Oglas

PREDRAG KON
Foto: TANJUG/ VLADA REPUBLIKE SRBIJE/ SLOBODAN MILJEVIC/ nr
Foto: TANJUG/ VLADA REPUBLIKE SRBIJE/ SLOBODAN MILJEVIC/ nr

Kon: U Beogradu zaravnjenje, čak i snižavanje brojki

24. jul. 2020. 09:06
>
24. jul. 2020. 09:20

U Beogradu imamo jasno zaravnjenje krivulje koronavirusa, čak i početak snižavanja brojki, ali pred nama je vikend verovatno lepog vremena i moram da upozorim da je jako važno da budemo disciplinovani, rekao je jutros epidemiolog Predrag Kon za RTS. "Treba poštovati mere, da se ne bi opet vratili u nestabilno. Ovo jeste stabilizirajuća situacija, ali daleko od toga da je dobro", poručio je Kon.

Oglas

Govoreći o radu kafića, koji ne poštuju propisano radno vreme, ali ni mere zaštite, član Kriznog štaba je rekao:"Propisane mere se moraju sprovoditi i kontrola sprovođenja toga takođe je jasno neophodna. Da ne pričam o pevanju po stanovima i okupljanjima, za koje čujem od prijatelja. Ljudi su željni provoda, ali ih molim da se suzdrže. Bilo je situacija opijanja mladih na Kalemegdanu, što sam takođe čuo od prijatelja, i to veće grupe od više desetina mladih ljudi. Ne kritikujem to kao ponašanje, ali molim da roditelji utiču na svoj decu. Važno je to kad su brojke u pitanju", naveo je Kon.Kada je reč o predlogu Ministrastva prosvete da škole od septembra rade kombinovano, iz đačkih klupa, ali i preko interneta, te da stariji razredi idu dve nedelje mesečno u školu, dok bi mlađi išli češće, Kon je rekao da je to dobra ideja."To je u nadležnosti Ministarstva prosvete, ali zadovoljan sam što pravovremeno sve to pripremaju. Mislim da je to adekvatno, o tome će još biti reči na Kriznom štabu, ali je jako bitno da svako zna da nosi svoj deo odgovornoosti u ovoj situaciji", ocenio je Kon.Komentarišući mogućnost dobijanja vakcine protiv korone, Predrag Kon kaže da je to jedini spas iz aktuelne situacije."Skepsa svakako postoji. Jedno je da se pojavi vakcina, a drugo da se pojavi u adekvatnim količinama. S druge strane, unapred se priprema atmosfera protiv vakcine, a to je jedan potpuni nonsens, da ne kažem glupost, jer postoje jasne regulative da vakcina mora da bude bezbedna da bi se stavila u upotrebu. Vakcina jeste u ovom trenutku vidljivi spas iz ove situacije. Ovde zamenjujemo prirodni kolektivni imunitet sa vakcinalnim", rekao je Kon.Predviđajući dalji tok događaja, Kon kaže:"Teško mi je da dajem dugoročne prognoze. Mogu da kažem šta nas čeka za nedelju ili dve, sve preko toga je razmišljanje. U naredne tri nedelje, ako budemo disciplinovani imaćemo spuštanje ove krive. Posle toga sa dolaskom jeseni i zime za očekivanje je da se virus ponovo javi", zaključio je Kon.

Pratite nas na društvenim mrežama:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare