Iako se budući mladenci raduju svom najvažnijem danu, oni se, sigurno, i hvataju za glavu zbog same organizacije venčanja i izuzetno velikih troškova koji su ove godine veći za nekih dvadeset odsto. Zbog toga mnogi od njih pokušavaju da se "izvuku" poklonima odnosno kovertama koje dobiju za svadbu. Međutim, nameće se logično pitanje - ako su poskupeli troškovi slavlja, da li to znači da su i gosti podigli vrednost svojih poklona? Budući mladenci Miloš i Jovana sa Zvezdare nisu bili stidljivi, nego su svojim najbližima rekli da se "malo više otvore", kako bi mogli da pokriju sve svadbene troškove.

Do pre 10 godina, gosti su, mahom, na svadbu, u kovertu stavljali 50 evra. Izuzetak su najbliži – tetke, stričevi i ujaci koji su nosili 100-150 evra, a kumovi „evro više“.

Danas nema svadbenog poklona ispod 100-150 evra.

Na društvenim mrežama povela se polemika oko toga, a sve je počelo kada su budući mladenci Miloš i Jovana sa Zvezdare pitali svoje korisnike da li je glupo što su gostima sugerisali da se malo više otvore.

Dok su jedni pisali kako se ovaj par osramotio, drugi su stali u njihovu odbranu.

„Zašto napadate ljude? Pa mladi su, naravno da nemaju para da naprave svadbu, odakle im kad je sve poskupelo, a plate mizerne? Nije sramota svojim najbližima reći tako nešto. Pa niko više ni ne nosi 50 evra. Ja bez 200 ne idem ni do restorana“, napisao je on.

PROČITAJTE JOŠ:

A onda se oglasio budući mladoženja, rekavši da nisu ništa ružno mislili, jer to danas radi svi mladenci.

Venčanje Foto:Shutterstock

„Jovana i ja pravimo svadbu u maju, sami. Odlučili smo da ne trošimo roditelje, te da platimo ono što mora unapred parama koje smo uštekali. E sad, logično je da ćemo razmišljati o kovertama, ali ne da bismo zaradili, nego da bismo pokrili ostatak troškova. I u tome nema ništa loše. A posebno što ne zovem bilo koga, nego naše porodice, najbližu rodbinu i prijatelje. Najviše para smo pukli na restoran, čak 50 evra po stolici i na muziku. Pa to nam je najvažniji dan u životu, naravno da želim da nam bude dobro!“, napisao je on.

Dugačak spisak

Restoran odnosno svadbeni prostor, muzika, pevač i pevačica koji se dodatno naplaćuju, venčanica, odelo za mladoženju, cipele za oboje, burme, dekoracija, matičar…, predugačak je spisak stavki o kojima svi mladencia moraju da brinu i to nekoliko meseci pre svadbe.

Mnoge od njih se uglavnom plaćaju unapred, dok je neke moguće platiti posle odnosno sutradan i to od dobijenih poklon-koverti gostiju.

Marko i Sanja Smiljanić iz Beograda su za Nova.rs ranije ispričali svoje iskustvo u vezi sa organizacijom svadbe, koja ih je pre nepunih šest meseci koštala približno 30.000 evra.

Morali su, kako su istakli, da podignu kredit koji još uvek otplaćuju.

Foto: Shutterstock

„Prošle godine je došlo do poskupljenja ugostiteljskih usluga, tako da je zakup restorana koštao mnogo više nego što smo očekivali, odnosno stolica po gostu je iznosila čak 42 evra. U tu cenu bila je uključena kompletna najraznovrsnija hrana, što nam je bilo veoma važno. Mi smo, naravno, doplatili oko 500 evra za mladenačku tortu na sedam spratova“, objasnila je  Sanja.

Kako kaže, za muziku su „pukli“ 10.000 evra. Orkestar je koštao 5.000 evra, ali su doplatili još toliko za pevača i pevačicu.

„Ne žalimo, muzika je bila sjajna, a i samo smo trećinu novca dali unapred, kao kaparu. Ostalo smo im iskeširali posle svadbe. Što se tiče venčanice, cipela, i mojih i Markovih, zatim njegovo odelo, moja šminka, fizura, nakit, to je takođe bilo ‘papreno’, iako tako ne deluje. Oko 5.000 evra smo potrošili na naš izgled. Tu je i dekoracija restorana koju smo platili 2.000 evra“, kaže ona.

PROČITAJTE JOŠ:

Predsednik Ivent industrije Srbije Boško Bubanja smatra da su, zbog vremena u kom živimo, finansije značajna stavka u organizaciji jedne svadbe.

„U današnje vreme kad sve košta nešto više nego što je to bilo prethodno, sigurno da su finansije značajna stavka u organizaciji jedne svadbe. Različite su potrebe samih mladenaca i mnogo njih nema još uvek svoj dom i ne može ni da ga stekne tek tako. I onda ti komadni pokloni mogu da budu beznačajni. Ranije su svadbe bile dosta jeftinije, gomila organizacionih stvari bilo je na samim mladencima, a sada oni prepuštaju čitav taj posao organizatorima, kojima sve plate na kraju. Iz tog razloga je možda veća potreba da se mladencima donese novac kako bi mogli da pokriju sve to“, navodi on.

Foto: Shutterstock

Dodaje da većina mladenaca nema u startu novac da isfinansira svadbu i oni je, stoga, finansiraju od poklona.

„I onda se dešava da u nekom trenutku prebroje poklone da bi isplatili neke saradnike, recimo restoran, muziku, jer se uglavnom depozit daje unapred. Mi, organizatori, pokušavamo da ih rasteretimo tu noć, pa ako baš moraju to da rešavaju, onda makar ujutru“.

Bubanja ističe da prosečna svadba u Srbiji za oko 200 gostiju košta između 18.000 i 20.000 evra.

„Polovina tog novca je za restoran, druga polovina je sve ostalo. Možda je najveća stavka bend koji je u proseku oko 2.500 evra. Zatim odelo, venčanica, obuća, šminka i frizura, to je oko 1.500 evra, zatim usluge foto i video oko 2.000 evra, burme, dekoracija, kićenje automobila, prateći elementi, pirotehnika… Neko će, naravno, dati malo više para za bend, neko za venčanicu i odelo… U svakom slučaju, mladenci daju depozit za ove krupne stavri, dok se šminka i frizura plaćaju odmah. Tako da, ako prosečnu svadbu čine 200 odraslih, ne računajući decu jer ne plaćaju, oni svi donesu po 100 evra, što je 20.000 evra i to je to, pokrili smo svadbu. Roditelji i kumovi malo ‘pojačaju’, onda dolazimo do cifre od 25.000 evra otprilike, tadko da mladencima ostane i za putovanje i svima bude lepo“, kaže on.

BONUS VIDEO: Prasići za sedam dana poskupeli 60 posto, cene domaćih suhomesnati proizvoda takođe idu gore

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare