znači mnogo ako stojite sa strane i razilazite se pojedinačno. Bitno je aktivno, ali promišljeno i mirno organizovano delovanje“, poručuju studenti ETF-a, dodajući da je upravo takva solidarnost neke kolege spasila privođenja ili im skratila zadržavanje u policijskim stanicama.

Studenti Fakulteta političkih nauka takođe su za Nova.rs ocenili da su dešavanja u Novom Sadu i Beogradu „povratak otvorene policijske represije nad studentima i građanima“.

„Nakon perioda bez brutalnih intervencija, ponovo smo gledali privođenja po ulicama i demonstraciju sile koja nema veze sa zaštitom javnog reda, već sa zastrašivanjem“, naveli su studenti FPN-a.

Oni tvrde da je reč o kontinuitetu pritisaka koji, kako kažu, traju duže od godinu dana.

„Sila se koristi da se iscrpi i zastraši generacija koja nije odustala. Poručujemo još jednom da nećemo odustati, šta god vlast pokušala“, istakli su.

Govoreći o narednim koracima, studenti FPN-a poručuju da će „svako nedelo vlasti imati svoj odgovor“.

„Organizovaćemo se solidarno i zajednički, a javnost će o svim narednim koracima biti blagovremeno obaveštena“, zaključili su studenti za Nova.rs.

Studenti su u svojim obraćanjima izrazili i podršku poljoprivrednicima koji su, kako navode, ustali za svoja prava, poručujući da će biti uz njih „dok se ne izbore za poziciju koju su svojim radom zaslužili“.

Pratite nas na društvenim mrežama:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare