Novinarka Jelka Jovanović, članica Komisije za žalbe Saveta za štampu i nekadašnja potpredsednica NUNS-a, za Nova. rs ocenjuje da se vlasti žuri da medijske zakone usvoji pre održavanja najavljenih izbora. Prema njenom mišljenju, za to postoje tri razloga.

Jovanović navodi da aktuelna vlast, setom medijskih zakona želi da “opravda” Telekomove kanale i da dobije “pozitivne ocene” iz Evrope.

“Jedini načn da Vlada Sbije dobije nešto pozitivo u izveštaju Evropske komisije je, da i sa ovolikim zakašnjenjem, ipak usvoji medijske zakone. To je jedan razlog. Možda izgleda da je ovo nevažno, ali je važno ako se setimo, da je u medijskoj oblasti u Srbiji, do sada jedino pozitivno u Izveštaju bilo, kada je usvojena Medijska strategija. S druge strane, očigledno je da vlast pravi okvir, da i pre izbora zaokruži dosadašnje nelegitimno stanje sa Telekomom i njegovim osnivanjem medija. I treće, mnogo će se odužiti ako se čeka sastav nove valde. Ovaj treći razlog je takođe u vezi i sa prvim”, istakla je Jovanović.

Jelka Jovanović Foto: Nova S

Uz sve ove razloge koje je navela, Jovanović dodaje i da vlada u svakom slučaju želi “potpunu kontrolu nad medijima”, te da ovim zakonima “polako raščišćava prostor”.

Foto: Shutterstock

“Vlast hoće to da zacementira, da se praktično preko paragrafa obračuna sa ono malo slobodnih medija što je preostalo na tržištu. Očigledno je, da je nekadašnji ministar za informacije duboko upleten u sve ovo, mislim naravno na sadašnjeg predsednika Aleksandra Vučića”, rekla je ona.

Stanje u medijima je – nikad gore

Naša sagovornica ističe i da je danas priroda medija takva, da je, kako kaže, mnogo lakše manipulisati javnim mnjenjem, što “vlast maestralno koristi”.

Foto: TANJUG/ RADE PRELIC, Shutterstock

“Kad kažem ‘priroda medija’ mislim na internet portale i društvene mreže, na kojima je mnogo lakše nametati vesti nego nekada. Javnim mnjenjem se manipuliše kroz poluistine, koje su često mnogo gore od direktnih laži. Vlast pod potpunom kontrolom ima televizije sa nacionalnim frekvencijama, a pogoduje im i usitnjena i rascepkana medijska scena, na kojoj dominira nekoliko igrača. Kada je u pitanju kvalitet medija, više nije vest ‘šta se dogodilo’, nego, da je ‘neko rekao’. Tako da, kad se sve sabere, imamo nikad goru medijsku scenu u smislu profesonalnosti i u smislu kontrole”, zaključila je Jelka Jovanović.

Udruženje „Res Publica“: Ovu vlast interesuje samo sopstvena propaganda

Pre nego što je vlast, bez znanja članova Radne grupe ubacila dva sporna člana u Nacrt medijskih zakona, sprovedena je javna rasprava.

Foto: Shutterstock

Kragujevac je početkom oktobra bio domaćin rasprave, na kojoj je između ostalih učestvovao i Šumadijski centar za građanski aktivizam “Res Publica”, organizacija koja se zalaže za pravo na informisanje i medijski pluralizam.

Bojana Vlajović Savić iz te organizacije, za Nova.rs kaže da je i tokom Javne rasprave bila skeptična da će pojedina predložena rešenja moći da poprave stanje na medijskoj sceni, “koliko god bila saglasna sa nekim pozitivnim stvarima”.

Bojana Vlajovic Savic
Bojana Vlajović Savić. Foto: Aleksandra Petrović/Nova.rs

Ovaj stav objašnjava činjenicom da je “Kragujevac pravi primer”, da vlast radi ono što joj u tom trenutku najviše odgovora, bez obzira šta piše u zakonu.

“U Kragujevcu punih sedam godina nije bilo medijskog konkursa, iako je to zakonom predviđeno. Istovremeno stotine miliona dinara iz gradskog budžeta išlo je za subvencije za Radio- televiziji Kragujevac, bez obzira na to, što po važećem zakonu lokalne samouprave ne mogu biti vlasnici medija, niti da finansiraju njihovo poslovanje. Jednostavno, svakim novim potezom, vlast nam pokazuje da joj je jedini interes da omogući nesmetan rad i opstanak medija koje koristi za sopstvenu propagandu, a da istovremeno oteža i ugrozi one koji su kritički nastrojeni. To su pokazali i ovim izmenama koje su napravili posle javne rasprave. Iz svega je jasno da vlast ne želi suštinsku reformu, već samo propagandu u svoju korist”, stav je Udruženja “Res Publica”.

BONUS VIDEO: Jača pritisak vlasti na nezavisne medije. Novim zakonima se ugrožava javni interes

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar