’’Ne treba meni država da traži posao. Ja sam borac, snaći ću se nekako, ali nije u redu što su nas ostavili na cedilu’’, revoltirana je Milica (43) iz Fijata, samohrana majka i samostalni staratelj dvojice dečaka. Ona je na današnji protest došla sa sinovima, kako bi se izborila za svoju zaštitu, ali i zaštitu svih ostalih kolega koji spadaju u ranjive grupe zaposlenih u Fijatu.
Pregovore sa Vladom Srbije i sastanke Radne grupe, samohrana mjaka zaposlena u Fijatu, Milica Dobrić (43), pratila je s velikom nadom i u iščekivanju povoljnih vesti, da će se naći na spisku ’’zaštičenih i bezbednih’’ radnika.
Za naš portal kaže, da je izgubila ’’i taj jedan posto nade’’ koji ju je održavao i da više ne veruje izjavama najviših državnih zvaničnika, koji su ’’na sva usta’’ obećavali zaštitu samohranim roditeljima.
’’Dva puta sam išla na razgovor, odnela svu dokumentaciju i rekli su ‘zvaće me’. Poziva nije bilo. Dva-tri puta sam išla da se interesujem, nisu hteli da me prime. Evo, već mesec dana čekam da me pozovu i ništa’’, iznosi Milica kako je tekao njen ’’slučaj’’, posle najave preijerke Ane Brnabić, da će samohrani roditelji imati zagarantovan posao u Fijatu kada počne proizvodnja električnog automobila 2024. godine.
Milica je na protest došla sa sinovima, stariji je prvi razred srednje šole, a mlađi šesti osnovne. Objašnjava da im je ona poslednjih osam godina, otkako se razvela ’’i otac i majka’’ i navodi da sa gubitkom posla u Fijatu ‘’više nema šta da izgubi’’.
’’Došla sam ovde kao i sve kolege. Mi više nemamo šta da izgbimo, država nas je pustila. Ne treba meni država više da traži posao, ja sam borac, snaći ću se nekako. Samo je tužno što su, nas, ranjive kategorije, izbrisali kao gumicom. Ja nisam iz Kragujevca i ovde nemam nikoga. Moji roditelji su u Čačku, imaju po 75 godina i srčani su bolesnici. Ja ne mogu njima da ostavim decu i da idem u inostranstvo. Moja deca su za primer, ovde idu u školu i ovde im je sve. Ostajem sa njima i inastaviću da se borim’’, priča samohrana Milica.
Ona otkriva da je u nezavidnom položaju i da je posle razvoda od bivšeg supruga, kako kaže, nasilnika i alkoholičara, ostala sama sa decoom.
’’Bilo je tu svega i fizičkog nasilja i maltretiranja. Ja sam dobila samostalno starateljstvo nad decom i polsednjih osam godina, ja sam im i otac i majka. Bivši suprug je otišao iz Srbije, nemam alimentaciju, niti je u kontaktu sa decom. Nije moj slučaj usamljen. Ima mnogo samohranih rditelja, imamo i kolege, muškarce, kojima su supruge preminule i oni su sada jedini staratelji deci. Mi jednostavno, ne možemo da idemo u inostranstvo i ostavimo svoju decu. Nas, država i posladavac vide samo kao broj, a svi imamo posebne sudbine i drugačije priče’’, otvorla je dušu Milica.
Zaštićene samo trudnice i porodilje
Pregovarači iz redova Fijatovih radnika i sindikata, na pregovoriam koji su u četiri runde vođeni u Radnoj grupi, zahtevali su zaštitu svih svojih kolega koji spadaju u ranijeve kategorije. Oni su decidirano i u pisanoj formi, izneli zajtev da traže zaštitu za sve trudnice i porodilje, samohrane roditelje, majke dece mlađe od pet godina, invalide rade, roditelje dece sa posebnim potrebama, teško obolele kolege, parove koji su u procesu vantelesne oplodnje , kao i zaštitu od otkaza za jednog supružnika, ukoliko su oba zaposlena u Fijau.
Međutim, stav Vlade Sbije i poslodavca, prema tvrdnjama pregovaača je da su od otkaza zaštićene samo trudnice i porodilje, što je i zakonski minimnm, odnosne te grupe radnike su inače zaštičene prema Zakonu o radu.
Neispunjen zahtev za izuzeće ranjivh grupa iz soccijalnog programa koji je ponuđen Fijatovim radnicima, bio je jedan od povoda za orgenizovanje protesta i blokadu puteva u Kragujevcu.
BONUS VIDEO: Uzmi ili ostavi u Fijatu?