dr Predrag Kon Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

Nakon što je magazin Forbs objavio listu 100 najbezbednijih zemalja u ovom trenutku kada je reč o koronavirusu i na 54. mesto stavio Srbiju, oglasio se epidemolog Predrag Kon. Inače, mesto ispred nas je Italija, evropska zemlja koju je kovid 19 najteže pogodio. Kon je u svom statusu istakao da je "protiv takmičenja u ovoj borbi".

„Švajcarska trenutno ima registrovano 1660 umrlih na 8,5 miliona stanovnika. Prva je na spisku bezbednih zemalja po pitanju Covid 19 infekcije. Verujem da su na osnovu pomenutih 130 kriterijuma najbezbednija država na svetu po pitanju zaštite od ove infekcije i uopšte to ne stavljam pod sumnju. Srbija je na ovoj listi na 54. mestu. Cilj u Srbiji je bio da ima što je moguće manje umrlih. Trenutno je 249 umrlih u Srbiji na 7,5 miliona stanovnika. Do sada smo u onome što smo postavili kao cilj uspeli, što ne znači da će tako i ostati zauvek. Zato treba pogledati svih 130 kriterijuma i videti gde smo zaista slabiji“, naveo je epidemolog Kon.

Potom je rekao da je protiv takmičenja u ovoj borbi, ali se i složio da su liste poput ove Forbsove korisne.

„Principijelno sam protiv takmičenja u ovoj borbi protiv virusa i želim svim državama uspeh. Međutim, pitanje bezbednosti je značajno i ovakve liste su korisne ako se tako i shvate. Pred nama je dalje praćenje kako naše epidemije tako i svetske pandemije i pravovremeno, racionalno i efikasno reagovanje. Nisam sigurno zadovoljan zbog novih ekscesnih situacija i otvaranja novih žarišta. Ipak, očekujemo u suštini da nas leto zaštiti, a sve manje treba očekivati da je to kolektivni imunitet. No, svakako da moramo sačekati rezultate ispitivanja imuniteta populacije koje je u toku“, kaže i dodaje:

„Ponašanje virusa na južnoj hemisferi ukazuje da ćemo živeti sa korona virusom sars 2 i Covid 19 oboljenjem i u budućnosti. Treba razumeti da je poštovanje mera o kojima pričamo od početka i dalje izuzetno značajno, ali gotovo jednako, a posebno preko leta značajno je i vratiti se što pre u redovan život, jer bez toga zdravstveni sistem ne može da opstane iz materijalno finansijskih razloga. To je itekako tema koja se tiče zaštite narodnog zdravlja i treba je gledati nezavisno od politike (čak i u vreme kada se to čini da je nemoguće). Povratak virusa će se sa velikom verovatnoćom desiti posebno sa dolaskom jeseni, a ovakvi ekscesi i otvaranja novih žarišta će možda biti i tokom leta. To pokazuje razvoj situacije na južnoj hemisferi“, izjavio je on za kraj i naglasio da stariji i hronični bolesnici trebaju i da se štite, kao i mladi koji dolaze u kontakt sa njima.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare